Ericsson uvodi velike novosti u 5G portfelj

Ericsson uvodi velike novosti u 5G portfelj
Fotolia - ilustracija

Ericsson je predstavio 5G platformu namijenjenu prvim korisnicima koji će krenuti u petu generaciju mobilnih mreža. Komunikacije se ubrzano kreću prema podatkovno zahtjevnim aplikacijama poput virtualne i proširene stvarnosti koja bi trebala biti dostupna na svakom mjestu. Upravo zbog toga, Ericsson je prvi na tržištu ponudio rješenja za jednostavan prelazak iz današnjih mreža u novu generaciju mreža.

Nova Ericssonova 5G platforma nudi operatorima nove poslovne mogućnosti, a sadrži 5G jezgreni, radijski i transportni portfelj, zajedno s digitalnim sustavima podrške, uslugama transformacije te s naglaskom na sigurnost.

Budući da će telekomunikacijski operatori koristiti 5G tehnologiju za digitalizaciju industrija, Ericsson predviđa da će već 2026. godine potencijalno globalno tržište biti vrijedno preko 580 milijardi dolara što će operatorima omogućiti dodatni 34 postotni rast prihoda u 2026. Na temelju studije, Ericsson predviđa da sektori proizvodnje i energetike te komunalne službe nude najveće mogućnosti prihoda operatorima uslijed novih mogućnosti na temelju 5G tehnologije.

"Ovim uvođenjem predstavljamo 5G platformu kao poticaj velike promjene u mrežnim karakteristikama, što će našim kupcima omogućiti da svojim korisnicima ponude naprednija korisnička rješenja i nove poslovne modele. Važno je i operatorima omogućiti nastavak evolucije prema 5G," kaže Arun Bansal, čelnik Ericssonove poslovne jedinice Mrežni proizvodi.

"Zadovoljni smo napretkom koji Ericsson postiže na putu uvođenja 5G tehnologije u komercijalnu fazu," kaže Roger Gurnani, tehnički direktor Verizona. "Probni rad s krajnjim korisnicima u 11 gradova SAD-a predstavlja važan korak na ubrzavanju puta u sljedeću generaciju bežičnih usluga", ističe Gurnani.

Jezgreni dio Ericsson sada uvodi prvi  5G jezgreni sustav (eng.) koji podržava 5G korisničke slučajeve temeljene na odsječcima mreže ( Network slicing) što operatorima omogućuje pridjeljivanje virtualne mreže s pojedinim funkcionalnostima specifičnim za pojedinu uslugu ili kupca putem zajedničke mreže.

Važna potvrda navedenog bila je i uspješna demonstracija izvedena od strane Deutsche Telekoma, Ericssona i SK Telecoma, prva međukontinentalna 5G testna mreža, u kojoj su mrežni odsječci  bili dostupni u mreži drugog operatora.

Novi dodaci temelje se na dosadašnjim dostignućima u 5G, virtualizaciji, gdje su funkcije bazirane na hardveru stavljene u infrastrukturu oblaka poput podatkovnih centara. Virtualizacija mrežnih funkcija (Network Functions Virtualization-NFV) i softverski definirano umrežavanje (Software Defined Networking - SDN), koristit će se za umrežavanje i programibilnost, što će dovesti do velike skalabilnosti i automatizacije mreža. Također, Ericssonov postojeći portfelj u području upravljanja korisničkim podacima (User Data Management), zatim Evolved Packet Core i IP višemedijski podsustav (IP Multimedia Subsystem) stavljen je u oblak kako bi podržao nove korisničke slučajeve.

"Ericssonovo uvođenje novih proizvoda je snažna potvrda njegove tehničke stručnosti u 5G i NFV te dodaje značajnu vrijednost postojećim jezgrenim funkcionalnostima. Pokazuje zrelost tehnologije u ovom dijelu, a združeni mrežni odsječci predstavljaju radikalni dalekovidni koncept koji otvara nove mogućnosti za poslovne modele", pojašnjava Dimitris Mavrakis, direktor istraživanja ABI Researcha.

U radijskom i transportnom dijelu, Ericsson dodaje srednji i visoki pojas 5G New Radio (NR) proizvodu koji je kompanija predstavila prošle godine. Radijski dio dostupan u svim frekvencijskim pojasevima donijet će dobrobiti 5G komunikacijama širom svijeta.

Podrška ovim novim poslovnim mogućnostima i aplikacijama zahtijevat će prenošenje terabytea podataka u mreži. S ciljem osiguravanja potrebnih prijenosnih karakteristika mreže, Ericsson je također uveo rješenja za optimizaciju prijenosa uz MINI-LINK brzine 10Gb/s i novim proizvodima u području fronthaula montiranog na šinu te usmjeritelja.

Ericsson će nastaviti s inovacijama na putu prema 5G uz pomoć LTE mreža i 1 Gb/s LTE rješenja. Novi proizvodi nadopunjuju nagrađeni Ericssonov radijski sustav i povećat će energetsku i spektralnu učinkovitost 4G mreža te poboljšati pokrivanje aplikacija. Dodatno, novi radijski dio stvorit će brze gigabitne LTE mreže.

"Ericssonov novi 5G portfelj nudi i nove mogućnosti. Kako poduzimamo prve korake prema 5G, Ericssonov novi širokopojasni 4x4 MIMO radio će nam pomoći proizvesti još brži 4G. Ovime, Swisscom ostaje tehnološki lider i nudi bolji doživljaj korisnicima", ističe Daniel Staub, čelnik Joint Mobile Group, Swisscom.

"Pristupom nizu NR radijskih jedinica, kapacitetu procesiranja na bazi temeljnog pojasa visokih performansi te nizu opcija prijenosa, operatori mogu razvijati važne ispitne mreže koje omogućuju ključne uvide u karakteristike rada i mogućnost 5G tehnologije. Ovo je važan korak u razvoju dodatnog povjerenja u operatora koji pomaže općem napretku industrije prema 5G", objašnjava Ken Rehbehn, analitičar mobilne infrastrukture u 451 Research.