Ericsson i Nokia odlični usprkos poteškoćama na tržištu

Ericsson i Nokia odlični usprkos poteškoćama na tržištu
DepositPhotos

Ericsson i Nokia imali su dobro drugo tromjesečje, procjenjuju analitičari Counterpoint Research. Ericsson je izvijestio o rastu prihoda od 13,7 posto na 6 milijardi dolara uz skok neto dobiti od 19,2 posto na 451 milijun dolara. Nokijin prihod bio je gotovo identičan na 6,1 milijardu dolara, što je povećanje od 10,5 posto, dok je dobit porasla 31,1 posto na 478 milijuna dolara. Obje su tvrtke imale koristi od povoljnih valutnih uvjeta, osobito u SAD-u, njihovom najvećem tržištu.

Ericsson je izvijestio o rastu u svim svojim regijama, a najveća tržišta u smislu prihoda su Sjeverna Amerika, rast od 27,3 posto, Europa i Latinska Amerika, rast od 9,4 posto te jugoistočna Azija, Oceanija i Indija, rast od 12,2 posto. Regija Bliskog istoka i Afrike također je zabilježila snažan rast od 17,1 posto. Nokia je izvijestila o rastu u nekoliko regija (isključujući Europu i Indiju), a njezina najjača tržišta su Sjeverna Amerika, rast od 34,6 posto, Bliski Istok i Afrika, rast od 22,8 posto i Kina, rast od 13,9 posto.

Sjeverna Amerika i dalje je dominantno tržište u smislu prihoda za oba dobavljača. I kao što je bio slučaj već nekoliko kvartala, Nokijin snažan rast u SAD-u bio je potaknut dvoznamenkastim rastom u mrežnoj infrastrukturi, a pomogao mu je u ovom kvartalu povratak rasta u poslovanju s mobilnim mrežama.

Mrežna infrastruktura i dalje je velika zvijezda za Nokiju s ukupnim rastom od 21 posto, predvođena Fixed Networks za 34 posto i Submarine Networks za 27 posto. Nokia izvješćuje da sve veća penetracija 5G i optičkog pristupa dovodi do povećanja potražnje za backhaul rješenjima, što potiče prodaju njezinih IP usmjeravanja i rješenja metro/backbone optičke mreže. Iako Nokia očekuje nastavak dvoznamenkastog rasta u kratkom roku, održavanje ove stope rasta s vremenom će neizbježno postati teže.

Unatoč tome, Counterpoint Research očekuje da će Nokijini prihodi od mrežne infrastrukture premašiti prihode od mobilnih mreža prije kraja 2023., potaknuti uglavnom stalnim rastom fiksnih mreža. Zapravo, prihodi od fiksnih mreža izjednačili su se s prihodima od IP usmjeravanja po prvi put na kraju drugog tromjesečja, a zajedno ta dva poslovanja sada čine 67 posto ukupnih prihoda od mrežne infrastrukture. Prikaz 1 uspoređuje rast Nokijinih mobilnih mreža u usporedbi s mrežnom infrastrukturom tijekom posljednje dvije godine.

Oba dobavljača pažljivo upravljaju svojim opskrbnim lancima, ali s možda malo drugačijim fokusom, pri čemu se čini da je Ericsson više zabrinut za održavanje vrhunskog rasta. Općenito, Ericsson je tvrdio da problemi u opskrbnom lancu do sada nisu imali nikakvog utjecaja na prihode, s proizvodima isporučenim u količini i na vrijeme zahvaljujući dobrom upravljanju opskrbnim lancem. Međutim, povećani troškovi zaliha očito utječu na krajnji rezultat, smanjujući njegovu bruto maržu i smanjujući metriku novčanog toka.

Nasuprot tome, čini se da je Nokia više usredotočena na upravljanje konačnim rezultatom i držanje troškova pod kontrolom. Tijekom 2021. suočavao se s izazovnim ograničenjima opskrbnog lanca s mnogim svojim dobavljačima. Međutim, dobavljač je nedavno izvijestio da su ta ograničenja sada više specifična za dobavljača, pri čemu nedostatak optičkih komponenti predstavlja posebnu zabrinutost. Suočena s nestabilnim rokovima isporuke, Nokia je povećala zalihe za 240 milijuna dolara u drugom tromjesečju i održavat će tu razinu zaliha dok rokovi isporuke ne postanu manje nestabilni. Oba dobavljača očekuju da će izazovi u opskrbnom lancu početi popuštati krajem 2022. i početkom 2023.

Kao i većina 5G dobavljača, dva nordijska dobavljača vjeruju da će 5G capex vrhunac biti veći i trajati dulje od prethodnih generacija, iako bi moglo doći do neke normalizacije 2024. Nokia i dalje bilježi snažna ulaganja u 5G povezivost i implementaciju vlakana, dva prioriteta za CSP-ove i njihovim poslovnim korisnicima, jer se suočavaju s povećanom potrošnjom podataka i potrebom za poboljšanjem produktivnosti. Do danas, Nokia tvrdi da nije primijetila nikakve veće promjene u potražnji kupaca i da je broj narudžbi i dalje jak, a tvrtka je više ograničena u ponudi nego u potražnji. Ericsson također očekuje kontinuiranu solidnu potražnju tijekom 2022. te je povećao svoje predviđene prihode za Sjevernu Ameriku.

Međutim, pogoršanje makrookruženja moglo bi oslabiti potražnju kupaca tijekom sljedećih nekoliko mjeseci, osobito u zemljama s tržištima u razvoju, gdje bi fluktuacije tečaja mogle utjecati na pristupačnost 5G proizvoda čija se cijena obično iznosi u dolarima ili eurima. Osim toga, dobavljači se suočavaju s drugim preprekama poput inflacije, viših troškova istraživanja i razvoja, itd. Međutim, Counterpoint Research vjeruje da obje tvrtke imaju ograničen stupanj cjenovne moći, a povećanjem cijena i ritma novih proizvoda, trebale bi moći ublažiti neke od inflatornih pritisaka, Na primjer, ponuda novih proizvoda koji smanjuju operativne troškove - kao što su manji, lakši radijski uređaji manje snage - omogućilo bi CSP-ovima da opravdaju dodatna ulaganja.

Counterpoint Research očekuje da će se sekularni obrazac rasta tržišta 5G nastaviti, budući da čak i u sve gorem makrookruženju CSP-ovi moraju ulagati u mreže kako bi povećali propusnost i poboljšali produktivnost. Također je malo vjerojatno da će kratkoročno oslabiti potreba za digitalizacijom poduzeća. Izvan Kine, prodor 5G i optičkih vlakana i dalje je nizak. Na primjer, u Sjevernoj Americi penetracija srednjeg pojasa 5G manja je od 25 posto, dok je u Europi ispod 15 posto. S tako niskim prodorima, CSP-ovi proširuju pokrivenost 4G mrežom, zgušnjavajući mreže dok istodobno prelaze na 5G. Stoga bi, za razliku od mnogih drugih industrija, učinak nadolazeće recesije mogao biti minimalan za dobavljače 5G infrastrukture.