DT pozvao na radikalne promjene kako bi zaživio 5G

DT pozvao na radikalne promjene kako bi zaživio 5G
Ilustracija / Antonio Jularić

Tijekom konferencije 5G World, koja se održava u Londonu, potpredsjednik DT-ovog odjela istraživanja i inovacija Uwe Janssen pozvao je na radikalne promjene diljem industrije kako bi se suočili s visokom cijenom uvođenja nove generacije mobilnih mreža. On je, u prvom redu, prozvao proizvođače opreme zbog, kako kaže, manjka inovativnosti.

Janssen je tijekom otvaranja događaja upozorio da će uvođenje 5G standarda zahtijevati drugačiji pristup kako bi se osigurala ulaganja u svim segmentima mreže i da bi se izašlo u susret očekivanjima korisnika po pitanju kapaciteta i brzina.

"To je ono što možemo isporučiti kroz 5G, no to ujedno zahtijeva i značajna ulaganja. Povrat ulaganja neće biti onakav kao što investitori očekuju od nas i oni će nas i dalje izazivati da napredujemo, rekao je Janssen.

On je tijekom prezentacije citirao Barclaysovu studiju iz 2016. koja navodi da će samo nekolicina velikih globalnih igrača moći sudjelovati u tri glavna polja koja bi 5G trebala razlikovati od dosadašnjih mreža. To su poboljšanje mobilnog broadbanda, masivni Internet stvari i iznimno pouzdane mreže vrlo niske latencije.

Dodao je da je njegova kompanija već značajno investirala u LTE i lansirala NB-IoT te da, zahvaljujući najnovijim tehnološkim rješenjima, mreže sve više postaju virtualne i bazirane na softveru.

No, naglašava Janssen, sve to neće biti dostatno za 5G, odnosno ništa od toga ne može odgovoriti na problem iznimno visoke cijene izgradnje najmodernijih mreža.

"S infrastrukturne strane postoje inovacijski limiti, a ujedno je teško novim igračima ući u takav posao. To se sve događa unatoč izvrsnim idejama koje dolaze sa sveučilišta, instituta i startupa iz cijelog svijeta. Njima je teško ući na tržište na kojem su se 'začahurile' velike kompanije sa svojim željama, vizijama i idejama, kaže Janssen.

On je zaključio kako se operateri nadaju da bi nedostatak inovativnih proizvođača trebao riješiti Telecom Infra Project, ideja koja je okupila brojne tvrtke, uključujući Facebook, kako bi razvile nove pristupe u izgradnji infrastrukture.