U nadolazećoj godini Deutsche Telekom planira značajno povećati tempo uvođenja optičkih vlakana. U 2023. treba dodati 2,5 do 3 milijuna priključaka, znatno više nego ove godine.
U tekućoj godini, Telekomov tim za vlakna na punom je putu da postigne cilj da ponudi FTTH veze za dodatnih 2 milijuna kućanstava i tvrtki. To je rekao glavni izvršni direktor Telekoma Njemačka Srini Gopalan na Danu mreže u Bonnu. Do kraja 2022. Telekom će povećati doseg optičkih vlakana na ukupno 5,2 milijuna priključaka. Do 2024. očekuje se da će imati više od deset milijuna priključaka.
"Naš motor optičkih vlakana radi. Ove godine izgradili smo više vlakana nego svi ostali konkurenti zajedno. U drugoj fazi ćemo našim korisnicima donijeti još više vlakana, čak i brže. Sve je u rastu i skaliranju. Imamo jasan plan koju provodimo s našim jakim timom“, rekao je Gopalan.
"Naša 5G pokrivenost već doseže 94 posto ljudi u Njemačkoj dobre tri godine nakon pokretanja. Bilo mobilni ili optički, naša je ambicija biti ispred naših korisnika“, tvrdi Gopalan.
DT se oslanja na regionalni pristup kako bi mogao brzo i učinkovito postaviti optička vlakna na licu mjesta. Dogovori s općinama, rad na ulici i marketing kućanstvima i gospodarstvu su regionalni poslovi. U tu svrhu DT je uspostavio timove koji razmišljaju, planiraju i djeluju regionalno. Oni donose odluke o odabiru područja i rasporedu ulaganja. Zadružni pothvati i dalje su važan element u uvođenju. Telekom uspješno surađuje s partnerima na uvođenju optičkih vlakana, od lokalnih gradskih mrežnih operatera do konkurenata.
Proširenje optičkih vlakana također je stroj za posao. DT planira povećati broj instalatera svjetlovoda u „Tvornici vlakana“ za 50 posto.
"Povećanje koje smo si postavili za širenje optičkih vlakana u 2023. je ogromno. Kako bismo osigurali da možemo nastaviti ispunjavati svoja obećanja, moramo ulagati u više od same mrežne tehnologije", nastavio je Gopalan.
"Želimo zaposliti do 1.000 novih stručnjaka za optička vlakna. Većina njih je za područje postavljanja. Hitno nam je potrebna da superbrze veze dovedemo do dnevnih soba ljudi“, pojašnjava Gopalan.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).