DT najavljuje 5G, eSim i integraciju mobilnih komunikacija i nepokretne mreže

DT najavljuje 5G, eSim i integraciju mobilnih komunikacija i nepokretne mreže
Dražen Tomić, Damir Brkić

Vrijeme je spajanja pokretne i nepokretne mreže, dolaze eSIm kartice dakle virtualni SIM-ovi, ali uskoro i 5G mreže, istaknuo je posebno Timotheus Hoettges glavni izvršni direktor i predsjednik Uprave Deustche Telekoma.

Zamislite kako jedva dodirujete play ikonu, a film već počinje na vašem smartfonu, u manje od treptaja oka, pojašnjava Hoettges i napominje kako to traži još veću brzinu većih količina podataka.

Pritom treba naglasiti da globalni savez za ove nove generacije mobilnih mreža (NGMN) ima ambiciozne planove. Jedan član, kineski dobavljač opreme Huawei, govori o prvim 5G mrežama za napredno testiranje u stvarnim sredinama, koji će početi od 2018, iako ne očekuju komercijalnu implementaciju prije 2020.

„Mi radimo svoj dio u oblikovanju novog standarda; na samom smo čelu NGMN a idemo i dalje. U Barceloni, ovaj savez će predstaviti svoj 5G white paper, konsolidirani pregled industrijskih end-to-end zahtjeva za pristup mobilnoj mreži. Isto vrijedi i za drugu fokus temu: eSIM, ugrađena SIM kartica, koja će biti ugrađena izravno u telefone u budućnosti. To će postati standard u idućih nekoliko godina“, ističe Hoettges.

On pojašnjava da eSIM također nudi velike mogućnosti u machine-to-machine segmentu. Ugrađene kartice u automobilima ili strojevima mogu biti pod kontrolom, tako da je moguće povećati učinkovitost procesa i postići veću skalabilnost poslovnih modela. Sve to će biti moguće samo ako telekom kao industrija radi zajedno na interoperabilnim rješenjima i ne izgubi se proizvodeći konkurentna zasebna rješenja.

„Niti jednom mrežnom operateru u SAD-u ne bi palo na pamet koristiti mrežne tehnologije ili kontrolne sustave različite u New Yorku od onih u Kaliforniji ili na Floridi. No, u Europi, planiranje mreža se danas proteže samo do državne granice. Zašto? Naša industrija prolazi kroz fundamentalnu transformaciju - migracija mreža na IP znači da će cijela nova mrežna tehnologija biti provedena u narednih nekoliko godina. Možemo i moramo misliti na mrežne arhitekture bez granica“, ističe pak Claudia Nemet članica Uprave DT-a zadužena za Europu i informacijske tehnologije.

Pritom iz DT-a ističu da je cilj prevladati ovaj anakronizam. „Deutsche Telekom gradi pan-europsku mrežu - jednu mrežu za jednu Europu. Mreža koja se ne zaustavlja na nacionalnim granicama. Kako stvari sada stoje, svaka tehnička inovacija mora biti uvedena zasebno u svakoj Europskoj zemlji. To stvara ogroman trošak, budući da mrežna tehnologija svake zemlje radi drugačije. U budućnosti, inovacije bi mogle biti provedene u mreži u većem dijelu Europe preko noći“, zaključila je Claudia Nemet.