Njemački telekomunikacijski div Deutsche Telekom dao je iznimno hrabre prognoze vezane uz mobilne mreže pete generacije (5G), a koje ukazuju da će do sredine srpnja 50 posto njemačkih stanovnika imati mogućnost korištenja te nove tehnologije.
Iako se o njemačkim kompanijama nešto slabije izvještava u svjetskim medijima, očito su Nijemci još jednom potvrdili da za njih vrijede stari stereotipi o učinkovitosti i poniznosti. Tako nešto svakako se može istaknuti za DT, koji naglašava da je već postavio 12.000 5G baznih stanica zaključno s 18. lipnjem.
"Ovo je najveća 5G inicijativa u Njemačkoj. Donosimo 5G u urbane i ruralne dijelove Njemačke za polovicu njemaččkog stanovništva. I čini se da ćemo cilj ispuniti ranije no što smo očekivali", naglasio je Dirk Wössner, izvršni direktor (CEO) Deutsche Telekoma.
Naime, prvotni je plan bio omogućiti 5G za polovicu ili oko 40 milijuna stanovnika, do kraja ove godine, što znači da će se do cilja stići gotovo pet mjeseci ranije. Također, još prije nekoliko mjeseci tvrdilo se iz DT-a da bez Huaweija taj cilj nikako neće moći biti ispunjen no više se kinesku kompaniju ne spominje, što znači da se i s postojećim rješenjima može izvršiti jednako uspješna integracija, odnosno, implementacija 5G tehnologije.
Iznimno je poticajno da njemačke napore nije usporila ni pandemija koronavirusa, koja je zahvatila veći dio Europe na iznimno razoran način. Svejedno, radovi su se odvijali, razvoj nije stao i rezultat svega je 5G pokrivenost kakvoj se Nijemci sasvim sigurno nisu mogli nadati.
Naravno, sad zadovoljno trljaju ruke i proizvođači pametnih telefona jer Njemačka je unatoč recesiji i dalje ekonomski iznimno moćna, što znači da bi porast prodaje 5G pametnih telefona mogao itekako "skočiti" u narednim tjednima i mjesecima. Idealno da Samsung "spasi" situaciju sa svojom S20 serijom, odnosno, baš na vrijeme da Apple sruši rekorde sa svojim 5G iPhoneom, najavljenim za jesen ove godine.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.