Big Data: Strateški imperativ za telekom operatere

Big Data: Strateški imperativ za telekom operatere
Fotolia

I dok svi govore o Big Data tržištu pod kojom se podrazumijeva prikupljanje i analiza velike količine podataka, pred telekom operaterima koji ih sakupljaju i skladište u data centre stoji veliki izazov - kako skladištene podatke iskoristiti i pretvoriti u konkurentsku prednost.

Posljednjih godina u mnogim industrijskim granama, pa tako i telekomunikacijskoj su shvatili su kako Big Data segment poslovanja zapravo nije bauk, nego prilika za dubinsku analizu telekomunikacijskih navika korisnika pa samim tim i jednostavnije odgovaranje na njegove zahtjeve. Propulzivna kakva jest, telekom-industrija među prvima je uočila da se radi o zlatnom rudniku informacija koje treba klasificirati, segmentirati i analizirati u svrhu unaprjeđenja poslovanja i prilagodbe krajnjim korisnicima.

Direktor marketinga odjela za strateško poslovanje operatera u Nokia Solutions and Networksu Claudio Frascoli ističe kako danas oko Big Data projekata  vlada veliki hype kojim se ne bi trebalo zanositi jer telekomi još uvijek traže načine da u moru prikupljenih informacija dođu do relevantnih podataka koji će im sugerirati smjer u kojem se moraju razvijati ili unaprjeđivati postojeće sustave.

Četiri velika V

Prema iskustvu NSN-a, analiza podataka mora se temeljiti na, kako kažu,  četiri „V“ - „Volume, Velocity, Variety, Veracity“ odnosno volumen, brzina, raznolikost i istinitost.

Volumen je sam po sebi jasan: svake sekunde i svakog dana se sakupljaju ogromne količine podataka koje govore o navikama telefoniranja, slanja SMS poruka, surfanja, korištenja OTT usluga, lokacije korisnika. Brzina se odnosi na tempo kojim ti podaci pristižu u podatkovne centre. Raznolikost podataka se odnosi na strukturu tih podataka odnosno sugerira da je važno prikupljati raznovrsne informacije. Na koncu, istinitost se odnosi na vjerodostojnost tih podataka i njihovu ažuriranost.

„Alati za analitiku Big Data nalaze se u mnogim rješenjima koja su dostupna na tržištu za telekom operatere, no ono što ih međusobno razlikuje je mogućnost da se iz tih analiza i dobivenih informacija ostvari stvarni napredak u poslovanju“, kaže Ajit Jaokar osnivač analitičke tvrtke Futuretext i predavač na katedri za Big Data i telekome Sveučilišta Oxford.

Big Data u praksi

Kao zanimljiv primjer Big Data analitike NSN-ov Claudio Frascoli navodi Wal-Mart i podatke dobivene korelacijom kupovanja piva i pelena koji se danas smatra urbanom legendom. Pokazalo se naime da očevi s obzirom na pomladak u kući ne mogu više odlaziti u lokalni pub pa pivo mnogo češće kupuju u trgovini. Iz ovog primjera, smatra Frascoli, telekom operateri mogu mnogo toga naučiti, a on sam shvatio je kako postoje četiri ključna koraka u uspješnoj implementaciji Big Data podataka u poslovanje.

Prvi korak je stvaranje vizije koja omogućuje da projekt uspije, što potvrđuju podaci istraživanja Infochimpsa koji kažu da 51 posto IT projekata ne uspijeva jer nisu jasni poslovni benefiti koje donose, dok njih 58 posto propada zbog loše osmišljenog opsega projekta.

Drugi korak je identifikacija potrebnih znanja za projekt i pronalaženje kvalitetnog alata. Infochimps kaže da na ovom drugom koraku pada veliki broj projekata: čak 80 posto ispitanika kazalo im je da se pronalaženje kvalitetnih ljudi pokazalo jednim od ključnih preduvjeta uspjeha, dok je za njih 78 posto to kvalitetno poslovno rješenje. Kao primjer Frascoli ističe Tesco koji je još 1995. u Velikoj Britaniji uz izbacivanje loyalty kartice Clubcard pokrenuo i svoj prvi veliki Big Data projekt.

Treći korak, koji je iznimno važan, predstavlja balansiranje između tehničkih potreba i želja i poslovnih očekivanja menadžmenta. Cijeli projekt mora biti postavljen na održivim osnovama u skladu s financijskim i drugim raspoloživim resursima.

Četvrti korak, koji Frascoli ističe kao ključni, je sigurnost korisničkih podataka. Kako telekom operateri prikupljaju zaista mnoštvo vrlo korisnih podataka, njihova zloupotreba ili ustupanje trećim stranama, može biti pogubno. Upravo zato Claudio Frascoli kaže da je za budućnost Big Data industrije presudno stvoriti povjerenje korisnika jer iako s jedne strane oni uistinu žele nove i bolje usluge, privatnost i zaštitu svojih podataka cijene iznad svega.