5G mreža Hrvatskog Telekoma pokriva dva milijuna hrvatskih građana

5G mreža Hrvatskog Telekoma pokriva dva milijuna hrvatskih građana

Hrvatski Telekom nastavlja ulagati u širenje komercijalne 5G mreže diljem Hrvatske pa je tako od danas 5G mreža dostupna u dodatnom 31 gradu i šest općina. Redom to su: Belišće, Beli Manastir, Biograd na Moru, Daruvar, Donji Miholjac, Dubrovnik, Duga Resa, Đurđevac, Glina, Gospić, Hvar, Ivanec, Ivanić-Grad, Korčula, Križevci, Lepoglava, Ludbreg, Mali Lošinj, Mursko Središće, Novalja, Nova Gradiška, Ogulin, Pakrac, Pazin, Popovača, Rab, Solin, Šibenik, Valpovo, Vrbovec i  Zabok te općine Bilice, Cernik, Fažana, Medulin, Pitomača i Vir. Sveukupno je dosad Hrvatski Telekom korištenje 5G mreže omogućio u 76 hrvatskih gradova i 11 općina.

Područjima u koja je uvedena, 5G tehnologija omogućit će brojne mogućnosti i ubrzanu digitalizaciju, a tri osnovne pogodnosti koje su brži i bolji pristup internetu, brži odaziv mreže te osjetno bolja povezanost velikog broja uređaja, a što je preduvjet za razvoj pametnih industrija, modernih gradova i društva budućnosti. Zdravstvo, obrazovanje, proizvodnja, poljoprivreda, energetika, turizam, promet samo su neka od područja koja će 5G uvelike unaprijediti.

„5G je tehnologija koja će obilježiti sljedećih deset godina i nema djela Hrvatske kao ni sektora, javnog ili privatnog, koji se od primjene 5G neće imati opipljive koristi. Kako bi svima približili prilike koje 5G pruža nastavljamo sustavno povezivati cijelu Hrvatsku, od urbanih središta, otoka, do ruralnih područja, od Dubrovnika, preko Šibenika, Raba, Pazina, Gospića, Ivanić-Grada, Nove Gradiške do Belog Manastira.  S današnjim danom smo pokrili ukupno čak 76 hrvatskih gradova, 11 općina i dva milijuna hrvatskih građana i ne planiramo stati na ovome već nastavljamo graditi temelje napretka i mrežu budućnosti s najvećom pokrivenošću“, izjavio je Boris Drilo, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije Hrvatskog Telekoma.

5G mreža Hrvatskog Telekoma trenutno djeluje na tehnologiji dinamičkog dijeljenja spektra - DSS (Dynamic Spectrum Sharing) čija primjena omogućava upotrebu postojećih frekvencija za 5G i brzu implementaciju 5G mreže te smanjuje potrebu za novim baznim stanicama i lokacijama na specifičnim 5G frekvencijama.