5G će povećati globalni BDP za 1,4 bilijuna američkih dolara do 2030. godine

5G će povećati globalni BDP za 1,4 bilijuna američkih dolara do 2030. godine
DepositPhotos

Proteklu je godinu obilježio eksponencijalni rast 5G tehnologije i poslovnih aplikacija, a globalna konzultantska tvrtka STL Partners procijenila je da će 5G povećati globalni BDP za 1,4 bilijuna američkih dolara do 2030. godine, objavljeno je na online Summitu TrustInTech. Riječ je o Huaweijevom summitu koji drugu godinu za redom okuplja vodeće svjetske stručnjake ICT industrije, akademske zajednice i ekonomiste iz cijelog svijeta.

Fokusirajući se na nove izazove s kojima se svijet suočio u ovoj godini obilježenoj pandemijom koronavirusa, naglašena je ključna uloga ICT infrastrukture za oporavak gospodarstva te je istaknuta potreba za otvorenom suradnjom i hrabrim usvajanjem novih tehnologija.

Tijekom summita, direktor tehničke službe Huawei Carrier Business Group, Paul Scanlan, ovu je godinu nazvao trenutkom 'Sputnika'. „Slično kao što je prvi umjetni satelit Sputnik uspješno lansiran 1957. godine, dovodeći čovječanstvo u doba istraživanja svemira, sazrijevanje 5G tehnologije će sve promijeniti. Industrija je počela ubrzavano usvajati 5G, inovativne poslovne modele i poticati transformaciju industrije. Tako nešto se nije dogodilo u posljednjih 10 godina“, rekao je Scanlan.

Stručnjak za digitalnu transformaciju tvrtke Huawei Enterprise, Edwin Diender, na summitu je također objasnio i izuzetno važnu ulogu 5G tehnologije, umjetne inteligencije, big data-e i računalstva u oblaku za vrijeme pandemije.

„Putem vrhunske tehnologije obavljanje zdravstvenih pregleda trajalo je kraće, kombiniranjem umjetne inteligencije i clouda lijekovi su pronađeni prije, a veliko olakšanje osjetili su i građani koji su koristeći vrhunsku tehnologiju bez problema radili od kuće te nastavili sa svojim obrazovanjem“, objašnjava Diender.

Prema Stephanie Lynch-Habib, CMO GSMA-a, uvođenje 5G-a u ovoj je godini rezultiralo s više od 100 postavljenih 5G mreža u 47 zemalja.

“Potreban je otvoren i pouzdan ekosustav u kojem svi mogu dijeliti prosperitet koji donosi tehnologija. Da bi to učinila, ICT industrija mora nastaviti usvajati posebne tehničke i sigurnosne standarde. S obzirom na trenutno složeno geopolitičko okruženje politika se treba kloniti tehničkih pitanja. Moramo ostati pošteni i otvoreni za pokretanje tehnološke suradnje. Industrijska suradnja nije igra s nultim zbrojem. Ako se sada usvoji izolirani pristup država, dok nova tehnologija otključava društvenu i poslovnu vrijednost, žrtva neće biti jedna tvrtka“, zaključuje Ryan Ding, izvršni direktor uprave Huaweia i predsjednik Carrier Business Group.