Windaysi prvog dana donijeli pregršt zanimljivih tema

Windaysi prvog dana donijeli pregršt zanimljivih tema

Konferenciju Hospital Days koja se održava u sklopu Windays konferencije i to drugu godinu zaredom otvorio je Tomislav Dulibić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva, koji je istaknuo podršku države u digitalizaciji zdravstva kao javnog servisa te najavio nove projekte u resoru zdravstva.

Tijekom predavanja na temu “Bolnički procesi - korištenje pametnih podataka na pametan način“, direktor razvoja poslovanja u IN2 Siniša Košćina prezentirao je mogućnosti unaprjeđenja zdravstva uvođenjem različitih tehnoloških rješenja. Kao prvi primjer unaprjeđenja usluge, Košćina je naveo mogućnost kojom bi se pacijentima omogućilo da medicinskim podacima pristupe putem svojih mobitela na isti način kao npr. mobilnom bankarstvu. Takvo tehničko rješenje lako bi se moglo provesti u 45 hrvatskih bolnica koje imaju informacijske sustave s pohranjenim podaci o pacijentima.

Miguel Ortiz Garcia iz španjolske tvrtke Tich Consulting održao je predavanje o primjeni inovativne cloud tehnologije u unapređivanju zdravstva. Naveo je primjere poput prebacivanja bolničkog informacijskog sustava Green Cube u Azure, koji donosi veću stabilnost, sigurnost i fleksibinost, a Lorenzo Pengo demonstrirao je korištenje umjetne inteligencije u zdravstvu. Ratko Mutavdžić iz Microsofta o Microsoft Healthcare Bot Service, platformi umjetne inteligencije za primjenu u zdravstvu. Hospital Days završio je okruglim stolom na temu digitalizacije zdravstva i što donosi.

U edukacijskom smjeru, vrlo zanimljivo predavanje održala je Helena Valečić, profesorica biologije u OŠ Lovre pl. Matačića iz Zagreba, a ujedno i članica Mentorskog tima za provedbu eksperimentalnog programa Škola za život, o kojem je govorila u predavanju o digitalnom sazrijevanju škola i školskog sustava. Valečić je predstavila istraživanje Future of Jobs Report koje je proveo Svjetski ekonomski forum, a koje kaže kako se u svega pet godina značajno promijenio popis 10 najpotrebnijih vještina - prema ovom istraživanju, sve više se vrednuju vještine kritičkog mišljenja, kreativnost te prosuđivanja i donošenja odluka. Valečić naglašava važnost tehnologije u edukaciji te napominje kako se promjene odvijaju sve brže, zbog čega reforme treba provoditi kontinuirano i bez prestanka.

Marina Wolpoti iz Microsofta održala je prezentaciju o školskoj generaciji 2020. i njihovim perspektivama. Predstavila je i razred 2030. godine, u kojem će budući đaci i studenti željeti sami upravljati učenjem. Za njihov napredak i budućnost učenja kao iznimno važne ističe društvene i emocionalne vještine. Ističe kako se edukatori slažu kako je emocionalno blagostanje vrlo važno za akademski uspjeh: 67% škola u Aziji potiče razvoj emocionalne pismenosti u učionici, a 66% edukatora u Sjevernoj Americi uvodi principe emocionalne pismenosti u učionicu. Wolpoti zaključuje kako i ovdje tehnologija igra presudnu ulogu.

U javnom sektoru zapaženo predavanje održao je Bernard Gršić iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva. Gršić je, govoreći o digitalnoj transformaciji javne uprave u Hrvatskoj, predstavio rad svog ureda, ali i informiranost građanstva o digitalnom društvu i javnim digitalnim servisima - e-Građani, e-D i eOI. Digitalizacija se u Hrvatskoj provodi po Tallinskoj deklaraciji, čime država teži, na svim razinama javne uprave: otvorenosti, učinkovitosti i uključivosti, osiguravajući cjelovite javne usluge za sve građane i poslovne subjekte koje su bezgranične, interoperabilne, personalizirane i prilagođene korisnicima.

U okruglom stolu na temmu utjecaja digitalne transformacije na razvoj radne snage i novih vještina sudjelovali su Luka Novosel i Miroslav Smetiško iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava te Marko Sever i Roland Čop iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Ratko Mutavdžić iz Microsofta i Davor Runje iz Zasti Ltd. Održaki su predavanje o primjeni umjetne inteligencije u javnoj upravi. Kao važan izazov u dizajniranju pouzdane umjetne inteligencije zahtijeva se stvaranje rješenja na principu: poštenosti, uključivosti, povjerljivosti i sigurnosti, transparentnosti, privatnosti i sigurnosti te odgovornosti.