Uhićena bivša ministrica Žalac, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Petric te još dvije osobe

Uhićena bivša ministrica Žalac, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Petric te još dvije osobe
Shutterstock / Ilustracija

U akciji Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) u RH policija je u srijedu ujutro zbog afere Softver uhitila bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijelu Žalac, ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Tomislav Petric te još dvije osobe.

“Ured europskog javnog tužitelja će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Do tada neće biti objavljivane nikakve dodatne pojedinosti“, izvijestio je Ured europskog tužitelja.

Ured europskog javnog tužitelja priopćio je da u suradnji s hrvatskim Policijskim nacionalnim uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PNUSKOK) “provodi hitne dokazne radnje“ koje se odnose na četiri osobe.

Sumnjiče ih da su počinile kaznena djela u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU te u Središnjoj agenciji za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU), vezano uz postupke javne nabave informatičkog sustava.

Ravnateljstvo policije je, ne objavivši identitete osumnjičenika, priopćilo da je kriminalističkim istraživanjem, pored fizičkih osoba, obuhvaćeno nekoliko pravnih osoba s područja PU zagrebačke, PU splitsko-dalmatinske i PU vukovarsko-srijemske.

U tijeku je provođenje više dokaznih radnji, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija će protiv osumnjičenih osoba podnijeti kaznenu prijavu Uredu europskog tužitelja u Republici Hrvatskoj, ističu iz Ravnateljstva policije na svm webu.

Riječ je o sumnjivom poslu izrade softvera teškog oko 16,2 milijuna kuna, koji je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije u vrijeme dok mu je na čelu bila Gabrijela Žalac dodijelilo tvrtki Ampelos.

PNUSKOK-ovi policajci su prije dvadesetak dana po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO), novoformiranoga tužiteljskoga tijela koje se bavi malverzacijama u kojima su oštećeni Europski fondovi, izvršili nekoliko pretraga u navedenome ministarstvu te izuzeli dokumentaciju vezanu upravo oko s Ampelosom.

Naime, riječ je postupku javne nabave na koji se javila jedino Zajednica ponuditelja Ampelos iz Podstrane te tvrtka InfoDom čija ponuda je ispunila sve uvjete iz Dokumentacije o nabavi. Financiranje je išlo 85 posto iz EU fondova odnosno iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija u vrijednosti 13,803 milijuna kuna, dok je udio od 15 posto nacionalnog sufinanciranja iznosi 2.44 milijuna kuna.

Inače, EPPO će provoditi svoje istrage i kazneni progon potpuno neovisno od Komisije, drugih institucija i tijela EU-a te država članica. Ured će dopunjavati rad i surađivati s drugim tijelima i agencijama EU-a kao što su OLAF, Eurojust i Europol, kao i nadležnim tijelima država članica koja ne sudjeluju u radu EPPO-a. Očekuje se da će EPPO istraživati oko 3.000 slučajeva godišnje. Dodatno, delegirani europski tužitelji koji se nalaze u državama članicama sastavni su neovisnog tijela.