Tranformacija tvrtke u eri digitalizacije i digitalne transformacije

Tranformacija tvrtke u eri digitalizacije i digitalne transformacije
DepositPhotos / Ilustracija

Devetu godinu zaredom, od 21. do 22. studenoga ove godine, u zagrebačkome hotelu Westin održat će se konferencija GALP 2019 (Green and Lean Production). Konferencija, koju organizira tvrtka Culmena, bavit će se temom Izazovi transformacije u Pametno poduzeće: Lean & Green kao potpora digitalizaciji, a svoja će praktična iskustva podijeliti i Rimac Automobili te Amazon Web Services. Kako bi poduzeća bila u mogućnosti ići u korak s vremenom, novim trendovima i dinamičnim okruženjem, na konferenciji ih očekuju vrhunski predavači iz renomiranih hrvatskih i stranih poduzeća.

„Razvoj novih inovativnih proizvoda, kao i digitalizacija postojećih proizvoda, zatim korištenje obnovljivih izvora energije te otvaranje novih radnih mjesta tri su ključna preduvjeta za uspješnu transformaciju hrvatske industrije i značajno povećanje produktivnosti. Potrebno je uskladiti poslovanje sa zahtjevima industrije 4.0, što podrazumijeva povezivanje digitalne tehnologije s mehaničkim komponentama proizvodnog procesa, tj. stvaranje pametnih tvornica“, istaknuo je prof. dr. sc. Nedeljko Štefanić s Fakulteta strojarstva i brodogradnje uoči konferencije.

Hrvatska tvrtka za proizvodnju električnih vozila, Rimac Automobili, podijelit će praktična iskustva u povećanju produktivnosti poduzeća, provođenju digitalne transformacije i preoblikovanju u pametnu tvornicu. Poseban gost konferencije je američka tvrtka Amazon Web Services koja će ispričati kako postati globalni tehnološki lider.

O prolasku kroz kompleksan proces digitalne transformacije govorit će i Ivan Gabrić, glavni direktor za poslovne korisnike tvrtke A1 Hrvatska, koja je generalni sponzor konferencije. „Našu tvrtku u potpunosti smo prilagodili zahtjevima tržišta kako bismo bili brži i učinkovitiji u odgovaranju na korisničke potrebe. Više nismo samo telekom, nego digitalna kompanija, a to znači da nudimo usluge, proizvode i rješenja koji spajaju standardni telekom portfelj s onim ICT-ja. Trenutno jedini u Hrvatskoj imamo nacionalnu pokrivenost NB IoT mrežom, a cilj nam je ostvariti potpunu pokrivenost Hrvatske 5G mrežom. Ove tehnologije zasigurno će oblikovati budućnost raznih industrija, ali i cjelokupnog gospodarstva“, ističe Gabrić.

Cilj konferencije je pokazati da je hrvatska industrija uspješno počela primjenjivati nove digitalne tehnologije te da se proces modernizacije hrvatske industrije i gospodarstva može uspješno provesti u sljedećih 30 mjeseci, najkasnije do sredine 2022. godine. Također, bit će predstavljeni hrvatski inovativni proizvodi zasnovani na tehnologijama Industrije 4.0, koji hrvatskoj industriji mogu osigurati konkurentnu poziciju na svjetskom tržištu. Radi se o proizvodima poput metodologije CULIS, modularni sustav PRO-S, softvera Improve Card te projekta 100 Pametnih tvornica.

Uz sve već navedeno, na konferenciji će se predstaviti tri strateška pravca koja hrvatskoj industriji mogu osigurati značajno povećanje produktivnosti, razvoj novih inovativnih proizvoda (kao i digitalizaciju postojećih proizvoda), korištenje obnovljivih izvora energije te otvaranje novih radnih mjesta.