Suradnja usmjerena na usmjeravanje industrije u izgradnji novih API-ja i više slučajeva upotrebe preko SA 5G, uz pružanje programerima alata koji su im potrebni za to.
Depositphotos
Nokia je dogovorila suradnju s Telefonicom u proizvodnji samostalnih usluga kompatibilnih s 5G koje obuhvaćaju potrošačke, poslovne i industrijske sektore. Telefonica će koristiti Nokijinu Network Exposure Function (NEF) i Network as Code platformu u Španjolskoj i Njemačkoj.
Nokia je objasnila da će NEF omogućiti operateru da programerima ponudi pristup značajkama svoje 5G mreže, uključujući preciznu lokaciju uređaja, poboljšane obavijesti na temelju statusa povezanosti, otkrivanje rubova i više. Cayetano Carbajo Martin, glavni i transportni direktor, globalni CTIO u Telefonici, rekao je da je suradnja usmjerena na usmjeravanje industrije u izgradnji novih API-ja i više slučajeva upotrebe preko SA 5G, uz pružanje programerima alata koji su im potrebni za to.
Shkumbin Hamiti, voditelj mrežne platforme za unovčavanje, oblaka i mrežnih usluga u Nokiji, rekao je da industrija shvaća da su održive zatvorene mreže stvar prošlosti i da je prihvaćanje ekosustava put naprijed za produbljivanje suradnje i stvaranje novih slučajeva upotrebe. Naravno, to je i prilika za Nokiju.
Izjavio je da je potpisao 14 operatera i sporazuma o ekosustavu za svoju platformu Network-as-Code otkako je pokrenuta u rujnu 2023., dok je ugovor s Telefonicom treći koji pokriva NEF i povezane API programe ovog mjeseca. Dobavljač ističe korištenje 3GPP specifikacija u razvoju svog proizvoda za izlaganje, navodeći da pruža proces za povezivanje s dobro definiranim funkcijama u jezgrenoj mreži i mogućnost stvaranja novih API-ja kombiniranjem postojećih sučelja.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.