Tehnologiju treba primjenjivati, a ne se njoj opirati

Tehnologiju treba primjenjivati, a ne se njoj opirati

Cjelokupna naša regija, a ne samo Hrvatska kasni u stupnju zrelosti gospodarstva u odnosu na razvijenije ekonomije pa samim time kasni i primjena IT-a, ističe  Goran Car, direktor Sektora sistemske podrške i integracije Combisa.

Prema njegovim riječima tehnologija kao takva je dostupna u Hrvatskoj jednako kao i u primjerice Njemačkoj, no ono u čemu zaostajemo je znanje o promjeni i spremnost za primjenu tehnologije. Upravo ćemo ovu temu više 'pokriti' sutra na samom otvaranju Combis konferencije u Šibeniku.

Domaće IT tržište ipak mnogo sporije slijedi svjetske. Što se može očekivati u narednom razdoblju i koje su to ključne tehnologije na kojima će se bazirati primjena IT-a u svakodnevnom poslovanju?

Željeli mi ili ne, tehnologija odnosno rješenja koja primjenjujemo u svakodnevnom poslovanju mijenjaju način rada. Primjera radi, zamislite kako bi izgledao izdavaštvo da se priprema tekstova radi na pisaćim mašinama? Koliko bi knjiga, novina i drugih materijala bilo dostupno i kako bi oni (grafički) izgledali. A sad dodajmo na to da nema komunikacijskih tehnologija i mogućnosti praktički trenutačne razmjene informacija. Koliko bi nam trebalo da saznamo što se događa u SAD-u ili Kini? Ovo je primjer iz prošlosti i znamo tko se koliko uspješno prilagodio. Uostalom, da se nismo prilagodili danas ne bi postojao niti ovaj članak.

No ako odemo korak dalje, danas ili sutra trendom postaje samostalno izdavaštvo - mogućnost objavljivanja, tiskanja i prodaje knjiga putem Interneta, bez pomoći „klasičnih“ izdavača. Koliko njih je danas spremno prihvatiti ovakvu promjenu i prilagoditi poslovanje? To je ključno pitanje. Tehnologija je ovdje, nije čak toliko upitno ni koliko ona košta jer trošak kontinuirano pada. Na sreću svih korisnika tehnologije, Mooreov zakon još uvijek vrijedi.

Na našem tržištu kao ključne tehnologije vidim Internet i mobilne tehnologije svih vrsta (cloud, Internet/web poslovanje, mobilne aplikacije itd.) te tehnologije za automatizaciju i optimizaciju poslovanja odnosno povećanje produktivnosti.

Često govorimo o različitim buzzwordima, koliko je njihovo uvođenje u IT-u zapravo problem za uprave tvrtke, javne institucije i državu što onda u konačnici i priječi njihovu primjenu?

Mislim da je problem ogroman jer se buzzwordi zbog svoje popularnosti iskorištavaju odnosno koriste i  gdje su primjenjivi i  gdje to nisu,  što stvara kontra efekt i  nepotrebnu konfuziju umjesto boljeg razumijevanja vrijednosti IT-a za poslovanje.

Pokušajte danas nekome objasniti što je cloud ili big data. Ili koja je poslovna vrijednost nečega što bi trebao predstavljati taj buzzword. Mi pokušavamo imati jednostavniji i direktniji pristup. Kada pričamo npr. o cloudu, nudimo vrlo jasne prednosti i poslovni model. Ne nudimo ga svakome jer svako rješenje je optimalno primjenjivo u određenim uvjetima. U pravilu nema univerzalno primjenjivih rješenja. Kao što svatko bira mobitel koji mu najbolje odgovara, tako je i s IT rješenjima, bez obzira na buzzworde.

Da li se danas korisnici više orijentiraju na manja rješenja, brze implementacije i brzi povrat ulaganja u IT rješenja?

U principu ste u pravu, ali teško je nešto drugo i očekivati kada se posluje u ovakvim gospodarskim uvjetima. Na nama, ICT industriji je da ponudimo prije svega rješenja koja su u investicijskom dosegu našeg gospodarstva, a nakon toga rješenja s maksimalnim efektom na poslovanje.

Kada govorimo o tim tehnologijama za brz postizanje rezultata možete li izdvojiti neku i na primjeru prikazati koje su to uštede - ubrzanje poslovnih procesa, uštede u proizvodnji, olakšani fokus na core business...

Zaposlenici u svakoj industriji trebaju biti fokusirani na dodanu vrijednost, a ne na „mehaničko“ obavljanje svakodnevnih poslova. Svaka „mehanika“, kolanje papira, razmjena informacija nekim oblikom klasične dostave, bilo kakva ljudska intervencija u procesu obrade za današnje standarde predstavlja sporo i neučinkovito poslovanje.

Svaka tehnologija koja pospješuje i rješava gore opisane probleme odnosno ubrzava poslovanje predstavlja velik prostor za povećanje konkurentnosti.

Primjerice upravo će nam na Combis konferenciji koja se krajem idućeg tjedna održava u Šibeniku, kolege iz Francka predstaviti projekt upravljanja dokumentima, tzv. ured bez papira, a kolege iz UCB-a će predstaviti kako su postigli uštede implementacijom privatnog oblaka i optimizacijom podatkovne infrastrukture.

Možete li navesti jedan primjer nekog rješenja...

Ključno za svaku implementaciju jest to što očekujete od rješenja i  znate li kako ćete ga iskoristiti u poslovanju. Imamo podjednako dobre primjere malih i velikih projekata. Npr. Terastream je odličan primjer velikog projekta, velike investicije, ali koji može dugoročno donijeti i ogromne prednosti. Izuzetno kompleksan projekt, tehnički zahtjevan, za čiju su implementaciju bila potrebna znanja koja je moguće pronaći na vrlo malo mjesta u svijetu. Razvoj cloud rješenja za telekome je također sličan primjer. Takvi projekti zahtijevaju vrlo precizno vođenje i pravovremeno adresiranje svakog problema jer su posljedice, kao i sam projekt, velike.

S druge strane, imamo primjere manjih projekata, koji su korisnicima donijeli značajne operativne uštede ili pojednostavljenje u radu. Projekti od optimizacije broja licenci, podatkovne infrastrukture, poslovnih sustava za upravljanje dokumentima, projektima ili nekim internim procesom i sl.

I na kraju, ne mora značiti da velika investicija donosi značajne, a mala minorne uštede. Naravno, gledano u relativnim omjerima. No, u konačnici efekt investicije ovisi o tome koliko kvalitetno je rješenje implementirano i ne manje važnom, u kojoj mjeri se koristi.

Možete li procijeniti kakvo će biti IT tržište u sljedećoj godini kada govorimo o rješenjima koja su korisnicima danas u fokusu?

Ne očekujemo značajnije promjene u sljedećoj godini, u odnosu na ovu. EU može donekle ubrzati određene promjene, te generirati potrebe za određenim ICT rješenjima, no definitivno će se to događati postepeno, korak po korak. Naime, vrlo je teško  preskočiti razvojnu fazu, pogotovo ako ona mora osigurati osnovnu infrastrukturu.

Hoće li taj fokus u narednih 3-5 godina promijeniti?

Fokus će ostati isti odnosno tražit će se način za unaprjeđenje poslovanja. Ono što će se mijenjati jest stupanj kompleksnosti i sofisticiranosti rješenja. Jednom kada se riješe jednostavni ili bazični problemi, onda se možete baviti kompleksnima. U svemu tome bilo bi idealno vidjeti razvoj domaćih rješenja koja se kasnije mogu izvoziti. Ako uspijemo tako uskladiti potrebe tržišta i znanje lokalne ICT industrije, vjerujem da možemo značajno unaprijediti domaću ICT industriju.

Combis i ove godine organizira svoju tradicionalnu konferenciju. Koje su ključne poruke konferencije kako IT zajednici tako i korisnicima?

Ove godine želimo jasnije pokazati vezu tehnologije i poslovanja. Želimo pokazati vrijednost IT rješenja kao načina za unaprjeđenje poslovanja i ostvarivanje ciljeva svake tvrtke. Na neki način, želimo se odmaknuti od buzzworda i povećati razumijevanje što i kada implementirati. Vjerujemo da ćemo se tako odmaknuti i od razmišljanja o kratkim ili dugim projektima te usmjeriti na sveukupnu vrijednost rješenja koja nudimo. Većina ovogodišnjih predavanja su studije slučaja koje pokazuju konkretnu primjenu ICT rješenja - od malih projekata pa do vrlo kompleksnih poput implementacije Clouda u telekomu.