StartIT IT startup akademija 2020 iznjedrila 15 inovativnih IT projekata

StartIT IT startup akademija 2020 iznjedrila 15 inovativnih IT projekata
DepositPhotos

U sklopu projekta ICT županija koji obuhvaća niz aktivnosti s ciljem poticanja i značajnijeg razvoja IT sektora u Splitsko-dalmatinskoj županiji, završena je ovogodišnja, druga po redu StartIT IT startup akademija 2020. Tom je prigodom, tijekom osmotjednog programa poduzetničke edukacije namijenjenog pojedincima i timovima koji planiraju razviti vlastiti IT proizvod ili uslugu, akademija iznjedrila ukupno 26 inovativnih IT poduzetničkih projekata koji odgovaraju nekima od najaktualnijih izazova današnjice te afirmirala niz mladih i talentiranih ljudi iz Splitsko-dalmatinske županije koji imaju priliku iskoračiti u svijet naprednog IT poduzetništva.

Tematski je svakako najaktualniji projekt "Prepoznavanje nošenja maske" (autora Josipa Romca) u vrijeme pandemije koronavirusa i mjera obveznog nošenja zaštitnih maski u zatvorenim prostorima. Primjena automatiziranog sustava prepoznavanja nošenja zaštitne maske pospješuje i pridonosi odgovornom ponašanju i upotrebi zaštitne maske na primjeren način i bez iznimke.

Globalnim problemom ugroženosti pčela, bavi se projekt "QueenBee - Sustav za nadzor pčela" koji pčelarima, s udaljene lokacije i bez potrebe dolaska do pčelinjaka, omogućuje praćenje košnica kako bi znali kako pčelinja populacija napreduje. Autori projekta su Nediljko Ivišić, Marko Trumbić i Ivan Džal. Ekologijom se bavi i "Projekt CBRO" - autonomno plovilo napajano solarnom energijom koje za znanstvenike obavlja uzorkovanja mikroplastike i ostalih parametara na određenim morskim područjima bez potrebe njihova fizičkog odlaska na teren. Autori projekta su Antonija Buzov, Petra Kundid, Bruno Boban, Andro Rudan i Matej Radić.

Temom zdravog života na ovogodišnjoj StartIT akademiji bavilo se nekoliko projekta. Jedan od njih je "Personalizirana prehrana" koja globalni problem prekomjerne težine i pretilosti nudi personaliziranu prehranu baziranu na analizi crijeva i održavaju crijevne flore. Autori tog projekta su Ena Melvan, Antonio Starčević, Jurica Žučko i Damir Oros.  Istodobno, projekt "SportVolt" (ex. home coach) - sustav za praćenje intenziteta tjelesne aktivnosti korisnicima omogućuje precizno praćenje brzine otkucaja srca, trenutnu lokaciju te ostale vitalne parametere preko pojasa nošenog na torzu dok bi senzori postavljeni na tijelu istovremeno omogućili praćenje mišićnog impulsa i umora. Projekt su osmislili Toni Perkušić, Duje Vidović, Toni Blažević i Toni Kukoč.

Dva projekta bave se unaprjeđenjem obrazovnog sustava. Projekt "Sceduly", autora Tomislava Sesera, je aplikacija za izradu rasporeda sati za sveučilišta uspješno je integriran u ISVU I AAI@EduHr sustave visokog obrazovanja omogućujući svakom studentu mogućnost prikaza individualnog rasporeda sa svim upisanim predmetima. "Projekt | Školske zamjene" predstavlja aplikaciju kojom se postiže bolji uvid u potražnju za zamjenom i brže reagiranje kvalificiranih osoba za potrebe osnovnih i srednjih škola. Projekt su osmislili Marko Mihael Maras i Mirko Šiško.

Najviše inovativnih projekata, očekivano, odnosi se na turizam. Tu je "Projekt | Plaja - Beach Finder" autora Dejana Grepe, odnosno mobilna aplikacija koja svim turističkim djelatnicima daje brz i kvalitetan odgovor za svakog gosta koji želi saznati lokacije plaža na području na kojem se nalazi. Projekt "Animator Design" Dina Bruže predstavlja platformu - registar turističkih animatora destinacije, širu turističku ponudu koja domaćim i stranim turistima kroz storytelling koncept nudi objedinjenu ponudu turističkih personaliziranih aktivnosti. Projekt SplitDrive je multimedijalni koncept namijenjen ljudima diljem svijeta koji žele pronaći odmor na svakom dijelu svog putovanja, uz brz i fleksibilan pristup zabavnom centru od interneta, glazbe i filmova do PlayStation igara, a osmislili su ga Baldo Samaržija i Antonio Božić.

Projekt "DotYourSpot" razvija moderna digitalna rješenja za ugostiteljstvo uključujući online digitalne cjenike koji pomažu ugostiteljima u pridržavanju aktualnih epidemioloških preporuka uz značajnu uštedu novca i vremena te korištenje inovativnih rješenja za optimizaciju popunjenosti objekata. Autori projekta su Mario Azinović, Zlatko Kovačić i Karlo Đuderija. Istodobno, "Projekt | Flossome" je inovativan, beskontaktan uređaj koji će održavanje oralne higijene učiniti lako dostupnim u javnim prostorima poput restorana, a namijenjen je svima onima koji kao alternativu čačkalicama žele koristiti zubni konac. Projekt su osmislili Domagoj Puljić i Branimir Ćorluka.

Među najboljima su se našli i neki tematski vrlo zanimljivi i raznoliki projekti. Jedan od njih je "Projekt | Turbulence Forecast" Hrvoja Mihovilovića, platforma koja daje informacije o mogućim turbulencija u letu zrakoplovom i namijenjena je ljudima sa strahom od letenja. Zatim projekt "⛵️ WindWard" (autori Nikola Tandara, Dživo Jelinčić, Tomislav Kulusic i Ante Đonlić) -  platforma za organizaciju jedriličarskih regata koja predstavlja iskorak u svijet digitalizacije za nautičarske klubove diljem svijeta i koja je dizajnirana da pokrije sve aspekte organizacije i umanji trošak. I na koncu, projekt "🎯 💸 hit.market", autora Dražena Barića i Luke Ivanovića  je automatizirani alat za optimizaciju reklama tvrtki na društvenim mrežama koji pronalazi skupine potencijalnih kupaca te na taj način skraćuje budžet i vrijeme do uspješne prodaje.

Nagrade najboljim IT startup poduzetničkim projektima

U okviru aktivnosti razvoja lokalnog IT startup ekosustava, ICT županija već drugu godinu organizira StartIT@PICS - IT Startup Akademiju (ictzupanija.hr/startIT) osmotjedni program poduzetničke edukacije namijenjen pojedincima i timovima koji planiraju razviti vlastiti IT proizvod ili uslugu. Cilj edukacije je pružanje potpore polaznicima u procesu razrade poslovne ideje, analize tržišta, izrade poslovnog plana, razvoja prototipa te pristupa izvorima financiranja.