Softver otvorenog koda nikad nije imao bolju podršku kao danas

Softver otvorenog koda nikad nije imao bolju podršku kao danas
DepositPhotos

Hit proteklih godina jest cloud računalstvo, ali istinska revolucija dogodila se sa softverom, i to onim otvorenim. Da, open source je nikad jači i moćniji, a narednih godina će otići i nekoliko koraka dalje, ponajprije zahvaljujući kompanijama koje uopće nisu otvorene ni kao takve imaju veze s open sourceom.

Naime, open source usluge dostići će oko 17 milijardi američkih dolara prihoda ove godine i 33 milijarde dolara do 2022., a najveći dio tog čine najveće kompanije, što je i logično. Kad se tome pridoda činjenica da je, primjerice, IBM kupio Red Hat za 34 milijarde dolara i Microsoft za nešto skromnijih 7,5 milijardi dolara GitHub, jasno je da zapravo velikani kontroliraju poveći dio open source "scene". Sviđalo se to nekome ili ne.

Temeljem svih tih detalja, rastu i open source provideri kao MongoDB (osam milijardi dolara) te Elastic (7,5 milijardi dolara), što kompletnom tržištu usluga za open source daje dodatni značaj. Također, CB Insights je anketom nad 950 izvršnih direktora otkrio da 68 posto njihovih organizacija povećava korištenje open source rješenja, njh 59 posto planira dalje rasti po tom pitanju i 42 posto tvrdi da je open source dio njihove digitalne transformacije.

Ujedno, CB Insights pokazuje da više od 30 milijuna developera doprinosi zajednici kroz platforme kao GitHub, a najmanje osam od deset najpopularnijih projekata zapravo su proizvod velikih kompanija kao Microsoft, Google, Facebook ili IBM. No, treba znati i da samo djelić tih projekata jest načinjen od strane njihovih zaposlenika. Veliku većinu obavlja zajednica.

Konkretnije, ako se gleda GitHub, Microsoft ima 7700 osoba koje doprinose tim projektima, Google njih 5500, Red Hat 3300, Intel 2200 i Facebook 1700. Ali, zato jedan Microsoft Visual Studio Code ima ukupno 19 tisuća developera koji mu doprinose, što dovoljno govori o činjenici koliko open source zajednica zapravo koristi onima koji u svojoj biti nisu open source...