Sigurnost IoT-a traži se kroz blockchain tehnolgiju

Sigurnost IoT-a traži se kroz blockchain tehnolgiju
DepositPhotos

Korištenje blockchain bazirane tehnologije u svrhu zaštite podataka uređaja i usluga Interneta stvarnosti (IoT) udvostručilo se prošle godine, otkriva Gemalto u svom izvještaju.

Iznimno je bitno osigurati IoT jer najmanje je povjerenja upravo po toj stavci, što i ne čudi jer uistinu jest problematično kako osigurati apsolutno sve IoT uređaje. A kad se zna da će do iduće godine na mreži biti oko 20 milijardi "pametnih" uređaja, sve je još jasnije.

Netko to mora kontrolirati tako da djeluju baš kako treba, da budu korisni, da ljudi kojima služe ne budu u nikakvoj opasnosti od raznih cyber napada, ali i da se mreža ne ruši svako malo jer standardi ne postoje i uređaji različitih proizvođača nisu međusobno kompatibilni.

No, Gemalto u anketi 950 IT organizacija otkriva da njih 91 posto postavlja blockchain kao tehnologiju kojom će se osiguravati IoT uređaji, ili to namjeravaju obaviti u dogledno vrijeme.

Ali, problem ipak postoji u cijeloj priči, koja postaje podosta raširena u posljednje vrijeme. Čini se da blockchain ipak nije toliko siguran koliko se vjeruje da jest. I to zbog same tehnologije, ali ne iz razloga koji se misli.

Naime, za blockchain računalni stručnjaci tvrde da se ne može "probiti" i da zbog toga u nekim većim okvirima izvođenja transakcija postaje nekorisna, a samim time završit će na marginama, ako je vjerovati financijskim stručnjacima. Nije potreban posrednik prilikom transakcija i samim time sami koncept bankarskog sektora nekako pada u vodu. No, problem je i što se transakcije mogu pratiti. I na tome se lome koplja.

Prema definiciji blockchain je baza podataka podijeljena između svih čvorišta koja sudjeluju u sustavu zasnovanom na Bitcoin protokolu. Potpuna kopija ove datoteke sadrži svaku transakciju ikada izvršenu i bilo tko može saznati koliko je bitcoinova bilo na nekoj adresi u bilo kojem periodu.