Sigurna budućnost mainframe računala

Sigurna budućnost mainframe računala
Dražen Tomić

U posljednjih godinu dana prema procjenama analitičara osjeća se rast, mnogo snažniji nego što se to možda čini na prvi pogled, u segmentu mainframe računala, moglo se čuti na današnjoj IBM-ovoj konferenciji pod nazivom IBM Mainframe Forum 2013. koju je otvorio poslovni direktor IBM Hrvatska Damir Zec.

Mainframe računala, zapravo vrlo složeni veliki serveri, kako bi se to pojednostavnjeno moglo reći koriste se u državnoj upravi, javnim poduzećima, financijskom sektoru - bankama i osiguravajućim kućama, telekom sektoru i drugim poslovnim sustavima koji zahtijevaju veliku procesorsku snagu i stabilnost.

Prema IDC-u u četvrtom kvartalu 2012. nakon izlaska IBM System z enterprise EC 12 od tada svaki kvartal prodaja mainframe raste, a razlog se može naći u činjenici da postoji velika popularnost Linuxa kao jednog od operativnih sustava na mainframe računalima.

Iako bi neki rekli da je mainframe vrijeme iza nas jer je imao dominaciju do početka devedesetih godina prošlog stoljeća u velikim sustavima nakon čega kreće razvoj manjih serverskih rješenja gotovo pa jednako moćnih, a pogotovo nakon početka krize i oslanjanja na virtualizaciju i konsolidaciju IT-a mislilo se kako je mainframe prošlost, no podaci govore suprotno.

S druge strane u svijetu broj Linux servera raste i gotov četvrtina servera je na Linuxu, a 70 posto najvećih mainframe korisnika ima i Linux na svome mainframeu i to Red Hat, SuSe, Debian, Gentoo. Hrvatska i u ovome segmentu prati svjetske trendove.

Cloud computing podiže potrebu mainframe jer se bazira na dijeljenju centralnih resursa jer je to prirodni rad od njegovih početaka, a kada se tome doda da je način licenciranja današnjih mainframea povoljan kada je riječ o Linuxu na mainfremeu jasno je kako je riječ o dobitnoj kombinaciji.

IBM od svih vendora koji nisu vezani samo za Linux najviše investira u Linuxu i ulaže 2 milijarde dolara u razvoj open source tehnologije uključujući i Linux, te tome treba dodati kako je administracija cijelog sustav na System z mnogo jednostavnija i potrebno je manje ljudi za upravljanje sustave.

Da je riječ o vrlo bitnim sustavima koji stoje na mainframeu pokazuje i činjenica da podaci o svakom građaninu Hrvatske nalazi se na više mainframe sustava kao što su podaci u mirovinskom sustavu, podaci vezni uz OIB, a riječ je o vitalnim sustavima za funkcioniranje države koji drže rješenja koja „vrte“ plaće, mirovine... Ukupno je u Hrvatskoj svega desetak mainframe računala i to prije svega financijskom sektoru i državnoj upravi i državnim tvrtkama.

Zanimljiv je podatak da Slovenija ima najveći broj mainframe računala po glavi stanovnika u svijetu i zaključili su da je to najisplativija platforma. Hrvatska je uvijek slijedila tradicija mainframea, pa su kod nas i neke od prvih instalacija u svijetu, a povijeno gledano 1969. godine APIS IT imao je svoj prvi mainframe i to IBM mainframe System 360-30 što je u to doba bila četvrta implementacija u svijetu. Mnogo godina kasnije i to 1996. APIS IT implementirao osmi u svijetu Parallel Sysplex produkcijsko mainframe rješenje.

Vratimo se malo u sadašnjost, zBC12 mainframe klijentima pruža visoku radnu učinkovitost, fleksibilnost i prilagodljivost. Ima brži procesor, s radnim taktom od 4,2 GHz, i dvostruko više memorije od prethodnog modela, z114. Postavke kojima se definiraju kapaciteti servera vrlo su granularne, što klijentima omogućava preciznu konfiguraciju sustava, točno onako kako im je to potrebno. Klijenti svoje sustave mogu nadograđivati postupno, jer se nadogradnje i plaćaju postupno. Kao rezultat takvoga pristupa,  klijenti imaju stroj s do sada neusporedivim razinama učinkovitosti i ekonomičnosti.

Kad se integrira s rješenjem IBM DB2 Analytics Accelerator, server zBC12 može obavljati složene analitičke zadaće i do devet puta brže, s deset puta boljim odnosom cijene i performansi te uz 14% niže troškove nabave, u usporedbi s rješenjima koja nude najbliži konkurenti.

Kad se primjenjuje kao infrastruktura računalstva u oblacima, zBC12  može konsolidirati i do 40 virtualnih servera po svakoj jezgri - ukupno do 520, što rezultira cijenom koja nije viša od jednog dolara po danu za svaki virtualni server. Jedan zBC12 može klijentima uštedjeti i do 55 posto u usporedbi s troškovima distribuiranih okruženja utemeljenih na x86 arhitekturi.

U svome portfelju IBM ima i inačicu servera zBC12, utemeljenu isključivo na operativnom sustavu Linux - Enterprise Linux Server (ELS). Namijenjena je klijentima koji ostvaruju brzi rast poslovanja, posebno onima koji posluju na rastućim tržištima. ELS uključuje hardver, z/VM Hypervisor i trogodišnje održavanje. Sustav može pokrenuti više od 3000 Linux aplikacija, a klijenti ga mogu proširiti s dva nova rješenja, ELS for Analytics i Cloud-Ready for Linux on System z i tako ga učiniti rješenjem s kojim će ući u analitiku i računalstvo u oblacima.

Na konferenciji su o svojim iskustvima u korištenju novih inačica IBM mainframe i DB2 govorili predstavnici iz Slovenije i to iz Nove Ljubljanske banke, te IBM-ovci Omer Heyman, David Graves, Vesna Eibl, Sandra Mikulić, Guillaume Arnould.