Podatkovni centri važni za „Internet of things“

Podatkovni centri važni za „Internet of things“
Dražen Tomić

I dok se na tržištu sve više govori o milijardama spojenih uređaja, senzora koji kontroliraju promet, distribuciju vode, električne energije, senzorima u medicini, mnogo zaboravljaju da će sve to generirati stotine milijardi nestrukturiranih podataka koji sami po sebi nemaju neku vrijednost. Tek njihovom pohranom i analizom moguće ih je iskoristiti za donošenje odluka, upravljanje sustavima, spašavanje života.

Potvrđuje to i Patrick Buddenbaum u Intelu zaduženim za podatkovne centre koji ističe kako u vrijeme kada se osim o Internet of Things govori i o Big Data treba uzeti u obzir dvije stvari prije svega kako IT može odgovoriti na izazove ogromne količine podataka kroz stvaranje novih i inovativnih infrastrukturnih rješenje. S druge strane, prema Buddenbaumom pred poslovnim segmentom u javnom i privatnom sektoru stoji izazov kako iskoristiti podatke skrivene u podatkovnim centrima kako bi se unaprijedilo poslovanje, korisnicima dale bolje usluge i donijele uštede koje se mogu iskoristiti za nova ulaganja.

Prema njegovim riječima u budućnosti može očekivati transformaciju prije svega baziranu na činjenici kako će se nastaviti se snažan rast broja spojenih uređaja i to čak 3 puta u narednih pet do šest godina, tako da će s 15 milijardi uređaja u 2015. godini biti spojeno čak 50 milijardi uređaja u 2020. godini.

I dok danas govorimo kako su najviše pogođene Big Data promjena pogođene industrije poput financijske, telekomunikacijske, javnog sektora u budućnosti se može očekivati da neće biti industrijske grane koja neće biti primorana koristiti velike podatkovne centre, sustave za poslovnu analitiku jer Big Data je svuda oko nas.

Posebno ističe Big Data u zdravstvenom sustavu gdje su prilike ogromne i gdje se korištenjem analize velikih količina podataka može ubrzati i poboljšati dijagnostika, pronaći skrivene podatke koji mogu olakšati pronalaženje najbolje terapije, a sve kako bi se poboljšala medicinska usluga za pacijente ali i njihove zaposlenike. Pritom, objašnjava Buddenbaum kako će i sam zdravstveni sustav imati od toga koristiti jer se mogu očekivati uštede koje je moguće iskoristiti za poboljšanje i nova istraživanja i razvoj.

Najvažnije je da se svima uz Big Data analitiku omogućuje da prestanu samo reagirati na neku promjenu, već da mogu i proaktivno i preventivno reagirati bez obzira o kojem je sustavu riječ - zdravstvenom, financijskom, telekomunikacijskom ili javnom sektoru.