Pametnije računalstvo - povijest i budućnost inovacija

Pametnije računalstvo - povijest i budućnost inovacija

U sklopu jednodnevne stručne konferencije pod nazivom Pametnije računalstvo - više znanosti, manje informatike održane u IBM Innovation Centru u Ljubljani, IBM je predstavio viziju znanstveno-tehničkog računalstva, softverska rješenja za računalstvo visokih performansi - Platform computing te organizirao tehničke demonstracije i obilazak jednog od najsuvremenijih tehnoloških centara u Europi.

U današnjem konkurentnom globalnom poslovnom okruženju, organizacije moraju sve više ulagati u različite vrste resursa kako bi ostvarile bolje rezultate, tvrde u IBM-u. Innovation Centar u Ljubljani jedan je od 42 IBM-ova centra u svijetu gdje korisnici, partneri i studenti mogu vidjeti najnovija IBM-ova tehnološka rješenja. U sklopu programa Centra održavaju se jednodnevne ili dvodnevne tehničke radionice s tematikom iz raznih tehnoloških disciplina.

Riječ je o programu koji omogućava suradnju IBM-a s akademskim ustanovama diljem svijeta. Prednosti koje donosi članstvo: pristup IBM-ovom portfelju softvera, pristup više od stotinu modula tečajeva i laboratorijskih vježbi, internetski pristup hardveru, mogućnost online obrazovanja u vlastitom ritmu, pristup demonstracijama rada IBM-ovih tehnologija na zahtjev, popuste na cijenu ispita za IBM-ove certifikate, korištenje udžbenika, članka i posebnih IBM-ovih  tehničkih priručnika (tzv. Redbook), sudjelovanje na forumima, web-prijenosima i korištenje biltena.

Bilo da je riječ o poboljšanju financijskih performansi, bržem razvoju proizvoda, boljem razumijevanju međudjelovanja na molekularnoj razini ili učinkovitijim načinima stimuliranja ponašanja tvari u nano-razmjerima, zajednički cilj takvih aktivnosti je neprestana potreba za simulacijom, modeliranjem ili prognoziranjem složenih odnosa koji se mogu brojčano ili statistički reprezentirati. To su podaci i zahtjevne računalne zadaće koje se ostvaruju u konceptu tehničkog računalstva.

Osnovni cilj tehničkog računalstva je poboljšati ishode i rezultate putem boljeg razumijevanja tehničkih i poslovnih okružja. Taj uvid može pomoći organizacijama u smanjenju rizika i poboljšanju donošenja odluka te bržoj realizaciji novih prilika koje se stvaraju razvojem poslovnih modela ili tehničkim sposobnostima.

„Inovacije su postale globalna pojava, a ono što predstavlja još veći izazov je znati kako se nositi s globalizacijom inovacija. Upravo za akademske i znanstveno-istraživačke ustanove one su ključ postizanja novih otkrića i alat koji ih dobro pozicionira u borbi za sredstva kojima će financirati svoja buduća istraživanja. Njihova otkrića, inovacije i spoznaje mogu potaknuti ekonomski razvoj novim proizvodima i uslugama. No, da bi u tome uspjeli - treba im pristup tehnologijama računalstva visokih performansi“, rekao je Dražen Miličević, prodajni predstavnik za IBM System x na području Republike Hrvatske.

Maciej Remiszewski, IBM-ov stručnjak za High Performance & Technical Computing za srednju i istočnu Europu predstavio je koncept razvoja HPC sustava i njihovu važnost za razvoj akademskih i znanstveno-istraživačkih ustanova te računalni softver za visoko performantna računala.

“Bez obzira radite li s analitikom golemih količina podataka, imate potrebu za upravljanjem velikih količina strukturiranih i nestrukturiranih podataka ili vam jednostavno treba brza, pouzdana i učinkovita pohrana te premještanje velikih količina datoteka - treba vam klasterirani datotečni sustav. Takvi sustavi pouzdano podržavaju podatke visokih performansi i nude dosljedan pristup do zajedničkog skupa podataka koje dobivaju iz većeg broja servera. GPFS (Global Parallel File System) koristi moć većeg broja datotečnih (file) servera i većeg broja kontrolera pohrane i na taj način postiže višu pouzdanost od rješenja koja rade samo s jednim datotečnim serverom. “, rekao je Remiszewski.

Rješenje vSMP Foundation agregira veći broj standardiziranih servera u jedan jedini virtualni sustav visokih performansi. ScaleMP pruža korisnicima alternativu tradicionalnim više-procesorskim (SMP ili NUMA) sustavima i nudi jednostavniju infrastrukturu za klasteriranje s jednim operativnim sustavom.

S rješenjem vSMP Foundation veći broj servera može se konsolidirati u jedan lako upravljiv sustav. Veći broj servera tada se administratoru, programeru ili korisniku pokazuje kao jedan entitet koji je pokrenut na samo jednoj kopiji operativnog sustava. Potrebno je instalirati samo jedan paket nadogradnji, zakrpa i aplikacija u usporedbi s pravim mnoštvom koje je pokrenuto na klasteru sustava. Svaki pojedini procesor (CPU) u agregiranom sustavu ima pristup svim memorijama.