Održavanje, kontrolu i upravljanje IT resursima unutar tvrtke

Održavanje, kontrolu i upravljanje IT resursima unutar tvrtke
Fotolia (ilustracija)

I drugog dana 7. Combis konferencije, stručnjaci Combisa i predstavnici njegovih korisnika održali su niz predavanja o praktičnim primjenama ICT tehnologije i rješenjima koja je Combis razvio u pojedinim poslovnim sustavima. Ovdje izdvajamo najzanimljivije „studije slučajeva“ prikazane tijekom drugog dana Combis konferencije.

Atlantic Grupa danas ima svoje podružnice u 11 zemalja te svoje proizvode prodaje na ukupno 30 tržišta. S više od 4400 zaposlenih i pedesetak operativnih tvrtki, ova grupa je zbog načina svojeg nastanka kroz kombinaciju prirodnog rasta i akvizicija razvila povezanu i heterogenu ICT infrastrukturu, no ona je ipak bila neujednačena u pojedinim rješenjima. Atlantic Grupa koristila je 7 manjih podatkovnih centara u Hrvatskoj i 5 u Sloveniji, te više od 300 servera, preko 1100 računala i 200 mobilnih terminala. Primarni cilj projekta bila je optimizacija cijele ove infrastrukture.

Atlantic Grupa sada ima jedan podatkovni centar koji stoji na usluzi cijeloj regiji, podržavajući poslovanje ove grupacije, te su i sve ostale funkcionalnosti, poput Active Directory domene, Exchange poslužitelja i SharePoint Servera svedene na jednu serversku farmu. To je, osim smanjenja troškova, omogućilo da se i ostale funkcionalnosti - poput antivirusne zaštite, stvaranja sigurnosnih kopija važnih podataka i optimizacije WAN mreže, izvedu centralno i jednostavnije nego dosad. Prije realizacije projekta, napravljena je studija ukupnih troškova posjedovanja i upravljanja ovom infrastrukturom za sljedećih 5 godina i u nekoliko različitih scenarija. Na kraju su u korist vlastitog podatkovnog centra presudili faktori poput potpune kontrole i nadzora nad serverima i mrežom, velike mogućnosti proširenja i nadogradnji te optimizacija regionalne mreže u svim tvrtkama. Opsežan je projekt realiziran u desetak mjeseci.

Allianz je tražio cjelovito rješenje koje će omogućiti održavanje i upravljanje svim IT sustavima koje tvrtki stoje na raspolaganju, uključujući i mobilne uređaje kojih je sve više. To je značilo da posebnu pažnju treba posvetiti integraciji mobilnih uređaja (prijenosnika, tableta i pametnih telefona) u poslovno okruženje te izazovima koje mobilna platforma kao takva nameće IT odjelu unutar tvrtke (od sigurnosti, kontrole i nadzora, softverskih nadogradnji, „tihih“ instalacija, sinkronizacije podataka i općenite problematike upravljanja mješovitim okruženjima).

Allianz je odabrao i implementirao Dellovo rješenje za napredno održavanje, kontrolu i upravljanje IT resursima unutar tvrtke. Ova platforma obuhvaća sav softver i hardver koji pružaju mogućnost pojednostavljenog upravljanja cijelim sustavom, čime se odmah smanjuju i troškovi održavanja sustava u kojem je prisutan velik broj mobilnih uređaja. Zanimljivo je da se u slučaju Dellove „KACE“ platforme radi o hardverskom rješenju koje je skalabilno, nudi niske troškove održavanja te je, kada se pravilno dimenzionira potrebama korisnika, lako za održavanje.

Raiffeisen banka u Bosni i Hercegovini je u skladu sa strategijom svoje grupacije, odlučila provesti niz poslovno-organizacijskih promjena s ciljem optimiziranja vlastitog poslovanja i podizanja konkurentnosti na BiH tržištu. U suradnji s Combisom banka je krenula u implementaciju sustava koji je omogućio modernizaciju poslovnog modela, bržu obradu podataka i smanjenje operativnih troškova.

Projekt koji su proveli timovi Combisa i banke imao je za cilj omogućiti centraliziranu obradu dokumenata platnog prometa i stvaranje potrebne tehničke infrastrukture za virtualizaciju procesa obrade dokumenata. Combisovo rješenje omogućuje korisniku da na unificiran način procesira dokumente na centralnoj lokaciji, a da se njihovo zaprimanje provodi bilo gdje u poslovnoj mreži. Dokumenti se u poslovnicama skeniraju ili zaprimaju preko faksa i šalju u centralu na obradu, a pri tome sustav korisniku omogućuje da aktivno upravlja i nadzire djelatnike koji učestvuju u poslovnom procesu. Broj dokumenata koje Raiffeisenbank BiH godišnje obrađuje premašuje 2 milijuna, a dnevni obujam dokumenata koje je potrebno obraditi u sustavu je u cijelosti integriran s informacijskim sustavom banke, od provjere i knjiženja samih transakcija do arhiviranja slika dokumenata. Uz potrebe osiguranja poslovno osjetljivih informacija bilo je potrebno omogućiti tehnički i poslovni nadzor kompletnog sustava u svrhu analize učinkovitosti poslovanja i kontinuiranih poboljšanja procesa.

Implementacijom Combisovog rješenja korisniku je omogućeno da optimizira resurse po lokacijama i da poslovne procese u poslovnicama orijentira više prema prodaji bančinih proizvoda i usluga klijentima. Unutar projekta stvorena je neophodna infrastruktura za virtualizaciju obrade bilo kojeg drugog dokumenta u sustavu i na taj način su stvorene pretpostavke za daljnje uštede i optimizaciju poslovanja.