Nautičari troše i do 60 posto više od prosjeka, a u branši sve više tehnologije

Nautičari troše i do 60 posto više od prosjeka, a u branši sve više tehnologije
Goran Matošević / Tomich Productions

Nautičari su najzahvalniji gosti što se tiče potrošnje, u prosjeku dnevno troše 126 eura, što je značajno više od potrošnje prosječnoga turista sa 79 eura po danu, gotovo 60 posto. Prema podacima istraživanja Tomas, od 2012. ta je potrošnja narasla za 26 posto. Ova snažna i rastuća hrvatska turistička niša od 19. do 27. siječnja predstavlja svoju ponudu na najvećemu nautičkom sajmu u Europi, BOOT Düsseldorf, na kojem se očekuje 250.000 posjetitelja. Svakako treba istaknuti da je tehnologija danas ključna pa se IoT uređajima mogu kontrolirati brodovi, stanje u marina.

Digitalna transformacija tako nije zaobišla ni svijet nautike za koji je upravo Hrvatska razvila jedinstven sustav za nadzor i kontrolu brodova - Proactive Boat Care, temeljen na Sigfoxovoj tehnologiji koja je trenutno prisutna u više od 50 zemalja svijeta.

Suvlasnik marine Punat Krešimir Žic, kreator je informatičkog modela i aplikacije Marinacloud čiji bi sustav, Proactive Boat Care, zauvijek mogao promijeniti svijet nautike kakav znamo. Zahvaljujući tvrtki IoT Net Adria, koja djeluje s ciljem razvoja prve IoT mreže u Hrvatskoj, ali i s ciljem povezivanja i poticanja tvrtki te pojedinaca da se uključe u razvoj čija će rješenja raditi na Sigfoxovoj tehnologiji, zaživjelo je upravo takvo rješenje koje je odjeknulo u svijetu nautičara.

„Najveća prednost Sigfoxa je upravo ta što dobijete kompletan poslovni model po principu - ključ u ruke. Mi se ne želimo baviti tehnološkim aspektom senzora i voditi brigu o njima, mi se isključivo bavimo digitalizacijom marina, a ova tehnologija nam to omogućuje. Ovaj sustav je globalan baš kao što je Sigfox globalna mreža. Stoga, svim pojedincima i tvrtkama koji se bave razvojem IT rješenja mogu poručiti da se iz Hrvatske može raditi globalni biznis“, rekao je Žic.

Uskoro se sprema širenje ove aplikacije u marinama u Hrvatskoj i u svijetu, a ovim značajnim uspjehom za Hrvatsku ponosi se i Bruno Crnički, direktor i član odbora IoT Net Adrije koji ističe kako smo dobili globalni proizvod Marinacloud.

Vratimo se malo natrag u Njemačku gdje će na ovogodišnjem jubilarnom 50. izdanju sajma u organizaciji HGK i u sklopu štanda HTZ-a, uz 2000 izlagača iz 68 država svijeta, izlažu hrvatske marine i charter kompanije Burin Yacht Charter, Croatia Yachting, Marina Hramina, Offshore Boote, Ultra Sailing, Marina Veruda, Angelina Tours, Denebola Charter i Anamore Yachting. Predstavljaju se i Turistička zajednica Šibensko-kninske županije te Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije u suradnji s HGK Županijskom komorom u Splitu.

„Brojke jasno pokazuju da je nautički turizam jedan od ključnih segmenata naše turističke industrije. Radi se o gostima koji su spremni izdvojiti više za kvalitetnu ponudu, a kontinuiran rast ove niše posebno je važan za produljenje sezone“, pojasnio je predsjednik HGK ŽK Šibenik Ivan Soža.

„Iza nas je dobar vikend. Napravljeni su već i prvi bukinzi, a interes je puno bolji nego prošle godine. Nadam se da će se taj trend nastaviti i da ćemo uspjeti popuniti naše kapacitete i za ovu godinu. Mislim da Hrvatskoj treba promocija, posebno ove godine budući da se malo mučimo s bukingom u odnosu na Grčku koja je kao tržište živnula i Tursku koja se razbudila puno brže nego što smo mislili,“ rekao je Luka Šangulin, vlasnik i direktor charter tvrtke Angelina Tours iz Biograda i zamjenik predsjednika Udruženja pružatelja usluga smještaja na plovilima - charter HGK.

Šangulin je napomenuo da su Njemačka, Češka i Poljska ključna tržišta koja se moramo truditi zadržati jer bi se mogla okrenuti prema Turskoj zbog cijena. S druge strane, Ujedinjeno Kraljevstvo, Skandinavija i SAD su specifična tržišta na koja je teže ući.

„Inače imamo i veliki interes iz Australije, no kod nas nije priznata australska dozvola, što bi bilo dobro izmijeniti kako bismo ostvarili i taj potencijal za rast,“ napominje Šangulin.

Svoju je ponudu na sajmu predstavila i charter agencija Croatia Yachting. „Već smo desetu godinu za redom na sajmu. Jako smo zadovoljni odazivom jer svaki put dolazimo do novih gostiju, ali i jačamo kontakt s našim 'ponavljačima' koji nam se iz godine u godinu vraćaju,“ rekla je Dina Marović iz Croatia Yactinga.

Uz potporu Predstavništva sajma BOOT u Hrvatskoj te hrvatskoga konzulata u Düsseldorfu, ove su godine svi izlagači okupljeni oko istoga prostora, svojevrsnoga hrvatskoga trga, kako bi se omogućila cjelovita promocija Hrvatske kao nautičke destinacije. U organizaciji HGK i u partnerstvu s HTZ-om i ACI d. d., trećega dana sajma organizirano je i druženje hrvatskih i stranih partnera uz promociju hrvatske eno-gastro ponude i vina brenda HGK Vina Croatia - Vina Mosaica. Na sajmu sudjeluje i još 20-ak samostalnih izlagača iz Hrvatske iz sektora brodogradnje, brodske opreme, marina, chartera, brodara i ronilačkoga turizma.

Broj upisanih brodica u prvih devet mjeseci 2018. godine nadmašio je brojku iz cijele 2017. - 124.394 do kraja rujna 2018. u usporedbi sa 122.964 u dvanaest mjeseci prošle godine - s tim da je porastao i broj upisanih jahti na gotovo 3000.

Ukupan broj charter plovila u Hrvatskoj narastao je na 4.375, a preko pola milijuna nautičkih gostiju ostvarilo je gotovo 3,5 milijuna noćenja. Marine, s preko 17.000 vezova, 2017. su godine uprihodile 855 milijuna kuna. Od toga je 598 milijuna kuna ostvareno od iznajmljivanja vezova, što je 70% od ukupno ostvarenoga prihoda. U odnosu na 2016. ukupan prihod veći je za 11,2%, a prihod od iznajmljivanja vezova za 10,9%.