Nakon BYOD-a dolazi CYOD-a

Nakon BYOD-a dolazi CYOD-a

Daleko najznačajniji trend uzrokovan je porastom ljudi žele koristiti svoje uređaje na poslu zapravo je povećanje konzumerizacije IT-a, a uređaj je samo vrh ledenog brijega, oko njega je bogati ekosustav aplikacija povezivanja s javnim / privatnim cloud uslugama koja je stvarni utjecaj na IT u tvrtkama, ističe Craig Partridge WW Strategy Lead u HP Network Services.  BYOD je danas stvarnost, dakle sami biramo uređaje, ali dolazi CYOD - odaberi svoj uređaj koji će dio kontrole vratiti IT-u, kako ističe Partridge.

IT odjeli gube dominaciju kada je riječ o uređajima i uslugama zbog BYOD (bring your own device), kako pomiriti te velike promjene?

Za proteklih tri do 4 desetljeća IT odjel imao je monopol kao pružatelj IT usluga i uređaja svojim krajnjim korisnicima. Pojavom BYOD njegova se uloga mijenja, jer usluge je ono što pruža, a uređaje korisnici odabiru sami. Razmislite o tome koje su sve usluge rade na tim novim povezanim uređajima - Facebook i Twitter (suradnja), Skype i Facetime (real time glasovne i video), Dropbox (razmjena podataka), GoogleMail i Windows Live (poruka) - da ne spominjemo su stotine tisuća aplikacija iz trgovina aplikacijama.

Sve ove usluge bile su u domeni IT-a u tvrtkama, a sada više nisu. Ako vaš IT odjel ne dopusti da dijelite podatke na više uređaja preko koje god veze radite onda se okrećete Dropboxu. I tako to ide dalje. Kako se IT može sada boriti s tim novim korisničkim iskustvom. S druge strane kako se odmaknuti od tridesetogodišnjeg ulaganja u client/server infrastrukturu kojoj je BYOD prava prijetnja. Kada se tome pridodaju mobilne tehnologije i cloud jasno je da su promjene velike i da je BYOD velika promjena koja dolazi.

Da li se BYOD odnosi samo na velike ili je riječ i malim kompanija, pogotovo u Hrvatskoj i ovoj regiji gdje su velike tvrtke u usporedbi s SAD-om i EU-om zapravo srednje tvrtke?

Zapravo, usvajanje korisničkog ili javnog clouda namijenjena je prije svega za ispunjavanje osnovne infrastrukturne potrebe malih i srednjih poduzeća u kojima je stopa usvajanje je najviša. Ako ste odlučili pokrenuti posao danas odlučit će te se prije svega za javne cloud usluge kako biste dobili mogućnost da što prije pokrenete posao sa što manjim troškovima, a to naravno uključuje i BYOD rješenje u poslovanju. Iako podaci ne stoje kod vas, kod javnih cloud rješenje snižavaju se troškovi i tada je mnogo jednostavnije krenuti u upravljanje IT infrastrukturom nego se baviti vlastitim IT rješenjem. Tada „pay-as-you-go“ IT usluge itekako imaju smisla.

BYOD je jedan od poštapalica u IT svijetu i to za pametne telefone, tablete, ali i za prijenosna računala. Da li se ovaj trend odnosi na krizu i zašto?

Tijekom posljednjih nekoliko godina inovacija u mobilnoj tehnologiji bila je usmjerena na naše potrošačke navike, stoga razmislite o inovacijama u mobilnim aplikacijama i mobilnim uređajima koje su bile čvrsto usmjerene na osobni ili kućni proračun, a ne IT proračun. iPhone je uvijek prvi i najvažniji potrošački uređaj. Ova inovacija je stvorila snažna nova iskustva koja jednostavno ne mogu biti ispunjena od strane klasičnog IT-a u svijetu desktopa i prijenosnika. U organizacijama smo okruženi računalnim uređajima koji imaju definiranu životni ciklus od 3 godine, a opet mobilni uređaji kod kuće nikada neće ovako dugo trajati! Tako da, inovacije u novim pametnim telefonima, tabletima, hibridima i ultra-prijenosnim računalima definitivno su povezani s krizom, a zapravo su je u konačnici i pokrenuli.

Kako osigurati IT sigurnost kada je u pitanju BYOD?

Inicijalni odgovor IT-a na pitanje sigurnosti uređaja koje niste sami kupili i koje niste sami kontrolirali dosad jer su u rukama vaših zaposlenika je postavljanje mobile device management solution (MDM). Takav način upravljanja informatičkom infrastrukturom nastao je prije nekoliko godina i dosad je uvijek bio prilično nepoznat. Ovakav postupak u korporativnom okruženju može se opisivati kao „lomljenje oraha“ jer s jedne strane IT je pokušavao uz troškove ostati u kontroli IT okruženja, a s druge strane nije više bio inovativan. Kako bi se postigla željena razina sigurnosti treba razdvojiti poslovno od privatnog, doseg pojedinih aplikacija i načina kako se njima upravlja. Za kompaniju bitne aplikacije mogu se nalaziti na posebnom korporativnom web siteu. Kada se to kombinira sa žičnim i bežičnim sigurnim mrežama kako nudimo i mi u HP-u jasno je da se može mnogo postići na podizanju sigurnosti.

Što HP može ponuditi kada je u pitanju sigurnost?

Mogu reći da kao korporacija korisnicima i tvrtkama nudimo kvalitetna rješenja koja pokrivaju cijeli spektar rješenja za sigurnost i nadzor BYOD-a. Osim kontrole sadržaja, pristupa i cjelokupnih rješenja za korisnike i tvrtke, imamo i razvoj specifičnih aplikacija za specifične korisničke potrebe.

Naš softver grupa ima rješenja koja omogućuju razvoj, osiguranje i testiranje razvijene mobilne aplikacije. Možemo omogućiti postavljanje i nadzor aplikacija i upravljanje servisima u vašem dana centru, te siguran prijenos podataka od dana centra do aplikacije i natrag, kontrolu prijenosa, te korisnicima omogućiti dizajn, izgradnju i upravljanje mobilnim rješenjima na siguran način.

Mogu li tvrtke upravljati BYOD na razini menadžmenta - C razina i na IT razini? Kako mogu upravljati poslovanje i IT sigurnost kako bi se u isto vrijeme osigurala produktivnost pogotovo za mobilne radnika?

Sviđa mi se ovo pitanje jer ističe da je mobilnost nije IT vlasništvo i nekakav megatrend. To je stvarno pokretano od strane poslovnih potreba tvrtke. Stvarne poslovne vrijednosti za izdvajanje iz ulaganja u mobilne inicijative je ne samo da omogući da se natječu na potrošački orijentiranom tržištu, nego i za  ostati relevantan, što bi se moglo sagledati i kao puko preživljavanje, ali otkrivanje novih mogućnosti i pokretanje poslovnih procesa . U tom kontekstu BYOD se prevodi na žarku želju onih iz poslovnog segmenta da imaju stalan dostup do ključnih informacija za donošenje poslovnih odluka.

Sve to uključuje i to da C-level menadžeri moraju znati i prednosti i mane BYOD koncepta, sagledati kako ako se na njega odluče upravljati sigurnošću, ali i iskoristiti mogućnosti koje pruža odluka o najboljem hardveru jer to korisnici žele. C-menadžeri moraju ostvariti maksimiziranje ulaganja u IT i pritom maksimiziranje rada mobilnih radnika.

Da li je BYOD donio velike promjene?

Rekao bih da jest, jer prije njega IT je u tvrtkama bio jedini koji je donosio odluke o tehnologijama i sustavima na kojima se radilo, a sada uz BYOD oni koji odlučuju su sami zaposlenici što kompanija s jedne strane snižava troškove kada je u pitanju nabavka uređaja, ali s druge strane povećava kada je u pitanju upravljanje takvom vrlo heterogenom i stalno i često promjenjivom infrastrukturom. Naime, sada korisnici kao što sam već rekao nisu zadovoljni s client/server infrastrukturom.

Može li BYOD menadžerima i korporacijama osigurati da imaju sretnog zaposlenika, ali i nekoga tko posao može i želi odraditi i kad nije u uredu?

Naravno, ali tu uvijek  treba imati mjeru i shvaćati da zato što smo stalno povezani donosi veću fleksibilnost, podiže motivaciju i zadovoljstvo zaposlenika.

Koja je budućnost BYOD-a?

Kratkoročno je riječ o razvoju postojećih rješenja za upravljanje uređajima unutar kompanije, stvaranje pravih mobilnih radnika. Dugoročno je tu mislim svakako a CYOD (Chose Your Own Device) koji će još više proširiti vidike postojećeg upravljanja uređajima i sigurnošću u tvrtkama, ali donijeti još više uređaja koje korisnici mogu danas odabrati na tržištu. Veliki će to biti izazov za IT, ali rješenja svakako postoje.  Biti će to ipak drugačiji posao za IT nego danas, jer će korisnici borati, a IT kupovati.