Najbolje Linux distribucije za male tvrtke

Najbolje Linux distribucije za male tvrtke

Za rad s Linuxom neizostavna je distribucija, poznatija kao distros, posebno izvedena za određene zadatke kojima se bavite. Postoje razne vrste, ali u ovom ćemo se tekstu baviti vezanima uz manja poslovna okruženja, za koja je Linux idealan zbog otvorenosti kao i činjenice da je u velikoj većini slučajeva besplatan ili jeftin.

Dakle, ako želite Linux distrose za takav slučaj, bacite oko na ovu listu, koja broji sedam najboljih u ovoj godini. Pa krenimo redom!

1. CentOS

Nastao je 2014. na temeljima Red Hat Enterprise Linux (RHEL) i bazira se na Gnome grafičkom korisničkom sučelju (GUI), a svojom jednostavnošću iznimno je i popularan kod mnogih korisnika. Uz to je i prilično jeftin s obzirom da ne treba plaćati pretplatu Red Hata za hardverska rješenja. Samo, ima jedan problem, a to je podrška. Plaća se 349 američkih dolara godišnje. I to samo za osnovne stavke, sve iznad zahtijeva još novca.

2. ClearOS

Sličan je kao CentOS s bitnom razlikom - uopće nema GUI. Zamišljen je kao serverska platforma, kojom se administrira isključivo s web sučelja. Kad se instalira, tipkovnica nije potreba, pa ni miš ili zaslon. To garantira brzinu i jednostavnost, ali donosi neke limite kod hardverski zahtjevnijih operacija ili projekata. Uz to je i jeftin, osnovni paket podrške je tri dolara mjesečno, a napredniji pet dolara mjesečno.

3. OpenSUSE

Stižemo i do komercijalno orijentiranog distrosa baziranog i podržanog od strane OpenSUSE Linux Enterprise. Iako mnogo "posuđuje" od Red Hat, ovdje se ne radi o klonu. Dolazi s Mate i LXDE, kao i nekim drugim rješenjima tako da su korisnici hardverski "zbrinuti" u svakom smislu. Sadrži i YaST, koji je odličan za administriranje, a kompletni se sustav nadograđuje svakih 18 mjeseci, što podrazumijeva troškove. Ovo je idealno rješenje za sve one koji planiraju platiti više. Sami DVD za instalaciju košta 70 dolara.

4. IPFire

Kad se radi o IPFire, riječ je o rješenju za sve one kojima je sigurnost na prvom mjestu. Sadrži posebne zaštite, ali i omogućava da pratite sve što netko radi na sustavu. Dakle, imate potpunu kontrolu i bez straha možete poslovati. Samo, ovo je za naprednije korisnike jer dizajnom je originalan i ne temelji se na Linuxu u estetskom smislu, a i da biste ga koristili trebate minimalno dvije mrežne konekcije. Besplatan je, ali se podrška plaća 7,95 dolara mjesečno.

5. Ubuntu

Najprepoznatljiviji na cijeloj ovoj listi, ima najbolju moguću podršku i to pokriva sve ostale možebitne nedostatke. Nudi besplatan Ubuntu Server, a koristi Debian i Apt pakete za administriranje sustavom, što znači da lako i brzo dobijete svaki softver koji trebate. Sama cijena za DVD paket je 51,69 dolara, ali je mjesečna podrška još dodatnih desetak dolara.

6. Manjaro

Baziran na Arch Linux, Manjaro 16.06 je jedan od najkompleksnijih Linux distrosa uopće. No, pozitivno u cijeloj prili jest da kad se instalira, više nije potrebno zamarati se nadogradnjama ili nadopunama softvera jer se to sve obavlja automatski i nevezano uz korisnike. Izgledom podsjeća na Windows operativni sustav, ima poboljšanu detekciju hardvera i nudi stabilna softverska rješenja. Mana je što NET verziju možete sami postaviti, ali nije toliko stabilna i kvalitetna kao kod drugih rješenja. Osnovna mjesečna podrška iznosti 2,99 dolara, a naprednija 12,99 dolara.

7. Slackware

Najstarija distribucija na tržištu, nastala je 1993. godine i ako trebate plaćenu podršku kojom ćete "oponašati" Linux, Slackware 14.2 je rješenje za sve. Izgledom možda odbojan, ali iznimno je funkcionalan i daje korisniku veću kontrolu od bilo kojeg drugog. Instalacijski paket košta 32,99 dolara.