Mastercard, Visa i PayPal propuštaju ukupni prihod od 2,4 milijarde dolara zbog sukoba između Rusije i Ukrajine

Mastercard, Visa i PayPal propuštaju ukupni prihod od 2,4 milijarde dolara zbog sukoba između Rusije i Ukrajine
DepositPhotos / Ilustracija

Nakon odluke Mastercarda, Vise i PayPala da obustave svoje operacije u Rusiji zbog invazije zemlje na Ukrajinu, prema analitičarima GlobalData izračunato je kako će ovi kartičari izgubiti ukupno 2,4 milijarde dolara prihoda iz Rusije i iz Ukrajine. Dodajmo tome da uz veliki popis ekonomskih sankcija, odabranim ruskim bankama već je zabranjen pristup SWIFT globalnom bankarskom sustavu.

"U 2021., Mastercard je ostvario oko 755 milijuna dolara prihoda iz Rusije i 378 milijuna dolara iz Ukrajine, što znači oko 4 posto odnosno 2 posto ukupnog prihoda. U međuvremenu, Visa je bila izložena od približno 964 milijuna dolara u Rusiji i 241 milijun dolara u Ukrajini, što je činilo otprilike 4 posto odnosno 1 posto ukupnog prihoda. PayPal je već izašao iz domaćih usluga u Rusiji 2020., ali je tvrtka sada objavila da je ograničila svoje preostale poslovne aktivnosti u zemlji, što je uključivalo blokiranje e-novčanika ruskih klijenata od 18. ožujka 2022. PayPal je dobio samo 0,5  posto svog prihoda od Rusije i Ukrajine, što iznosi približno 127 milijuna dolara“, ističe.

Discover, još jedan veliki igrač američke industrije plaćanja, također je obustavio planove za ulazak na rusko tržište plaćanja. Bila je u procesu registracije kao inozemni operater platnog sustava kod ruske središnje banke i osnivanja podružnice u zemlji.

"Kartice koje izdaju ruske banke na tim mrežama sada neće raditi izvan Rusije. Međutim, potrošači i dalje mogu koristiti kartice za plaćanje unutar zemlje do isteka roka, budući da se domaća plaćanja u Rusiji obrađuju putem domaćeg nacionalnog plaćanja Kartični sustav. Kako bi nadoknadila ove sankcije, Središnja banka Rusije namjerava izdati platne kartice sa zajedničkim oznakama koje povezuju kineski UnionPay i ruski sustav Mir“, tvrdi Grandhi.

"Iako zabrana SWIFT-a neće u potpunosti spriječiti ruske banke da obavljaju prekogranične transakcije s međunarodnim partnerima, čini cijeli proces skupljim, izazovnijim i manje sigurnim. Da bi se suprotstavio odluci SWIFT-a, ruski domaći sustav za prijenos Financial Messages (SPFS) mogao bi se integrirati s kineskim platnim sustavom, Prekograničnim međubankovnim platnim sustavom (CIPS), zbog njegove značajne upotrebe kineskog renminbija u svrhe globalnog plaćanja i trgovine“, ističe Grandhi.