Kvantno računalo odradilo posla od 9000 godina za 36 mikrosekundi

Kvantno računalo odradilo posla od 9000 godina za 36 mikrosekundi
DepositPhotos

Razvoj kvantnog računalstva odvija se sve većom brzinom i napredak je već itekako vidljiv, posebno nakon posljednjeg uspjeha u Torontu, gdje je tim znanstvenika uspio korištenjem fotonskog kvantnog računalnog čipa postigao rješenje kompliciranog problema za 36 mikrosekundi. Što ne bi bilo toliko značajno da superračunalima i algoritmima za to ne bi trebalo 9000 godina!

Da, dobro ste pročitali, 9000 godina! Čip koji bi mogao označiti istinske početke kvantnog računalstva nazvan je Borealis i koristi snopove svjetla kako bi odašiljao kvantne informacije. Naravno, znanstvenici koji stoje iza ovoga smatraju da se radi o ogromnom koraku naprijed u razvoju tehnologije spremne za kreiranje revolucije.

Ipak, ovo su tek početna testiranja, no određen je smjer kojim treba ići za postizanje fenomenalnih rezultata. Za nekoliko godina možda kvantna računala postanu dio svakodnevice kao što su klasična računala trenutno.

A kad smo kod njih... Od kvantnih se razlikuju po tome što se koriste binarnim kodom, odnosno, rade u dva stanja - 0 ili 1. Kvantna računala mogu biti u tri - 0, 1 i oboje. To se zove "qubits". Također, kod klasičnih računala podaci se mogu šifrirati u "gornjem" ili "donjem" smjeru, a kvantna računala to mogu u svim smjerovima, što znatno ubrzava procese. Pomak je po tom pitanju napravljen i kad se sva testiranja uspješno obave, moći će se govoriti o istinskim kvantnim računalima i razmišljati o masovnoj proizvodnji.

Treba znati i da su kvantna računala različita od ostalih jer tradicionalna računala su zasnovana na tranzistorima, iako su ulimativno i svi tranzistori zasnovani na kvantnomehaničkim efektima. Neke računarske arhitekture kao što su optička računala koje mogu koristiti klasičnu superpoziciju elektromagnetskih valova, ali bez specifičnih kvantnomehaničkih resursa kao što je povezanost, ne dijele potencijal za računskim ubrzavanjima kvantnih računala.