Kriza osobnih računala i u HP-u

Kriza osobnih računala i u HP-u

Hewlett-Packardova kriza se produbljuje te se ovaj najveći svjetski proizvođač osobnih računala bori da zadovolji rastuću potražnju za svestranijim i jeftinijim mobilnim uređajima.

Kvartalni financijski izvještaji samo su potvrdili pogoršanje stanja HP-a, koji bilježi sedmi uzastopni pad tromjesečnog prihoda iz prethodne godine, 10 postotno smanjenje prihoda u tri mjeseca zaključno sa travnjem najveći je pad do sada zabilježen.

Tvrtka je zaradila 1,1 milijarde dolara ili 55 centi po dionici, tijekom drugog fiskalnog tromjesečja, a to je za 32 posto manje u odnosu na prošlogodišnjih 1,6 milijardi dolara ili 80 centi po dionici.

Prihodi su u navedenom razdoblju iznosili 27,6 milijarde dolara što je pad od gotovo 30,7 milijarde dolara u odnosu na prošlu godinu.

HP je čini se podosta pogođen nazadovanjem PC tržišta, što se odrazilo na 21 posto manjoj prodaji osobnih računala i prijenosnih računala, a ni proizvodnja printera nije ostala imuna. Na tom području prihodi su se smanjili za jedan posto, a ukupne hardverske jedinice su pale za 11 posto u odnosu na prošlu godinu. Crne brojke samo se nižu: prihodi od usluga pali osam posto, prihodi od softvera je tri posto, a HP Financial Services prihod je pao za devet posto.

Unatoč neslavnim brojevima, investitori HP-a su iz rezultata pokušali izvući ono pozitivno, pa su tako analitičari koji prate HP zadovoljni s „brojkama koje su svakako bolje od onih nedavno objavljenih od suparnika“. PC proizvođač Dell zabilježio je 51-postotni pad profita, kao i pad prodaje, nakon što se protiv opadanja PC tržišta borio rezanjem cijena.

Neki od analitičara se slažu da nevolje koje opterećuju HP prvenstveno proizlaze iz nedostatka inovacija i pogrešnih akvizicija na ključnoj prekretnici u tehnologiji. Od objavljivanja Appleovih iPhonea prije šest godina, potrošači i poslovni subjekti su gravitirali pametnim telefonima i tablet računalima. Pošto što su tim uređajima dodane razne nove mogućnosti, a njihove cijene pale, to ih je učinilo privlačnijim u usporedbi s prijenosnim i stolnim računalima.

Poput mnogih drugih, proizvođač PC-a HP je sporo reagirao na promjene, a zatim posrnuo pokušavajući sustići Apple i druge proizvođače poput Samsunga čiji uređaji rade na Google Android operativnom sustavu.

HP-ov prvi pokušaj na tablet i tržištu pametnih telefona namijenjenih za operativni sustav Palm pao je u vodu prije dvije godine. Tvrtka sada prodaje tablete koji rade na Androidu i nedavno uvedenim verzijama operativnog sustava Windows. U međuvremenu, računala se i dalje teže prodaju, kako je HP otkrio u svojem najnovijem izvješću - prihodi tvrtke u segmentu prodaje računala pali za 20%.