Kako se raditi tijekom perioda ublažavanja mjera i oporavka poslovanja

Kako se raditi tijekom perioda ublažavanja mjera i oporavka poslovanja
DepositPhotos

Borba protiv koronavirusa već je ušla u drugu fazu i sve je veći broj kompanija koje ponovno započinju proizvodnju i vraćaju zaposlenike u urede. SAP stručnjaci napravili su sažetak ključnih 5+1 preporuka vezanih za period ublažavanja mjera i oporavak poslovanja. Iako se savjeti stručnjaka prvenstveno odnose na srednja i velika poduzeća, njihova metodologija može biti relevantna i za manja poduzeća.

1. Zdravlje na prvom mjestu

Prvo i najvažnije pitanje je na koji način menadžment kompanije može uvrstiti epidemiološke mjere i formalne smjernice u praksu tijekom ulaska u fazu oporavka. Najveći izazov tijekom ovog perioda je pogoditi zdravu ravnotežu između mjera predostrožnosti i normalnog tijeka poslovanja. To najprije zahtijeva cjelovitu analizu rizika koja pokriva korporativne prostore, interakciju i način rada. Kreiranje i implementacija mjera jedan su od ozbiljnih zadataka za nadređene, osobito ako kompanija još nema rješenje koje podržava procese zaštite zdravlja, sigurnosti i okruženja. Takvi zadaci podrazumijevaju utvrđivanje internih pravila (npr. mjerenje temperature na ulazu ili distanca) i komunikacijskih kanala te uspostavljanje efikasnog načina za informiranje.

SAP Environment, Health and Saftey (SAP EHS) rješenje je koje omogućava profesionalnu podršku u kreiranju i preciznom reguliranju takvih procesa. Ovo rješenje nije relevantno samo tijekom trenutne pandemije, već generalno zato što se radi o sustavu za identificiranje, procjenu i ublažavanje rizika koje se odnose na sigurnost, zdravlje i okolinu zaposlenika. SAP EHS vodi korisnika kroz razvoj protokola i, zahvaljujući integraciji sa sustavom planiranja resursa poduzeća, može zamijeniti već postojeće i odvojene sustave poput nadzora zdravlja zaposlenika ili drugih podsustava. SAP je prepoznao izazove koje je koronavirus postavio ispred EHS profesionalaca te se trudi pomoći im kroz osiguravanje popusta na licence i razvojne sheme.

2. Osiguravanje kontinuiteta lanca opskrbe

Vrlo je važno da kompanije prepoznaju činjenicu da su njihovi partneri i dobavljači jednako pogođeni trenutnom situacijom te da su doživjeli mnogo promjena u poslovanju. Zbog iznenadnog povećanja ili smanjenja potražnje, vjerojatno je bilo ili još uvijek ima mnogo faktora koji utječu na prispijeće i kvalitetu sirovih materijala, sastavnih dijelova i poludovršenih proizvoda te korištenje ljudskih resursa.

SAP Ariba Discovery platforma pruža besplatni periodični pristup te se isplati iskoristiti njene prednosti kada je u pitanju osiguravanja kontinuiteta lanca opskrbe. Radi se o platformi koja povezuje klijente i dobavljače te omogućava besplatno licitiranje za kupnju bilo kojeg proizvoda ili usluge, a dobavljači mogu besplatno objavljivati povezane ponude.

A za preispitivanje kontinuiteta poslovanja može biti korisno SAP IBP (Integrated Business Planning) rješenje za planiranje koje pomaže u pravovremenom identificiranju poremećaja u lancu opskrbe i odgovaranju na takve situacije, a od svibnja je popustu 90 dana. Osim što je SAP IBP rješenje korisno za kompanije, može jednako dobro poslužiti i vladinim organizacijama tijekom pandemije. Zahvaljujući prediktivnim algoritmima rješenja, vrlo lako se može predvidjeti potreba za maskama, zaštitnom opremom ili drugim zdravstvenim priborom i instrumentima. A informacije o inventaru i podaci od dobavljača će vrlo brzo otkriti jesu li te potrebe zadovoljene.

3. Podrška radnoj snazi

Povratak korporativnom životu ne znači da svi trebaju nastaviti tamo gdje su i stali prije početka pandemije. Mijenjanje pravila i radnog okruženja, dodatni zadaci i problemi testiraju izdržljivost zaposlenika. U takvim okolnostima potrebno je posebnu pažnju posvetiti informiranju i motiviranju zaposlenika, pružanju uvida i alata koji su im potrebni za izvršavanje zadataka i reorganizaciju poslovanja.

U sklopu SAP Here to Help kampanje, u travnju je na SAP Qualtrics platformi objavljen 'Remote Work Pulse' upitnik pomoću kojega nadređeni mogu pratiti zadovoljstvo zaposlenika, prikupiti njihove povratne komentare te identificirati potencijalne probleme. A tijekom druge faze, kompanije mogu iskoristiti 'Return to Work' Pulse rješenja za uspostavljanje radnog rasporeda.

Uz to, SAP je napravio prilagođena suradnička sučelja za mala i srednja poduzeća koja se mogu besplatno koristiti. Ruum sučelje može pomoći pri planiranju projekata i zadataka menadžmenta, a SAP Litmos Remote Readiness & Productivity Academy je koristan kada je potrebno utvrditi najbolje prakse za rad na daljinu i razviti vodstvo tijekom izazovnih i promjenjivih vremena.

Kompanije koje svoje procese ljudskih potencijala još nisu digitalizirale, automatizirale ili prebacile na cloud našle su se na mnogo težoj poziciji tijekom pandemije. Za poboljšanje digitalnih procesa SAP-ova platforma za menadžment ljudskih potencijala, SAP SuccessFactors, nudi novu generaciju digitaliziranih rješenja za sve zadatke i procese poput zapošljavanja, pohranjivanja podataka i komunikacijom sa zaposlenicima, upravljanja opskrbom, mjerenja uspješnosti, analitike i pripreme izvještaja.

4. Ponovno planiranje financija

Tijekom pandemije potvrdila se važnost planiranja unaprijed te će se tvrtke s postupnim oporavkom poslovanja sve više početi posvećivati upravo tome. Promjene u tržišnom okruženju prisilile su gotovo svaku kompaniju da preispita scenarije poslovanje, a one najsretnije dočekale su novo razdoblje s nepromijenjenim ili čak boljim planovima. Jedna od zanimljivih kontradikcija fenomena krize je da cijene mnogih sirovih materijala ili polugotovih proizvoda rastu u usporedbi s uobičajenim cijenama tijekom gospodarskog procvata. To se objašnjava činjenicom da se fiksni trošak raspodjeljuje na manji broj prodanih proizvoda.

Stoga se profitabilnost mora preračunati, a troškovi restrukturirati tamo gdje je to prikladno kako bi se mogao zadržati održivi smjer poslovanja usprkos trenutnom tržišnom okruženju. Za postizanje navedenog, kompanije bi se trebale osloniti na inovativne ERP sustave, poput SAP S/4 HANA u velikim poduzećima i SAP Business One software u malim i srednjim poduzećima. Navedena rješenja automatiziraju izvještaje na kraju određenog razdoblja, stvaraju inteligentni tijek poslovanja u stvarnom vremenu za kontinuirano planiranje prodaje i predviđanje dinamične likvidnosti, optimiziraju nabavu i troškove koristeći mogućnosti umjetne inteligencije te ubrzavaju prilagođavanje i licitiranje po mjeri korisnika. Također, smanjuju rizike postavljanjem i nadgledanjem pravila poslovanja te pojednostavljuju pripremu, potpisivanje i upravljanje ugovorima.

SAP S/4 HANA korisnici mogu koristiti i SAP-ovu aplikaciju za upravljanje profitabilnošću i izvedbama, SAP Profitability and Performance Management (PaPm) softver. Ova aplikacija omogućuje analizu i upravljanje profitabilnošću kompanije u stvarnom vremenu, kombinirajući financijski i operativno orijentiran pristup.

5. Održavanje lojalnosti klijenta

U doba krize, lojalnost je najveća vrijednost, ne samo za dobavljače i zaposlenike nego i za klijente. SAP godinama posvećuje posebnu pažnju praćenju zadovoljstva klijenata i upravo je SAP Qualtrics platforma fokusirana na to.

Svi kvalitativni podaci dobiveni tijekom prodajnog procesa mogu biti relevantni te potvrditi ili dovesti u pitanje kvalitetu proizvoda ili usluge, zadovoljstva klijenata, te naša očekivanja za buduću kupovinu. Tijekom pandemije, SAP je objavio brojne besplatne Qualtrics ankete kako bi pomogao kompanijama u mjerenju i održavanju lojalnosti klijenata. Jedno od rješenja na koje se kompanije mogu osloniti je i  Customer Confidence Pulse or Digital Open Door.

Za mnoge kompanije jedan od pokretača redizajna poslovanja nakon krize može biti želja da se približe klijentu što je više moguće kako bi osigurali snažniju kontrolu nad idealnom kvalitetom usluge ili proizvoda te kako bi uštedjeli na brokerskim naknadama na proizvodu te ih pretvorili u popuste za klijente. Takvi procesi će poboljšati ulogu marketinga, internet prodaje, prodajne i korisničke podrške u kompanijama te se upravo zato isplati ulagati u e-trgovinu i automatizaciju marketinških rješenja u bližoj budućnosti. SAP-ova vodeća marketinška rješenja mogu pružiti podršku kompanijama upravo na tom području.

+ 1. Automatizacija projekata

Inovacija se ne mora zaustaviti u doba krize, ona se čak može i dodatno pojačati.  Profitabilnost, jačanje usluge korisničke podrške kao i uzimanje u obzir sigurnosti rada mogu potaknuti kompanije na daljnju automatizaciju projekata. Za implementaciju navedenog, kompanijama može pomoći uvođenje RPA modela (automatizacija robotskih procesa). SAP stručnjaci predviđaju povećanje broja kompanija koje će koristiti podršku umjetne inteligencije u sve više različitih područja poslovanja kako bi zamijenili rutinske zadatke, tako da se ljudska radna snaga može fokusirati na rješavanje stvarnih, kompleksnih problema i pružanje usluga klijentima na višoj razini. Jednako tako, u proizvodnji, logistici te fizički zahtjevnim područjima očekuje se robotizacija kako bi se smanjio trošak ljudske snage i grešaka, administrativnih opterećenja, vrijeme trajanja i standardizirali procesi.