Intel predstavio nove mobilne sustave na čipu i novo LTE rješenje

Intel predstavio nove mobilne sustave na čipu i novo LTE rješenje

Brian Krzanich, generalni direktor tvrtke Intel Corporation, predstavio je niz mobilnih platformi, uključujući novi ekonomični sustav na čipu (SoC) za telefone, fablet i tablet-uređaje, globalno LTE rješenje, inovativna okruženja za osobno računalstvo te niz partnerstava koja će uroditi novim modelima mobilnih uređaja i mrežne infrastrukture.

Intel nudi tehnologije koje obuhvaćaju procesore, programsku opremu i sigurnosne proizvode, što ga, po Krzanichevim riječima, čini jednom od rijetkih tvrtki koje mogu ponuditi sveobuhvatna rješenja - za uređaje, mrežu i oblak.

Novopredstavljeni proizvodi obuhvaćaju seriju procesora Intel Atom x3, Intelovo prvo integrirano komunikacijsko SoC rješenje za brzorastuća tržišta ekonomičnih i osnovnih modela uređaja te peteronačinsko rješenje Intel XMM 7360 LTE Advanced, koje je namijenjeno modelima visokih performansi i nudi mrežnu pokrivenost u cijelom svijetu. Krzanich je istaknuo i suradnju s tvrtkama Alcatel-Lucent, Ericsson i Huawei, usmjerenu na hvatanje u koštac s potražnjom za novim uslugama u području telekomunikacija, tehnologija u oblaku i podatkovnih centara, poboljšanje mrežne učinkovitosti te ubrzanje prelaska informatičke industrije na programski definiranu infrastrukturu.

Krzanich je ponovio i da će korisnici modela Samsung Galaxy S6 i S6 Edge na raspolaganju imati najnoviju tehnologiju McAfee VirusScan Mobile za zaštitu od zlonamjernih programa, koja će biti ugrađena i aktivirana na njihovim uređajima.

"Evolucija mobilnog okruženja i razvoj pametnih, povezanih uređaja doveli su do povećane potražnje za mogućnošću povezivanja i zaštitom podataka na tim uređajima u stvarnom vremenu", izjavio je Krzanich. "Svi ti čimbenici pokretačka su snaga preobrazbe mreže kako bi se ubrzala ponuda novih, sigurnih i zaštićenih okruženja, usluga i mogućnosti za osobno računalstvo. Intel je jedna od rijetkih tvrtki na svijetu koja može ponuditi sveobuhvatna rješenja u čitavom spektru mobilnosti.

Mobilni komunikacijski proizvodi

Intel je predstavio seriju procesora Intel Atom x3 (starog kodnog naziva "SoFIA"), svoju prvu integriranu komunikacijsku platformu za osnovne i ekonomične modele tablet i fablet-uređaja te pametnih telefona. Taj integrirani komunikacijski SoC spoj je 64-bitnih višejezgrenih procesora Intel Atom te podrške za 3G ili 4G LTE povezivanje, a u jedinstvenom sistemskom čipsetu objedinjuje aplikacijski procesor, procesor za slikovni senzor, grafiku, zvuk, mogućnost povezivanja i komponente za upravljanje napajanjem. Takva integracija proizvođačima uređaja omogućuje da ponude tablet i fablet-uređaje te pametne telefone s potpunim skupom značajki po pristupačnim cijenama i tako ispune potražnju u brzorastućim tržišnim sektorima osnovnih i ekonomičnih modela.

Intel korisnicima, uključujući kinesku tehnološku zajednicu, brže donosi prednosti integrirane Intelove arhitekture i bežičnih komunikacija. Dvadeset tvrtki, uključujući ASUS i Jollu, obvezale su se ponuditi modele utemeljene na procesorima Intel Atom x3.

Kako bi zaokružio svoj portfelj mobilnih uređaja, koji sada obuhvaća sve od osnovnih do naprednih modela, Intel je predstavio i svoje prve 14-nanometarske sustave na čipu Intel Atom, serije procesora Intel Atom x5 i x7 (kodnog naziva "Cherry Trail") za novu generaciju tablet-uređaja i uređaja "2 u 1" malog zaslona.

Serije procesora Intel Atom x5 i x7 nude 64-bitnu podršku za Windows i Android, grafiku Intel Gen 8 te mogućnost uparivanja s rješenjem nove generacije LTE Advanced, a pogonit će uređaje u sektoru široke potrošnje i naprednih modela. Procesori su pritom i "neproblematični1, što znači da ne sadrže minerale (kositar, tantal, volfram i/ili zlato) kojima se nenamjerno financira kršenje ljudskih prava u Demokratskoj Republici Kongu.

Klijenti, među kojima su Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Toshiba, već su se obvezali ponuditi uređaje utemeljene na novoj platformi. Predviđa se da će se prvi uređaji naći na tržištu u prvoj polovici ove godine.

Intel je predstavio i svoj peteronačinski modem LTE Advanced Category 10 treće generacije. Intel XMM 7360 podržava trostruku agregaciju operatera i brzinu preuzimanja do 450 Mb/s. Zahvaljujući kompaktnim dimenzijama i energetskoj učinkovitosti, Intel XMM 7360 prikladan je za niz modela, od pametnih telefona i fablet-uređaja do tablet-uređaja i osobnih računala. Njime se ujedno proširuje Intelov portfelj LTE rješenja, čime se proizvođačima uređaja daje konkurentna mogućnost brzog projektiranja i ponude LTE uređaja u raznim tržišnim segmentima i na raznim lokacijama. Intel je na Mobile World Congressu predstavio i koncept pred-5G sustava, koji spaja LTE i 802.11ad te tako nudi brzinu veću od 1 Gb/s, pri čemu se u čitavom sustavu koristi isključivo Intelova tehnologija.

Nova okruženja u pametnijim i sigurnijim uređajima
Uz strojne i programske proizvode kao što su, na primjer, tehnologija dubinskih senzora Intel RealSense, tehnologija bežičnog punjenja i tehnologija True Key, koju nudi Intel Security, Intel nastavlja nuditi nova okruženja koja pružaju prirodnije, intuitivnije i imerzivnije oblike interakcije ljudi i tehnologije. Nakon uspjeha najtanjeg tablet-uređaja na svijetu, modela Dell Venue 8, Krzanich je pretpremijerno predstavio tablet-uređaj Dell Venue 10 s odvojivom tipkovnicom i tehnologijom Intel RealSense Snapshot. Tablet-uređaj namijenjen je privatnim i poslovnim korisnicima, a na tržištu bi se trebao naći vrlo skoro.

Osim što sa Samsungom surađuje na zaštiti uređaja Galaxy S6 i S6 Edge, Krzanich je izjavio da Intel Security radi i s tvrtkom LG Electronics na zaštiti osobnih podataka. LG Electronics ponudit će Intel Securityjev McAfee Mobile Security na svom proizvodu LG Watch Urbane LTE, koji će tako biti opremljen značajkama za zaštitu od krađe, koje će vlasniku omogućiti zaključavanje i lociranje uređaja te brisanje svih podataka na njemu ako se za tim pojavi potreba. Korisnici uređaja LG Android već uživaju u zaštiti koju im nudi McAfee Mobile Security.

Krzanich je objavio da Intelova tehnologija True Key ima nove klijente, među kojima su Brightstar, Deutsche Telekom i Prestigio. True Key je višeplatformska aplikacija koja rješava problem lozinki te olakšava prijavu u sustav pomoću osobnih čimbenika kao što su prepoznavanje lica i otisci prstiju, a ujedno je čini i sigurnijom. Deutsche Telekom predinstalirat će True Key za svoje korisnike u Europi. Prestigio će biti jedan od prvih proizvođača mobilnih uređaja koji će primijeniti aplikaciju True Key u Rusiji i diljem Europe: ponudit će je na svim svojim tablet-uređajima i pametnim telefonima sa sustavom Android do kraja ove godine.

Preobrazba mreže - nove usluge, bolje mogućnosti povezivanja i brži prijenos podataka

Krzanich je objasnio Intelovu suradnju s predvodnicima u informatičkoj industriji u cilju preobrazbe mrežne infrastrukture standardiziranom strojnom i programskom opremom te njegov doprinos prelasku informatičke industrije na fleksibilnu i agilnu programski definiranu infrastrukturu. Time se davateljima telekomunikacijskih usluga i usluga u oblaku omogućuje poboljšanje mrežne učinkovitosti te brža isporuka novih usluga i mogućnosti privatnim i poslovnim korisnicima.

Alcatel-Lucent predstavio je svoje rješenje utemeljeno na virtualnoj radijskoj pristupnoj mreži (Virtual Radio Access Network, vRAN), koje se sastoji od virtualizirane nemodulirane jedinice koja pomoću nespecijaliziranih poslužitelja s procesorima Intel Xeon omogućuje manje troškove i bolje mrežne performanse. Klijenti će početi testirati vRAN tijekom ove godine, a komercijalna dostupnost očekuje se tijekom 2016.

Ericsson je najavio novu generaciju platformi za podatkovne centre za Ericsson Cloud System, kojima će se davateljima telekomunikacijskih usluga i usluga u oblaku omogućiti smanjenje ukupnog troška vlasništva te postizanje veće fleksibilnosti i učinkovitosti u podatkovnim centrima. Ericsson koristi arhitekturu Intel Rack Scale Architecture te programsku opremu za upravljanje i usklađivanje kako bi optimizirao i skalirao resurse u privatnim, javnim i korporacijskim domenama te telekomunikacijskim domenama u oblaku i tako omogućio veću agilnost usluga. Ujedno je objavljena i suradnja s Intel Securityjem na mobilnoj sigurnosti za 4G mreže.

Huawei i Intel surađuju na ponudi robusnih rješenja u oblaku koja će davateljima telekomunikacijskih usluga omogućiti preobrazbu podatkovnih centara. Tvrtke će razviti novu generaciju Huaweijeva proizvoda FusionSphere utemeljenu na Intelovoj arhitekturi te će pomoću proizvoda Data Plane Development Kit i Open vSwitch povećati performanse FusionSpherea u području mrežne virtualizacije. Cilj je tih rješenja poboljšati performanse optimizirane za maksimalno smanjenje ukupnog troška vlasništva radnih opterećenja u oblaku na skalabilan i siguran način.