Huaweijeva tehnologija štiti bioraznolikost važnog austrijskog nacionalnog parka

Huaweijeva tehnologija štiti bioraznolikost važnog austrijskog nacionalnog parka
Pixabay

Huawei je na „European Innovation Day“ summitu u Beču objavio pokretanje svog prvog TECH4ALL projekta u Austriji. Zajedno sa Sveučilištem u Beču, Nacionalnim parkom Neusiedler See - Seewinkel te udrugom Rainforest Connection (RFCx) pokrenuli su projekt u sklopu kojeg će upotrijebiti pametne tehnologije i umjetnu inteligenciju za istraživanje biološke raznolikosti jezera Neusiedl See i za izvođenje odgovarajućih mjera zaštite na temelju dobivenih rezultata.

Područje Nacionalnog parka Neusiedl See - Seewinkel jedinstven je prirodni prostor u Austriji. Zbog svog položaja na istočnom rubu Alpa i na zapadnom rubu mađarske nizine, taj je prostor iznimno bogat s povijesnog, ali i biološkog gledišta, s obzirom da tamo obitavaju brojne biljne i životinjske vrste alpskog, panonskog, azijskog, sredozemnog i nordijskog područja. Projekt će istražiti kratkoročne i dugoročne učinke fluktuacije vodostaja na vrste ptica koje se razmnožavaju, kao i važnost pojasa trske za divlje životinje tijekom cijele godine.

"Posljedice klimatskih promjena i više su nego očite u području oko jezera Neusiedl See. Nadamo se kako ćemo iz TECH4ALL projekta zajedno steći nove uvide u zaštitu okoliša i biološku raznolikost. To će nam pomoći da regiju održimo u dobrom stanju“, kazala je Astrid Eisenkopf, zamjenica guvernera Burgenlanda.

Za potrebe istraživanja postavljeno je više od 70 uređaja u pojas s trskom za snimanje zvučne kulise. Neki od uređaja pohranjuju snimke za naknadnu analizu, dok su drugi povezani izravno na bežičnu mrežu i na sustav Nature Guardian. Riječ je o sustavu za praćenje akustike koji stvara potpuno novu dimenziju istraživanja budući da može kontinuirano prikupljati podatke na različitim lokacijama bez obzira na vrijeme ili doba dana. Podaci Nature Guardiana prenose se na daljinu i u stvarnom vremenu putem bežične mreže. Ovaj brzi i učinkoviti pristup ne samo da štedi puno vremena istraživačima, već i smanjuje na minimum utjecaj na stanište životinja.

"Istraživačima na ovom području vrlo je teško provesti istraživanja. Ponosni smo što možemo pomoći u borbi protiv klimatskih promjena. Tehnologija igra važnu ulogu u mnogim područjima života i značajno pridonosi pozitivnom razvoju, a to će se pokazati i u ovom slučaju“, rekao je Willi Song, šef Huaweija za Češku, Austriju i Slovačku.

Projekt na jezeru Neusiedl See prvi je Huaweijev TECH4ALL projekt u Austriji. Zajedno s nevladinom organizacijom Rainforest Connection, Huawei već radi na mnogim različitim projektima na međunarodnoj razini: Huaweijeva tehnologija koristi se za praćenje kitova i njihovu zaštitu uz obalu Irske, a u čileanskim šumama radi se na zaštiti kritično ugrožene Darwinove lisice.