HPE lansirao dosad najveće superračunalo bazirano na ARM arhitekturi

HPE lansirao dosad najveće superračunalo bazirano na ARM arhitekturi
Fotolia

Utrka za najmoćnije superračunalo konstantno traje i postala je zanimljivija nakon predstavljanja HPE Astra, koje će biti najveće bazirano na ARM arhitekturi. Nikad prije nitko nije napravio ništa slično pa se zato s razlogom toliko pozornosti pridaje onome što HPE radi za Sandia National Laboratories i za NNSA (National Nuclear Security Administration), koji spada pod američko Ministarstvo energetike.

Do kraja godine Astra bi trebala ugledati svjetlo dana, a već sad se zna da će se sastojati od 5184 ARM baziranih procesora i Thunder X2 procesora načinjenog od strane Caviuma. Svaki od tih procesora ima čak 28 jezgri i radi na 2 GHz, a treba dodati i da će Astra raditi na HPE Apollo 70. U teoriji, Astra će dosezati 2,3 petaflopa i to je dovoljno da se svrsta među sto najbržih na svijetu u ovom trenutku.

Inače, najbrže superračunalo na svijetu jest kineski Sunway TaihuLight, napravljen u lipnju 2016. Dostiže 125 petaflopsa. Nalazi se u Wuxiju, ima 10,6 milijuna jezgri i služi za istraživanja klimatskih promjena, analiziranjem podataka svih vrsta... Poseban je i po tome što u odnosu na trošak energije radi mnogo. Ukratko, daleko najnaprednija zvjerka ovdje.

Već po tome se vidi koliko je Astra daleko od takvih brojki, ali dok je za te velikane ovako nešto mali korak, za ARM je enorman i zato je sve ovo značajno. Ujedno, Astra je dio šireg projekta američkih vlasti, koje su uložile prošle godine 258 milijuna američkih dolara za razvoj superračunala. Osim što je profitirao HPE, još su i AMD, Cray, IBM, Intel i Nvidia. Stoga, dogodine se može očekivati još superračunala koja dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država.

Možda netko napokon svrgne Titan, najbrže američko superračunalo, predstavljeno sad već davne 2012. godine. Dostiže 27 petaflopsa i četvrto je na svijetu što se brzine tiče. Također, pionir je kao i Astra. Ali po pitanju kombiniranja AMD Opteron CPU i NVIDIA Tesla GPU, što prije Titana nije zabilježeno...