Hibridni oblak je budućnost

Hibridni oblak je budućnost

Hrvatske tvrtke su u Cloud krenule nekako s jačanjem prisutnosti Microsoft Office 365 platforme koja je zasigurno najraširenije korišteni Cloud servis. Glavni motiv, uz svu skepsu koja je prema ovim servisima postojala (i još uvijek postoji), a u skladu je s gospodarskim stanjem je bila - ušteda.No, u zadnje je vrijeme sve više primjera tvrtki koje u takve projekte ne idu samo radi uštede, nego da ostvare i sve ostale pogodnosti. Što kroz veću efikasnost, što kroz veću produktivnost svojih korisnika korištenjem nove razine platforme za kolaboraciju.

Ipak postoji nekoliko izazova. Imamo mentalitet koji je opterećen vlasništvom, koji se još uvijek dosta opire korištenju i plaćanju servisa. Skepsa koja se oko oblaka uglavnom gradi oko sigurnosti i privatnosti, zapravo je dosta vezana i uz gubitak kontrole, koja je opet povezana s vlasništvom. I na kraju, čest je problem dugoročno planiranje, a za promjene koje donosi oblak potrebno je imati dugoročnu strategiju.

Najvažnije je naglasiti da Cloud priča nikako nije sve ili ništa. Iz tog razloga, hibridni oblak je najbolji način - kombiniranje vlastite infrastrukture i servisa s onima u oblaku na način da Cloud postane neka vrsta proširenja podatkovnog centra. I onda servis po servis, kako se koji pokaže isplativ za poslovanje. Treba upoznati funkcioniranje Clouda, usporediti ga s dosadašnjim načinom rada, promišljati kako bi ostali IT servisi vaše tvrtke funkcionirali u Cloudu te usporediti troškove. Planirati dugoročno, razraditi Cloud strategiju. Nemaju svi Cloud servisi jednaku vrijednost i učinak na poslovanje. Ima servisa koji nikad neće u Cloud, ali je sigurno da za svaku kompaniju postoji Cloud servis koji može ispuniti neko od spomenutih očekivanja.

Kompanije bi od oblaka trebale očekivati tri stvari - uštedu, evoluciju u načinu na koji IT podržava poslovanje tvrtke i inovacije u kreiranju poslovnih rješenja koje tvrtkama osiguravaju prednost na tržištu. Razni servisi, modeli i načini korištenja imaju različiti utjecaj na ova tri područja, no svim je Cloud servisima zajednička konzumacija gotovo svega što nam je u IT-u potrebno po poznatom as a service modelu. On podrazumijeva formulu - koristi koliko ti treba i kad ti treba, a plati samo ono što koristiš.

Jedno od mnogih istraživanja istraživačke kuće IDC na temu Clouda pokazuje da će do 2020. godine Cloud tržište porasti na više od 195 milijardi dolara te da će više od 80 posto Enterprise IT organizacija koje su sudjelovale u istraživanju, prihvatiti hibridnu Cloud arhitekturu, odnosno koristiti neki od servisa u oblaku u kombinaciji s vlastitom infrastrukturom. Nadalje, istraživanje kaže da će u sljedećih pet godina razvoj softvera, odnosno rješenja iz oblaka, rasti tri puta brže od razvoja i korištenja softvera na tradicionalan način, on-premise.

Na COMBIS konferenciji, koja će se 13. i 14. listopada održati u Umagu i kojoj je ICTBusiness.info medijski pokrovitelj, o poslovanju u oblaku moći ćete čuti kroz predavanje 'Uz COMBIS je poslovanje u oblaku - bez naoblake', koje je posvećeno odgovorima na pitanje što je od oblaka primjenjivo u našim okolnostima i na našem tržištu, posebice u vidu sigurnosti i privatnosti korištenja Cloud usluga. Uz to, na predavanju u suradnji s kompanijom Tokić, otkrijte njihovo korisničko iskustvo te što je sve bilo potrebno napraviti kako bi se IT uskladio sa zahtjevima poslovanja i kako se kroz transformaciju može ostvariti dodatna tržišna prednost. Konsolidacija poslovnog sustava, migracija u Microsoft Office 365, korištenje Azure servisa mijenjaju način na koji tvrtka funkcionira.