Grčman: Željeli smo testirati koliko smo uspješni

Grčman: Željeli smo testirati koliko smo uspješni

S obzirom na značajan rast i dobre poslovne rezultate, odlučili smo prijaviti se na  Deloitteov natječaj da vidimo kako kotiramo u usporedbi s ostalim sličnim tvrtkama iz regije, ali i Europe, ističe Igor Grčman iz tvrtke Webteh.

On u razgovoru ističe da su osim toga, uvjereni u dobar rezultat, željeli i skrenuti pozornost lokalnog poslovnog okruženja na uspješno poslovanje Webteha ostvareno u jednom vrlo zahtjevnom sektoru i možda poslužiti kao primjer koji bi motivirao slične hrvatske tvrtke da svojom stručnošću i radom ostvare uspjeh i izvan granica Hrvatske.

„Nadamo se da će nam ovo priznanje pomoći napraviti još snažniji iskorak na internacionalnom tržištu i dodatno nam učvrstiti položaj vodećeg regionalnog pružatelja usluga u platnoj industriji. Osim toga, uvrštenje na Deloittovu listu smatramo pozitivnom potvrdom naše poslovne strategije i jasnim signalom da smo odabrali pravi put u vrlo zahtjevnoj platnoj industriji#, objašnjava Grčman.

Možete li istaknuti neka od rješenja koja radite, malo konkretnije pojasniti važnost primjene tehnologije u svakodnevnom poslovanju? Koje su vam ključne industrije gdje nudite svoja rješenja?

Webteh je osnovan 2003. godine kao prvi payment gateway u SEE Regiji. Deset godina kasnije, Webteh je postao jedan od vodećih regionalnih pružatelja usluga u platnoj industriji. Naši klijenti su tvrtke kojima omogućujemo prihvat plaćanja karticama, ali i financijske institucije, prvenstveno banke, kojima isporučujemo složena softverska rješenja certificirana po najzahtjevnijim industrijskim standardima. Posebno ističemo usklađenost s Payment Card Industry Data Security Standardom, najvišim certifikatom koji definira stroga pravila pri radu s osjetljivim podacima postavljena od Visa-e i MasterCard-a koji su nas uvrstili u svoju partnersku mrežu. Sva rješenja unutar tvrtke, kao i proizvodi i usluge, rezultat su vlastitog razvoja.

Od nedavno završenih projekata istaknuli bismo sustav za izdavanje i upravljanje pre-paid karticama (e-wallet) koji je razvijan prethodnih godina te je danas uspješno komercijaliziran, a upotrebljavaju ga klijenti koji imaju preko milijun korisnika. Osim toga, Webtehov sustav za procesiranje elektronskih transakcija, primjenjujući najstroža sigurnosna pravila, godišnje obradi više od milijun transakcija.

Koliko u vašem poslovanju je važna izvozna orijentacija i hoćete li nastaviti tim smjerom? Koliki je omjer isporuke rješenja i usluga na domaćem koliko na stranim tržištima?

Industrija platnih kartica je vrlo snažno regulirana od platnih sustava Vise, i MasterCarda te središnjih banaka pojedinih zemalja . Webteh je potpuno usklađen sa svim potrebnim svjetskim normama i na taj način imamo i “službenu“ potvrdu da možemo stati uz bok i najjačim globalnim igračima. Inozemna tržišta imaju preko tri četvrtine udjela u Webtehovim prihodima. Iako planiramo i značajne inicijative u Hrvatskoj, vjerujemo da će taj udio i dalje rasti u korist internacionalnog tržišta. Razlog tome treba tražiti u puno jačem gospodarskom rastu stranih tržišta i značajnijoj kupovnoj moći.

Koliko ulažete u razvoj novih rješenja, koliko je to danas bitno u svakodnevnom poslovanju?

Danas je inovativnost ključ svake industrije i bez stalnog osmišljavanja novih proizvoda i usluga bilo bi nemoguće opstati na internacionalnom tržištu. Naš segment poslovanja nudi dvije krajnosti. Na jednoj strani nam  napredne tehnologije omogućuju proizvode koje ograničava samo mašta, a s druge strane stoje financijske institucije koje često imaju vrlo tradicionalne i krute poglede na usvajanje novih tehnologija. Ponekad je vrlo izazovno uskladiti obje strane.

Koja su vam ključna tržišta na kojim nastupate?

Vrlo smo jaki na tržištu naše regije, ali neki od najznačajnijih klijenata nam dolaze iz Sjeverne Amerike. U zadnjih par mjeseci smo počeli suradnju s nekoliko banaka na istoku Europe i čini nam se da bi to tržište moglo biti vrlo zanimljivo za tvrtke iz naše zemlje.

Planirate li nova zapošljavanja i na koji način pronalazite kadrove koji su vam potrebni?

ova zapošljavanja su uvijek u planu, a ponajviše ovise o novim projektima koji nam slijede. Svi djelatnici Webteha su došli na uobičajeni način, preko raspisivanja raznih natječaja. Budući da smo još uvijek mala tvrtka, vrlo nam je bitna kvaliteta  kadrova tako da provodimo opsežna stručna testiranja pri odabiru novih kandidata.

Očekujete li nastavak rasta kakvog ste dosad imali?

Pravi je izazov zadržati ovako snažan rast, ali će nam u sljedećoj fazi ipak biti u fokusu unutarnja konsolidacija budući da niti prebrza ekspanzija nije dobra. Još nekoliko većih klijenata osigurat će nam zdravu bazu na kojoj ćemo nastaviti daljnju nadogradnju tvrtke.

Smatrate li da država treba i na koji način poticati brzorastuće tehnološke kompanije? Kakvu biste pomoć najviše voljeli?

Bilo bi dobro da država potiče sve kvalitetne, a ne samo tehnološke kompanije. Naravno, u zadnje vrijeme su one najviše u fokusu jer su u vrlo kratkom vremenu osnivačima ostvarile ogromne zarade, ali to ne bi smio biti razlog njihove popularnosti. Treba podržavati svaku tvrtku koja uzorno posluje i nastoji zaposliti nove djelatnike uz usavršavanje postojećih. To je jedini pravi način za stvaranje poslovne okoline u kojoj će se ugodno osjećati sve tvrtke, neovisno kojem sektoru pripadale.

Webteh je krenuo 2003., prije više od deset godina tako da su tada vrijedila malo drugačija pravila. Danas je, na sreću, nešto izmijenjena situacija i osim očekivane financijske pomoći, tehnološkim kompanijama bi dobro došla stručna pomoć u upravljanju i vođenju tvrtke jer je to najčešće nedostatak koji ih spriječi u daljnjem napretku. Vjerujem da bi se i država tu nekako trebala uključiti, ali na efikasan i fleksibilan način jer se jedino tako može uklopiti u poslovanje tehnoloških kompanija.