FACT koristi IBM-ove Big Data analitičke alate kako bi pratio online pirate

FACT koristi IBM-ove Big Data analitičke alate kako bi pratio online pirate
Fotolia

Britanska organizacija Federation Against Copyright Theft (FACT), koja se bori protiv krađe intelektualnog vlasništva otkrila je da koristi IBM-ove “Big Data“ analitičke alate kako bi se uhvatila u koštac s internetskim piratstvom još od 2005. godine. Ističu kako im takva praksa pomaže da virtualno eliminiraju ilegalno snimanje video sadržaja u kino dvoranama diljem Velike Britanije.

Organizacija je također potvrdila kako se radilo o IBM-ovom softveru koji je,  kombiniran s naporima nekoliko privatnih istražitelja, bio odgovoran za propast popularne piratske video platforme SurfTheChannel.

FACT je izjavio kako se prije radilo o više od 90 posto ilegalnih filmskih snimaka u kinima. Ipak, danas je situacija itekako drugačija - samo jedna takva snimka je snimljena u Velikoj Britaniji u posljednje dvije godine. Organizacija tvrdi da su im upravo u tome pomogli analitički alati kako bi se stalo na kraj ilegalnim snimanjima, ali nisu objasnili kako.

FACT-ove izjave negirane su od strane TorrentFreak-a, koji izvješćuje da je u Velikoj Britaniji ranije ovoga tjedna uhićen pojedinac nakon što je bio optužen za pokušaj ilegalnog snimanja barem dvaju filmova. Također, FACT navodi kako su Big Data analitičarski alati doveli do više razotkrivanja onih koji su odgovorni za snimanje, kopiranje, dijeljenje i prodaju ilegalnih piratskih kopija audio-vizualnih medija. Koristeći ovu IBMovu platformu, FACTovi analitičari bili su u mogućnosti imati uvid u povijest razgovora, porukama na forumima i ostalim podacima koji su im pomogli da uđu u trag vlasniku web stranice.

Organizacija je objasnila kako su analitički alati razvijeni od strane IBM-a koji je pomogao u identificiranju Antona Vickermana, odnosno vlasnika piratske video platforme SurfTheChannel, koji je kasnije bio osuđen na 4 godine zatvora. Prema FACT-u, surfthechannel.com je bio 514. najpopularniji online resurs na svijetu, privlačeći tako više od 400,000 posjetitelja dnevno i nudeći besplatan pristup više od 5,000 filmova i televizijskih serija.

Naposljetku, organizacija je angažirala detektiva koji bi potvrdio da je Vickerman zaista bio iza čitavog projekta SurfTheChannel. Ovaj “tajni agent“ zadobio je Vickermanovo povjerenje predstavljajući se kao kapitalist. Drugi detektiv je kasnije posjetio obitelj vlasnika, pretvarajući se da je potencijalni kupac kuće, a nalazi istrage na kraju su rezultirali uhićenjem. Uslijedio je sudski postupak u kojemu su sudjelovali Motion Picture Association of America i američke vlasti.