Facebook radi na razvoju vlastitih čipova za servere

Facebook radi na razvoju vlastitih čipova za servere
DepositPhotos

Facebook se odlučio pratiti trendove i biti poput drugih velikih pružatelja usluga koji razvijaju vlastite čipove za napajanje podatkovnih centara koji upravljaju njihovim uslugama. Dakle, kompanija Marka Zuckerberga "uskače" u nešto potpuno novo. Za nju...

Jer, Google, Amazon i Microsoft otprije navodno troše milijune američkih dolara na dizajniranje visokoprilagođenog silicija optimiziranog za potrebe njihovih posebnih aplikacija. Čini se da i Facebook želi tim putem i razviti čip koji omogućava strojno učenje za zadatke poput preporučivanja sadržaja korisnicima.

"Facebook konstantno istražuje načine za povećanje razine računalnih performansi i energetske učinkovitosti s našim partnerima, ali i kroz vlastite napore", rekao je glasnogovornik Facebooka za Engadget, ne komentirajući izravno razvija li kompanija tzv. prilagođeni silicij.

Zato su anonimni izvori bliski kompaniji za The Informant izjavili da Facebook ne razvija jedan, već skup prilagođenih čipova za napajanje različitih usluga koje nudi korisnicima, partnerima, klijentima...

Primjerice, jedan od prilagođenih procesora navodno je dizajniran za pokretanje zadataka strojnog učenja, poput algoritma koji obrađuje preporuke sadržaja Facebooka. Drugi se prilagođava kako bi pomogao u transkodiranju videozapisa zbog poboljšanja kvalitete sadržaja koji se emitira uživo.

Izvještavajući o razvoju, Engadget tvrdi da ovo nije prvi put da se moćna društvena mreža poigrava s idejom prilagođenog silicija, navodeći svoje planove za 2019. o razvoju integriranog kruga za aplikacije (ASIC) namijenjene video transkodiranju i "zaključivanju" (eng. inference work).

S širenjem Ultra HD sadržaja, ne čudi što platforme gledaju prilagođene čipove koji mogu ubrzati proces obrade i optimizirati sadržaj bez začepljenja cjevovoda.

I Google je nedavno predstavio prilagođeni čip u svojim podatkovnim centrima kako bi optimizirao obradu i isporuku YouTube sadržaja. Dakle, to je zapravo realnost u današnjem svijetu za tako velike kompanije.