BYOD donosi redefiniranje IT-a u poslovnom okruženju

BYOD donosi redefiniranje IT-a u poslovnom okruženju

Uvodnim predavanjem na temu „BYOD in the Enterprise“ koje je održao je Craig Partridge, voditelj strategije Hewlett-Packarda, otvorena je danas u hotelu Antunović sedma MobilityDay konferencija. Prije samog predavanja sudionike konferencije su pozdravili organizatori, Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus i Andrej Radinger iz tvrtke Mobendo. Organizatori su se zahvalili sudionicima koji su se ove godine okupili u rekordnom broju te sponzorima i medijskim partnerima konferencije što su prepoznali koliko je bitno pričati o mogućnostima mobilne tehnologije.

„Želio bih se zahvaliti svima koji su danas s nama. Ove smo godine zabilježili rekordan broj polaznika, više od tristo pedeset, te smo morali prije predviđenog termina zatvoriti registracije putem Interneta. Svake godine s nama su na konferenciji stručnjaci koji nesebično dijele svoje znanje te od kojih svi zajedno možemo naučiti mnogo o mobilnim tehnologijama. Činjenica da smo danas ovdje u tolikom broju, govori o tome koliko su mobilne tehnologije važne u današnjem poslovnom i consumer svijetu“, riječi su kojima je organizator Tomislav Bronzin pozdravio sudionike konferencije.

Nakon uvodnih riječi i otvaranja konferencije, predavanje je održao Craig Partridge, Hewlett-Packard-ov voditelj strategije na tematiku aktualnih trendova: BYOD (Bring-Your-Own-Device) i grupnog administriranja mobilnih uređaja MDM (Mobile Device Management). S obzirom na ekspanziju koju doživljava u poslovnim okruženjima diljem svijeta, ovo su ujedno i centralne teme ovogodišnje konferencije. Partridge je  u svom zanimljivom predavanju naglasio kako smo došli do trenutka kada IT sektor treba redefinirati svoju ulogu. Objasnio je to činjenicom da se korisnici trenutno nalaze na dvije strane sustava. S jedne strane tu su consumer aplikacije koje su lakše dostupne, često su besplatne i ne podliježu raznim sigurnosnim protokolima, a time su lakše za korištenje i primamljivije. Na drugoj strani tu su korporativne aplikacije koje se ne mogu naći na Internetu i kojima je teže pristupiti, što je, dakako, radi zaštite podataka, napravljeno namjerno. Očito je, objasnio je Partridge, da postoji barijera između te dvije strane, a IT sektor treba tu barijeru prevladati i pronaći način kako da spoji ta dva ekosustava.

O središnjim temama MobilityDay konferencije u uvodnom je predavanju pričao i Miljenko Graovac, VIPnet-ov rukovoditelj upravljanja korisničkim uređajima i razvojem proizvoda. On je napomenuo kako danas više ne bismo trebali postavljati pitanje treba li nam BYOD i MDM, već koje rješenje će najbolje zadovoljiti naše potrebe. Svakako je, rekao je Graovac u svom predavanju, da će implementacijom ovakvih rješenja, doći do toga da organizacije u tome vide svoju priliku za uštedom jer će zaposlenik dobiti mogućnost da bira želi li koristiti svoj osobni ili  poslovni uređaj.

Brojni su govornici na konferenciji održali zanimljiva predavanja na tu temu, među kojima su i stručnjaci Marko Makovac i Ratko Štibrić, koji su na MobilityDay konferenciji predstaviti i prvo domaće MDM rješenje.

Sadržaj MobilityDay konferencije podijeljen je u 4 smjera: Poslovni i Razvojni smjer, Pametni uređaji te ITPro smjer. Pametni uređaji je novi smjer na konferenciji, a kroz njega se predstavljaju neki novi uređaji i inovativni načini njihovog korištenja. U sklopu ovog smjera Tomislav Bronzin i Ivan Curić iz tvrtke Citus predstavili su svoj C@N Motion, sustav u kojem se upravljanje korisničkim sustavom vrši pokretom. Tvrtka Citus je za ovaj sustav, uz brojna priznanja, dobila i zlatnu medalju na jednoj od najvećih svjetskih izložbi inovacija INPEX u Pittsburghu.