ARM serverski procesori stižu u podatkovne centre

ARM serverski procesori stižu u podatkovne centre
DepositPhotos

Britanska kompanija Arm Holdings proteklih nekoliko godina naveliko radi s podatkovnim centrima i taj se trud počeo isplaćivati.

Naime, Arm radi na arhitekturi za procesora i njegovi čipovi su najpoznatiji po tome što pogone praktički sve pametne telefone i uređaje Interneta stvari (IoT), što znači da se radi o kompaniji iza koje stoje kvaliteta, iskustvo i snaga u ovom polju.

Sad se stvari dodatno poboljšavaju za nju jer Amazon Web Services (AWS) je prešao na Arm-bazirane čipove u svojim podatkovnim centrima, zajedno s nekim drugim cloud poslužiteljima. Zatim, prošle godine je Fujitsovo Fugaku superračunalo koristilo Arm arhitetkuru i osvojilo titulu najbržeg na svijetu. Dakle, Arm donosi nešto novo i svježe.

Kako bi ostali ukorak s vremenom, u kompaniji su tijekom ožujka predstavili Armv9, novu generaciju centralnih procesorskih jedinica (CPU), koje bi trebale biti "kostur" poslovanja kompanije narednih godina.

Prema onome što tvrde u Armu, novi čipovi će nuditi bolje performanse no prethodna generacija, logično, ali to se posebno odnosi u područjima kao procesuiranje digitalnog signala i strojnog učenja. Ujedno, Arm sustavi će općenito biti izdržljiviji, moćniji i sigurniji, što je možda i najbitnije.

Iako Intek i AMD sa svojom x86 arhitekturom drže praktičko kompletno tržište, a Arm tek fragment, sve ovo su dugoročni potezi i svakako bi se mogli isplatiti kroz naredne godine, na što u britanskoj kompaniji računaju. Posebno po pitanju clouda u koji su se počeli sve žešće uključivati.

Na kraju, treba napomenuti i da možda Nvidia postane Armov vlasnik, ukoliko pristane kupiti ga za 40 milijardi američkih dolara, koliko traži većinski vlasnik - japanska grupacija SoftBank. Time bi se Nvidia prometnula u moćnijeg igrača na tržištu, prvenstveno zbog širine koju bi "preko noći" imala u ponudi...