Znače li BlackBerryjevi gubici uspon Windows Phonea?

Znače li BlackBerryjevi gubici uspon Windows Phonea?

Najvećem konkurentu Windows Phone-a, BlackBerryju, budućnost ne izgleda nimalo bajno. Tvrtka je u ponedjeljak izjavila kako je prihvatila 4,7 milijardi dolara težak ugovor kojim bi se tvrtka privatizirala, dok nastavlja odmicanje od tržišta korisnika smartphone uređaja. Sve se više čini kako je Windows Phone u idealnoj poziciji da preuzme inicijativu nad BlackBerryjevim nedostacima. Predstavnik za Windows Phone suzdržao se komentara.

Oboje, i Windows Phone i BlackBerry, imaju isti cilj: treću poziciju u svijetu kojim dominiraju Android i iPhone smartphone uređaji. Naizgled skromni ciljevi pretvorili su se u vrlo teške izazove, gdje se obje tvrtke bore za bilokakve pomake u tržišnome udjelu.

Ipak, u posljednjih nekoliko mjeseci, stvari su se okrenule u korist Windows Phonea. Prema istraživanju tvrtke IDC, u drugome kvartalu Windows Phone je povećao svoj tržišni udio na 3,7 posto, u usporedbi s 3,1 posto prošle godine, dok je u isto vrijeme BlackBerryjev udio potonuo na samo 2,9 posto te je time ostvario pad od 2 posto u usporedbi sa prošlom godinom kada je iznosio 4,9 posto.

Unatoč dvama dramatično drugačijim operativnim sustavima, barem kada se radi o izgledu, BlackBerry 10 i Windows Phone dijele zajedničku dilemu - oboje nude mobilno iskustvo koje se pokazalo kao vrlo teško kada dođe do samoga čina prodaje, oboje zaostaju za iOS i Androidom u svome tržištu aplikacija, te su naposljetku oboje teško plasirali svoje proizvode na tržište.

Postoje i sličnosti od kojih bi Windows Phone itekako mogao imati koristi. Oboje se stavljaju u poziciju smartphone uređaja koji imaju za cilj zadovoljiti poslovne i potrošačke strane. Bez BlackBerryja na putu, to stvara prostor Windows Phoneu da zauzme treće mjesto, no morat će se provesti bolji plan za promoviranje Windows Phonea.

U međuvremenu, BlackBerry je odustao od potrošačkog smartphone tržišta. Iako ovo može značiti ciljanu metu ovoga brenda, sve je izglednije kako su njegovi dani kao glavnog smartphone uređaja odbrojani.

S druge strane, Windows Phone ima barem dobar vjetar u leđa koji mu pruža sam Microsoft. Tvrtkina nabavka uređaja i poslovnih usluga Nokije, koji je uvjerljivo na samome vrhu Windows Phone proizvođača, osigurava da će se i dalje ustrajati na kvaliteti Windows Phonea. Osim toga, tvrtka i dalje ustraje u svojim ulaganjima u talentirane inženjere.

Ipak, sve ovo ne znači kako BlackBerryjeva kriza garantira uspjeh za Windows Phone, već mu pruža samo priliku. Dok Windows Phone može isticati svoju rastuću uspješnost tržišnog udjela, njegova pozicija je gotovo irelevantna u usporedbi s 79,3 posto tržišnog udjela koji kontrolira Android.

Apple je objavio rekordnu prodaju dvaju novih iPhone uređaja u iznosu od 9 milijuna prodanih primjeraka u samo tri dana. Do sada takav uspjeh nije ostvario niti jedan Android, a kamoli Windows Phone uređaj.

Ukoliko Windows Phone ne ubrza svoj razvoj, čini se kako će smartphone tržište patiti od duopola gdje će svi korisnici posjedovati ili Galaxy ili iPhone smartphone uređaje. Očigledno je kako ovakav razvoj događaja nije dobar ni za koga. Zbog same industrije, Windows Phone se treba što prije trgnuti i iskoristiti ovu priliku.