Zbog Brexita trećina tvrtki planira se preseliti iz Velike Britanije u EU

Zbog Brexita trećina tvrtki planira se preseliti iz Velike Britanije u EU
Pixabay

Izlazak Velike Britanije iz Europske unije finalizirat će se s 29. ožujkom ove godine, a prema istraživanju Institute of Directors (IoD) trećina organizacija planira se preseliti zbog toga. Ispitano je njih 1200, a prema konkretnim brojkama, njih 16 posto već ima jasan plan preseljenja u neku od EU zemalja dok njih 13 posto još uvijek razmišlja o preseljenju.

Već je krajem siječnja bilo riječi na ovu temu jer pa će tako Velika Britanija uz ubitak mnogih povlastica koje su dolazile u paketu s članstvom u EU, osjetiti i veliki egzodus poslovnih organizacija, bilo da se radi o manjima, većima, stranima ili domaćima. Ali, ono što se na prvu čini jest da upravo stranci prvi razmišljaju o odlasku.

One su imale upravo u Velikoj Britaniji europska središta, ali će zbog Brexita preseliti u Irsku, Nizozemsku, Njemačku ili Francusku. Naravno, nisu isključene ni druge zemlje članice, posebno Švedska ili Finska, otprije podosta zanimljive. Na tu listu priključio se i japanski konglomerat Sony, koji će preseliti svoje europsko sjedište iz Velike Britanije u Nizozemsku, a kako bi izbjegli carinske probleme vezane uz izlazak Britanije iz EU.

Sonyjev konkurent Panasonic već je preselio svoje sjedište u Amsterdam, japanske financijske tvrtke MUFG, Nomura Holdings, Daiwa Securities i Sumitomo Mitsui Financial Group najavile su da planiraju preseljenje svojih glavnih europskih baza iz Londona, japanska banka Norinchukin je priopćila kako će osnovati podružnicu u potpunom vlasništvu u Nizozemskoj kao odgovor na Brexit, a Toyota i Honda će privremeno zaustaviti proizvodnju u svojim tvornicama u Britaniji. Velika Britanija tako ostaje bez tisuća radnih mjesta, koja će se teško nadomjestiti, ako uopće i hoće.

Na kraju, dovoljno je znati ono što IoD naglašava i nije tajna - od 2016. i referenduma o izlasku iz EU, stotinu kompanija već se nanovo registriralo u Bruxellesu, a njih 50 do 55 posto odlučilo se smjestiti u glavnom gradu Belgije.