Vrijeme i mjesto za poduzetništvo? Bilo kada i bilo gdije!

Vrijeme i mjesto za poduzetništvo? Bilo kada i bilo gdije!

Ukoliko ste u sklopu svojeg popisa izazova i prepreka koje postavlja pokretanje vlastitog posla među ostalim naveli godine (tj. "možda sam prestar/prestara da krenem raditi nešto samostalno"), tu stavku možete slobodno prekrižiti u svojem notesu.

Naime, amerikanka Pearl Malkin iz San Rafaela u Kaliforniji nedavno je pokrenula vlastiti posao i pripadajuću Kickstarter kampanju za prikupljanje inicijalnih financijskih sredstava. Riječ je o obrtu, odnosno tvrtki za proizvodnju štapova za šetanje ukrašenih cvjetnim uzorcima. Što je tu posebno? To da je gđa. Pearl baka i da ima 89 godina!

Naravno, kao i svaki drugi dobro osmišljeni posao ima pomoć partnera (obiteljski prijatelji, unuci) koji su joj ukazali na to da svoj hobi može pretočiti u posao te korištenjem online servisa za prikupljanje kapitala i prodaju gotovih dobara (Kickstarter i Etsy).

Ukoliko baka Pearl u sljedećih 15 dana prikupi dovoljno sredstava, a prilično je izvjesno da hoće (trenutačno je na oko 3.200 američkih dolara od 3.500 koje mora prikupiti), planira proizvodnju od oko 10 do 20 štapova dnevno.

Za to će joj u svakom slučaju trebati i poslovni partner jer izrada jednog štapa traje oko 40 minuta. Ukoliko se posao nastavi dobro razvijati ponudit će i sezonske proizvode, s cvjetnim uzorcima u skladu s godišnjim dobima.

Baka Pearl kaže da joj je posao puno bolja zanimacija i zabava, umjesto da se cijeli dan dosađuje i gleda zatupljujuće TV programe. Ujedno kaže kako će joj dodatna financijska sredstva od rada itekako dobro doći da nadopune malu mirovinu. I što na kraju reći? Kakvu poruku poslati? Očito tu da za poduzetništvo - zaista nikada nije kasno!