Velike promjene na tržištu besprekidnih napajanja

Velike promjene na tržištu besprekidnih napajanja

O očekivanjima na tržištu podatkovnih centara u eri kada svi govore o raznim oblicima javnih ili privanih oblaka, kada se zbog upravljanja sve složenijim infrastruktura sve seli u cpodatkovne centre naravno da su jedni od najvažnijih dijelova i besprekidna napajanja ili UPS-ovi koji doživljavaju promjene u posljednje vrijeme. Upravo o tome razgovarali smo Francescom Querom, VP CEE ITB iz kompanije Schneider Electric koji objašnjava kako se događa velika promjena je u prebacivanju s korištenja olovnih baterija na litijske baterije.

„Ove godine smo nastavili obnavljati naš portfolio počevši od velikih UPS podatkovnih centara i onih za mala poslovanja, domove i male urede. Tu smo predstavili manje UPS-e koji su tehnološki bolji u smislu performansa. Uz litijske baterije danas uređaj može imati životni vijek duži 5 do 6 puta nego što je to slučaj kod olovnih baterija. Također, njihova veličina je puno manja i praktičnija što je jedna od velikih promjena s tehnološkog stajališta“, objašnjava  Quero.

Uz to on dodaje kako je druga stvar koja se trenutno odvija na tržištu jest povezana s podatkovnim centrima.

„Vidimo veliki rast EDGE computinga i polako se odmičemo od očekivanja o svijetu u kojemu cloud podatkovne centre koristi samo nekoliko velikih internacionalnih divova kao što su Microsoft, Google, Facebook ili Amazon. Danas svjedočimo hibridnom okruženju koje osim velikih podatkovnih centara u cloudu uključuju i mnogo manjih IT prostora na EDGE mreži. To donosi i nove izazove budući da će EDGE computing zahtijevati puno manje prostora kod podatkovnih centara ili servera, ali će zahtijevati identičnu razinu dostupnosti i efikasnosti kao kod velikih podatkovnih centara. Ovi čvorovi postat će poveznica između tvrtke i korisnika, podataka i aplikacija. Ono što mi kao Schneider Electric radimo jest stvaranje standardiziranih rješenja za takva okruženja koja zahtijevaju jednaku razinu dostupnosti i efikasnosti velikih podatkovnih centara. Dakle, stvaramo mikro podatkovne centre koji su već od prije konfigurirani rješenjima koji utječu na energiju, hlađenje i senzore za vlagu i temperature koji omogućuju korisnicima EDGE-a da imaju jednaku dostupnost kao veliki podatkovni centri. To je ključna promjena koju vidimo“, ističe Quero.

Što se tiče našeg tržišta on smatra kako je Hrvatska stvorena za rast mnoštvo malih i srednjih poduzeća. Njima nije potrebna jednaka IT razina kao što je za velike korporacije pogotovo ako gledate, na primjer, hotelsku industriju koja je izrazito jaka u Hrvatskoj.

„Njihove IT potrebe postat će sve veće i veće, ali prostor koji imaju zahtijevat će manje podatkovne centre koji također pružaju jednaku dostupnost i sigurnost te to predstavlja odličnu priliku za tržište u Hrvatskoj. Mi imamo male podatkovne centre koji se mogu ugraditi u manji prostor i onda pružaju istu razinu zaštite kao kod velikih podatkovnih centara“, pojašnjava Quero.

Jedna od velikih promjena jest činjenica da na svoja rješenja ne gledaju samo kao hardver, već softver i dodatne usluge smatraju velikim dodatkom onome što već rade, pojašnjava strategiju Queiro i dodaje da ovo ne vrijedi samo za njih nego i za partnere, jer im omoguću da postanu orijentirani na pružanje usluga ne samo kod  hardver nego i softver integracije, za analiziranje i upravljanje podatkovnih centara kao i pružanje naprednih usluga u smislu upravljanja same imovine korisnika.

„Softverska platforma postaje ključ. Danas je činjenica da se veliki podatkovni centri sastoje od nekoliko dijelova server, spremište i mreže, a sada svrstavamo sve to u jednu prodajnu jedinicu koja će biti konfigurirana sa svim potrebnim sistemima poput hlađenja i električne distribucije. Ovo je nešto što je klijentima sve više i više potrebno“, zaključuje Quero.