VELIKA ICT ANALIZA: TOP 100 najuspješnijih ICT tvrtki prema najvišoj isplaćenoj prosječnoj neto plaći

VELIKA ICT ANALIZA: TOP 100 najuspješnijih ICT tvrtki prema najvišoj isplaćenoj prosječnoj neto plaći

Foto: DepositPhotos

Dokaz snage domaćeg ICT tržišta dokazuje i prosječno isplaćena neto plaća u pravnim osobama, a pritom treba istaknuti kako je riječ o izračunu baziranom u kojem se uzima u obzir broj zaposlenih u odnosu na sate rada jer takos e upisuje u godišnje financijsko izvješće. Ovu analizu donosimo u usradnji s tvrkom Bisnode i portalom Poslovna.hr.

Na prvom mjestu kao i proteklih godina prema najvišoj isplaćenoj prosječnoj neto plaći za 2018. godinu je Microsoft Hrvatska s 44,17 tisuća kuna, slijedi ga još jedna inozemna tvrtka F5 Networkss 42,19 tisuća kuna. Na trećem mjestu je Digital Assebly s kunom manje od 42 tisuće kuna. Četvrto mjesto zauzima HP Computing and printing, dio nastao razdvajanje HP-a na dvije tvrtke s plaćom od 35,18 tisuća kuna. Prvih pet zaključuje Avaya s 34,526 tisuća kuna.

Malo je drugačija tablica ako se pogledaju najviše isplaćene plaće prema broju zaposlenih i tada je na prvo mjestu najjači domaći telekom operator Hrvatskih Telekom koji s 3960 zaposlenih ima i najveći broj zaposlenih u ICT industriji s prosječno isplaćenom plaćom od 9,484 tisuće kuna. Slijedi ga Ericsson Nikola Tesla s 2401 zaposlenim i 12,533 tisuće kuna prosječne neto plaće. Na trećem mjestu je još jedan telekom operator A1 Hrvatska s 1687 zaposlenih i prosječnom neto plaćom 9.842 tisuće kuna. Na četvrtom mjestu je Infobip s 544 zaposlena u hrvatskom dijelu poslovanja od ukupno više od 1600 zaposlenih i prosječnom neto plaćom od 10478 kuna plaće. Prvih pet po broju zaposlenih zaključuje državno-gradski Apis IT s 410 zaposlenih i prosječnom plaćom od 9725 kuna isplaćenih u prošloj poslovnoj godini.

Podsjetimo, ovu analizu napravili smo u suradnji s tvrtkom Bisnode i portalom Poslovna.hr i to prema NKD-u kako bismo u usporedbi s prethodnim godinama imali najoptimalniju usporedbu. Znamo da će mnogi reći kako na listi ima i tvrtki koje možda ne pripadaju po pretežitoj djelatnosti ovom segmentu, ali NKD je realno jedina prava odrednica. Problem naravno nastaje jer mnogima NKD odnosno glavna djelatnost prema NKD je samo jedna u nizu djelatnosti  ponekad i nije ključna. Dakle cijeli ICT pripada u tri NKD područja softver 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11; računala 26.20, 58.21, 58.29, 95.11 te komunikacije i telekomi 26.30, 61.10, 61.20, 61.30 i 61.90. Prema ovim NKD-ovima u analizu je ukupno ušlo više od 3600 tvrtki.

NAPOMENA: Obzirom na upite treba pojasniti način izračuna neto plaće - dakle ona se računa prema važećim knjigovodstvenim standardima u RH, kako je potrebno izvještavati u GFI (godišnje financijsko izvješće) odnosno da bude potpuno jasno izračun temeljen na vrijednosti „Broj zaposlenih prema satima rada".

TOP 100 najuspješnijih ICT tvrtki prema najvećoj isplaćenoj plaći u 2018.

Redni brojTvrtkaProsječna neto plaća  2016Broj zaposlenih 2016Prosječna neto plaća  2017Broj zaposlenih 2017Prosječna neto plaća  2018Broj zaposlenih 2018YoY 2017/2016 broj zaposlenihYoY 2018/2017 broj zaposlenihYoY 2017/2016 neto plaćaYoY 2018/2017 neto plaća
1MICROSOFT HRVATSKA49.832,005239.146,005344.166,00431,92-18,87-21,4412,82
2F5 Networks Zagreb36.662,00242.108,00242.188,0020,000,0014,850,19
3Digital Assembly8.446,00241.999,0020,00397,26
4HP Computing and Printing27.068,002632.577,002635.179,00300,0015,3820,357,99
5AVAYA29.081,00832.423,00834.526,0070,00-12,5011,496,49
6ecx.io croatia8.554,002321.533,002334.415,00230,000,00151,7359,82
7OptimoRoute34.389,002
8CISCO SYSTEMS HRVATSKA63.132,001256.750,001333.212,00168,3323,08-10,11-41,48
9SAS INSTITUTE programska oprema,34.679,00728.108,00733.112,0080,0014,29-18,9517,80
10HEWLETT-PACKARD20.902,006921.528,006932.780,00500,00-27,542,9952,27
11KEEPER TECHNOLOGIES6.304,00911.418,001330.818,00244,44-84,6281,12169,91
12SAP33.347,001036.013,001429.431,001540,007,147,99-18,28
13BVfon29.662,00131.347,00128.860,0010,000,005,68-7,93
14MITECH SYSTEMS SEE25.027,00526.795,00527.643,0050,000,007,063,16
15Nokia Solutions and Networks26.350,004926.607,004625.844,0047-6,122,170,98-2,87
16Adcubum24.603,004
17Lenovo21.462,00922.697,00923.794,00110,0022,225,754,83
18MOBILE GYM15.304,00213.738,00223.144,0010,00-50,00-10,2368,47
19TIPRO18.275,00318.435,00322.431,0020,00-33,330,8821,68
20IBM HRVATSKA26.094,0013724.809,0018622.372,0021435,7715,05-4,92-9,82
21OSA SOFTVER  u likvidaciji15.380,00215.441,00222.028,0010,00-50,000,4042,66
22SELECTIUM20.081,005
23EFT-Usluge15.107,001316.839,001619.703,001723,086,2511,4617,01
24RealNetworks16.990,001417.565,001619.641,001414,29-12,503,3811,82
25Own Solutions19.003,001
26Ent. Services Zagreb0,0008.258,00218.870,0020,00128,51
27S K Y E18.794,004
28Mercury Processing Services International15.017,0021617.049,0021018.346,00234-2,7811,4313,537,61
29SYSTEM BEE18.192,002
30iON STUDIO6.441,0059.906,00818.040,001660,00100,0053,8082,11
31Tele216.581,0015415.599,0017917.596,0023616,2331,84-5,9212,80
32INFOMAR11.473,00615.186,00517.553,005-16,670,0032,3615,59
33AXIROS37.079,00117.322,004300,00-53,28
34Amaris Technologies GmbH - Podružnica u RH13.894,00214.829,00217.230,0010,00-50,006,7316,19
35CES-POS4.824,0075.255,00717.134,0010,00-85,718,93226,05
36CubeServ17.997,00414.619,00616.961,00650,000,00-18,7716,02
37emovis tehnologije10.612,003910.120,004516.917,004415,38-2,22-4,6467,16
38Cheesecake Software j.7.869,00216.900,001-50,00114,77
39CA TEHNOLOGIJE ADRIATIC11.639,00419.281,00316.873,003-25,000,0065,66-12,49
40S.O.E. ICT16.079,00519.665,00416.749,006-20,0050,0022,30-14,83
41Cloudonia16.730,001
42ZIRA  Sarajevo21.414,00114.164,00316.673,003200,000,00-33,8617,71
43TYPEQAST15.082,00716.602,0019171,4310,08
44NEOS14.451,004315.948,005416.545,006825,5825,9310,363,74
45ACN Support Services16.469,001
46BÖNING16.379,001
47TKM CONSULTING16.155,004
48Emil Frey Digital6.681,001816.095,002644,44140,91
49CORIA11.583,00716.091,006-14,2938,92
50ARCTIS4.506,0028.637,00416.053,003100,00-25,0091,6885,86
51ORACLE HRVATSKA21.554,004819.893,004615.790,0047-4,172,17-7,71-20,63
52S&T Carrier Business13.335,004016.025,004015.754,00230,00-42,5020,17-1,69
53Human Resource Prodigy15.540,0018
54DATA CONTROL SOFTWARE15.060,00115.724,00115.473,0010,000,004,41-1,60
55PayOut18.068,00215.402,0020,00-14,76
56APOSS-ANALIZE POUZDANOSTI I SIGURNOSTI SUSTAVA12.257,00214.964,00215.361,0020,000,0022,092,65
57MREŽNE TEHNOLOGIJE VERSO,11.558,002612.084,003215.315,003423,086,254,5526,74
58HUMAN RESOURCES CLOUD13.959,003514.502,004115.203,002917,14-29,273,894,83
59ENTITAS4.882,00510.558,00115.000,001-80,000,00116,2642,07
60INFOPTIM10.518,0015.841,00115.000,0010,000,00-44,47156,81
61ENVOX LAB,17.753,001917.905,002414.922,003426,3241,670,86-16,66
62NTT DATA Croatia14.240,00415.275,00714.681,00875,0014,297,27-3,89
63ADCON9.731,00267.656,002914.614,004111,5441,38-21,3290,88
64NIRVANA,10.440,00514.946,00514.547,0050,000,0043,16-2,67
65MANOR SOFTWARE,13.878,001115.040,001014.432,0010-9,090,008,37-4,04
66ZMS INFO12.067,001714.659,001614.382,0017-5,886,2521,48-1,89
67R & D COM0,00016.213,00114.373,002100,00-11,35
68Skilja GmbH11.127,00811.518,00914.229,00812,50-11,113,5123,54
69FUNKTOR, OBRT ZA INFORMATIČKE USLUGE, VL. DENIS SABLIĆ, ZAGREB, LOPAŠIĆEVA 146.897,0016.057,00214.200,001100,00-50,00-12,18134,44
70AMPLEXOR Adriatic15.682,004214.663,006214.011,007847,6225,81-6,50-4,45
71BroadStream Solutions12.686,00190,00013.979,0012-100,00-100,00
72CLICO SEE,17.401,00217.574,00213.844,0020,000,000,99-21,22
73IoT NET ADRIA0,0000,00013.825,002
74ReversingLabs9.034,003912.144,005013.774,007828,2156,0034,4313,42
75Cloudsense16.262,009016.834,0010513.689,0015816,6750,483,52-18,68
76Dynniq11.886,001412.556,001513.669,00197,1426,675,648,86
77APPENTURE8.736,00612.109,001113.647,00983,33-18,1838,6112,70
78Atos IT Solutions and Services11.879,009212.247,009313.623,00971,094,303,1011,24
79MERIDIAN STUDIO j.10.334,00113.583,0010,0031,44
80M3 - CONNECT10.330,00410.334,00413.537,0040,000,000,0430,99
81QUANTUM BIT19.341,00314.768,00313.433,0030,000,00-23,64-9,04
82ELEKTRO ORMARI  u likvidaciji5.230,00615.701,00613.421,0080,0033,33200,21-14,52
83Mobilna informatika11.375,001312.570,001813.345,002138,4616,6710,516,17
84ALFATEC Group12.148,002412.431,002713.338,002612,50-3,702,337,30
85APCOM16.434,00513.416,00513.299,0050,000,00-18,36-0,87
86INTELLEXI7.042,001110.878,001113.206,00110,000,0054,4721,40
87URAN INFO13.014,00113.172,00113.172,0010,000,001,210,00
88SENZOR,5.890,0036.381,00313.120,0010,00-66,678,34105,61
89dSPACE engineering13.053,0013
90CLEAN CODE9.034,00114.948,00213.024,003100,0050,0065,46-12,87
91Cetitec10.542,00713.380,00613.006,008-14,2933,3326,92-2,80
92INSTINCTU j.5.047,0024.835,00213.003,0010,00-50,00-4,20168,93
93HashCode,12.079,001411.047,001612.994,001614,290,00-8,5417,62
94Dassault Systemes7.588,00412.906,003-25,0070,08
95ERSTE GROUP CARD PROCESSOR11.819,0012412.155,0012312.903,00128-0,814,072,846,15
96AXESS CRO12.844,004
97DOVIKIVATI1.905,00136.365,001512.840,00815,38-46,67234,12101,73
98Extra - dar11.270,00313.278,00312.833,0030,000,0017,82-3,35
99ALTIMA10.692,003513.762,004412.825,006325,7143,1828,71-6,81
100MIPS12.621,001911.782,003012.592,003557,8916,67-6,656,87

Izvor: Bisnode / Poslovna.hr, obrada podatak ICTbusiness.info

 

TOP 100 najuspješnijih ICT tvrtki prema najvišoj isplaćenoj prosječnoj plaći  2018. u odnosu na broj zaposelnih

Redni brojTvrtkaProsječna neto plaća  2016Broj zaposlenih 2016Prosječna neto plaća  2017Broj zaposlenih 2017Prosječna neto plaća  2018Broj zaposlenih 2018YoY 2017/2016 broj zaposlenihYoY 2018/2017 broj zaposlenihYoY 2017/2016 neto plaćaYoY 2018/2017 neto plaća
1HT9.195,0036539.574,0035429.484,003960-3,0411,804,12-0,94
2ERICSSON NIKOLA TESLA12.815,00205212.437,00226912.533,00240110,585,82-2,950,77
3A1 Hrvatska10.378,00121210.319,0013629.842,00168712,3823,86-0,57-4,62
4INFOBIP8.160,004319.208,0046810.478,005448,5816,2412,8413,79
5APIS IT9.439,003779.716,003759.725,00410-0,539,332,930,09
6OT-OPTIMA TELEKOM7.267,003216.314,004266.530,0040632,71-4,69-13,113,42
7IN29.787,0034810.138,0036110.969,003653,741,113,598,20
8KING ICT8.800,002619.250,003089.952,0035318,0114,615,117,59
9COMBIS10.226,0035310.320,0036611.257,003533,68-3,550,929,08
10Odašiljači i veze9.550,002859.812,0029110.919,002922,110,342,7411,28
11SPAN9.440,002489.855,0030012.166,0027720,97-7,674,4023,45
12DANIELI-SYSTEC8.917,002249.165,0023610.479,002685,3613,562,7814,34
13mStart10.688,0020911.395,0023711.539,0024213,402,116,611,26
14Tele216.581,0015415.599,0017917.596,0023616,2331,84-5,9212,80
15Mercury Processing Services International15.017,0021617.049,0021018.346,00234-2,7811,4313,537,61
16IBM HRVATSKA26.094,0013724.809,0018622.372,0021435,7715,05-4,92-9,82
17INFINUM6.681,00637.392,00794.050,0020025,40153,1610,64-45,21
18CROZ9.036,001609.421,0017510.043,001829,384,004,266,60
19Atos Convergence Creators12.892,0017013.137,0016212.570,00160-4,71-1,231,90-4,32
20Cloudsense16.262,009016.834,0010513.689,0015816,6750,483,52-18,68
21M SAN GRUPA8.768,001288.724,001378.050,001567,0313,87-0,50-7,73
22ISKON INTERNET10.854,0018512.824,0016211.350,00155-4,32-11,49
23PLAVI TIM10.833,0011111.764,001189.908,001546,3130,518,59-15,78
24ASSECO SEE9.983,002389.402,0023812.013,001460,00-38,66-5,8227,77
25CADENAS4.422,00774.857,001014.738,0014031,1738,619,84-2,45
26Tipico Sports Services8.133,001058.178,001248.466,0013718,1010,480,553,52
27CS Computer Systems8.014,001239.720,0013110.440,001353,057,41
28C.M.G.C.3.145,00706.688,00706.766,001300,0085,71112,661,17
29ERSTE GROUP CARD PROCESSOR11.819,0012412.155,0012312.903,00128
30ALTPRO5.937,001036.233,001095.865,001285,8317,434,99-5,90
31LIBUSOFT CICOM7.101,001037.541,001127.871,001208,747,146,204,38
32LINKS4.445,001064.730,001135.038,001196,605,316,416,51
33STATIM6.262,001126.180,001367.257,0011821,43-13,24-1,3117,43
34INFOSYS LIMITED,8.278,00918.600,0011728,573,89
35SEDAM IT9.211,008010.586,00959.890,0011018,7515,7914,93-6,57
36HANDS ON SERVER SUPPORT5.480,00667.451,00686.074,001103,0361,7635,97-18,48
37ELEKTROKEM5.148,00955.522,001045.876,00109
38ECCOS-INŽENJERING6.378,00826.523,001017.468,0010723,172,27
39HANGAR 183.299,00733.831,00884.214,0010420,5518,1816,1310,00
40Payten0,0006.590,00988.198,001024,0824,40
41CompING9.316,007710.655,008710.427,009812,9912,6414,37-2,14
42Atos IT Solutions and Services11.879,009212.247,009313.623,00971,094,303,1011,24
43IOLAP7.492,00497.761,00738.362,009648,9831,513,597,74
44GLOBALLOGIC10.833,006010.438,008510.032,009441,6710,59-3,65-3,89
45VESTIGO9.634,008810.177,008710.991,0089-1,142,305,648,00
46MANAS4.789,00594.940,00825.518,008938,988,543,1511,70
47NTH Mobile4.250,00954.218,001004.670,00875,26-13,00-0,7510,72
48POSLOVNA INTELIGENCIJA7.686,00698.022,009110.867,008631,88-5,494,3735,46
49InfoDom8.390,00767.104,00769.108,00860,0013,16-15,3328,21
50SERENGETI9.091,00438.616,00679.874,008055,8119,40-5,2214,60
51ReversingLabs9.034,003912.144,005013.774,007828,2156,0034,4313,42
52Omega software8.437,00648.550,008010.450,0078-2,5022,22
53PRINTEC CROATIA8.532,00719.125,00719.135,00780,009,866,950,11
54AMPLEXOR Adriatic15.682,004214.663,006214.011,0078
55MODERNE KOMUNIKACIJE3.222,001083.642,00783.823,0076-27,78-2,5613,044,97
56NANOBIT8.663,00679.314,00729.473,00747,462,787,511,71
57PET MINUTA9.493,00689.968,007012.221,00722,942,865,0022,60
58TIS-OBJEKTNI INFORMACIJSKI SUSTAVI7.644,00818.106,00769.110,0069
59NEOS14.451,004315.948,005416.545,0068
60Barrage2.646,00227.251,00289.852,0068142,8635,87
61DUPLICO4.599,00475.237,00635.922,0068
62TAU ON-LINE8.549,00489.427,00539.390,006710,4226,4210,27-0,39
63Erste Group IT HR9.182,0012211.336,006411.225,0067
64ADACTA9.248,005810.413,00599.934,00661,7211,8612,60-4,60
65PIS8.705,00669.466,007010.190,00656,06-7,148,747,65
66degordian7.132,00476.329,0065-100,00-100,00
67PREKVRŠJE SVJETLOVOD4.416,00674.420,00694.812,00642,99-7,250,098,87
68B 4 B,14.276,007816.247,007412.825,0064-5,13-13,5113,81-21,06
69STORM COMPUTERS7.348,00628.488,00638.656,00630,001,98
70MIKRONIS,4.241,00434.624,00514.735,006318,6023,539,032,40
71GAUSS3.273,00654.085,00695.765,00636,15-8,7024,8141,13
72ALTIMA10.692,003513.762,004412.825,006343,18-6,81
73CROATEL,6.397,00687.179,00707.933,0063
74MULTICOM8.225,00539.298,00549.345,00611,8912,9613,050,51
75MR servis5.700,00495.838,00575.769,005916,333,512,42-1,18
76GDi9.155,004811.191,005010.509,005918,00-6,09
77INFOSISTEM8.170,00559.530,00579.407,0057
78RECRO7.122,00577.460,00578.101,0056-1,758,59
79MONDO-TERA7.464,00567.343,00585.946,00563,57-3,45-1,62-19,02
80HR pro8.593,00407.497,00487.698,005616,672,68
81BULB6.971,003210.099,004510.495,005440,6320,0044,873,92
82LAUS CC5.298,00535.885,00535.995,0053
83Maurer Electronics Split8.441,00469.427,0053#DIV/0!15,22#DIV/0!11,68
844046.492,00367.270,00437.614,005319,4423,2611,984,73
85SUPRA NET3.868,00493.981,00544.709,005210,20-3,702,9218,29
86Visage Technologies8.332,00129.612,003011.325,0050
87MONO7.174,00357.772,00428.307,005020,0019,058,346,88
88MICROLINE6.453,00576.972,00527.592,0050-8,77-3,858,048,89
89HEWLETT-PACKARD20.902,006921.528,006932.780,0050-27,5452,27
90Trikoder7.640,00489.286,004910.393,0049
91IGEA9.041,00489.394,00529.892,0048
92ORACLE HRVATSKA21.554,004819.893,004615.790,0047
93MEĐIMURJE IPC5.563,00466.744,00466.773,00470,002,1721,230,43
94MOBILISIS6.063,00487.646,00459.644,0047-6,254,4426,1126,13
95Nokia Solutions and Networks26.350,004926.607,004625.844,0047-6,122,170,98-2,87
96INCHOO8.813,00399.299,00449.550,004712,826,825,512,70
97KODEKS6.463,00406.612,00456.695,00462,221,26
98SPIN  OSIJEK6.898,00497.746,00489.000,0045-2,04-6,2512,2916,19
99ELEKTROIMPEX2.534,00352.889,00452.975,004528,570,0014,012,98
100INTEGRA GROUP7.591,00417.988,00458.476,00459,760,005,236,11

Izvor: Bisnode / Poslovna.hr, obrada podatak ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Gdje je nestao rast Xiaomija?

Gdje je nestao rast Xiaomija?

20.11.2019. komentiraj

Xiaomi je imao odličnu 2018. no nekako se čini da je po pitanju prodaje pametnih telefona situcija krenula pomalo nizbrdo s tekućom godinom, barem tako pokazuje IDC u svom izvješću o rezultatima prodaje za velikog kineskog proizvođača, koji je u svoju prisutnost istaknuo i u Hrvatskoj.

Oxford Economics tvrdi da Huaweijevo poslovanje Europi je donijelo višestruke koristi

Oxford Economics tvrdi da Huaweijevo poslovanje Europi je donijelo višestruke koristi

17.11.2019. komentiraj

Prestižna analitička kuća Oxford Economics objavila je izvješće o ekonomskom utjecaju Huaweija na europsko gospodarstvo u kojem je izračunato da je u 2018. godini kompanija doprinijela ukupno sa 12,8 milijardi eura bruto društvenom proizvodu Europske unije i pridruženih zemalja poput Islanda, Norveške i Švicarske.

Agilno je riječ godine u poslovnom svijetu

Agilno je riječ godine u poslovnom svijetu

15.11.2019. komentiraj

Zašto se svi u modernim kompanijama kunu u uspješnost agilnih timova, koje su prednosti agilnog načina rada, što sve on podrazumijeva i zašto svi pričaju o tome samo su neka od pitanja kojima će se baviti panel 'The Word of the Year: Agile' koji će se u sklopu RTL-ove konferencije Digital Shapers ovog mjeseca održati u Zagrebu. O iskustvima agilnog poslovanja i njegovom utjecaju na zaposlenike i korisnike govorit će Ana Pauzar, experience management director u Hrvatskom Telekomu, Luka Gauta, fintech business development manager u CROZ-u i Krešo Žmak, director products u Infobipu.