Tvrtke sve manje troše na vrhunska storage rješenja

Tvrtke sve manje troše na vrhunska storage rješenja
Fotolia

Cloud sustavi uzimaju zaradu i tvrtkama koje se bave proizvodnjom i prodajom uređaja za pohranu podataka, pa je tako u prvom kvartalu ove godine taj dio tržišta pao za pet posto, odnosno na 5,6 milijardi dolara u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Nekad su tvrtke masovno kupovale velik broj eksternih diskova za pohranu podataka i nikad im nije bilo dosta, ali dolazak velikih podataka i mogućnosti za njihovo skladištenje u Cloud sustavima jednostavnije je, preglednije, funkcionalnije i ono najbitnije - jeftinije! Stoga je započela nezaustavljiva tranzicija i to se već odrazilo na prihode kompanija koje se bave uređajima za pohranu podataka.

Ove godine pet posto, u nadolazećim godinama bit će i osjetniji pad. A najviše problema osjećaju oni koji nisu krenuli u alternativu, ponudu za tu tranziciju koja se nezaustavljivo odvija. Tako je EMC, najveći proizvođač eksternih uređaja za pohranu podataka, doživio pad od 1,1 posto, a drugi najveći NetApp pak rast od 0,3 posto.

No IBM, HP i Hitachi već imaju odgovor za probleme, sami se "sele" u Cloud sustave i kupuju manje tvrtke koje su stručne na tom području pa uz njihovo znanje i logistiku koju posjeduju, grade carstvo na tom području i omogućavaju korisnicima najbolju moguću uslugu. I tako dok gube određene postotke u "fizičkom" okruženju, dobivaju u onom "virtualnom".

Ali uvijek je tužno promatrati kako nestaje nešto na što smo navikli, a svakako jesmo navikli na diskove koje bismo postavili unutar računala ili izvana, a potom prebacivali vrijedne nam podatke. Istina jest, mi mali korisnici još ćemo neko vrijeme funkcionirati na ovaj način, ali nikada mi mali nismo bili ključni za ostvarivanje prihoda najvećim kompanijama.

Za par godina tako ćemo u Cloud sustavima plaćati mnogo manje odjednom, ali skladištenje će biti dio raznih pretplata na mjesečnoj ili godišnjoj bazi, tako da će nam potrošnja doći na isto - u najmanju ruku.