Tvrtke koje ne reagiraju na izazove zaštite okoliša, društvene izazove i upravljanje riskiraju gubitak ulagača

Tvrtke koje ne reagiraju na izazove zaštite okoliša, društvene izazove i upravljanje riskiraju gubitak ulagača
DepositPhotos

Čimbenici okoliša, društva i upravljanja (ESG) sve više pokreću strategije ulaganja, a novo PwC-ovo istraživanje otkriva kako je ESG sada na globalnoj razini vodećim ulagačima postao ključan čimbenik pri donošenju odluka. Gotovo polovica anketiranih ulagača, njih 49 posto, izražava spremnost odustati od tvrtki koje ne poduzimaju dovoljno aktivnosti po pitanju ESG-a. Više od polovice, njih 59 posto, također kaže kako bi zbog nedostatka aktivnosti po pitanjima ESG-a vjerojatno glasali protiv mendžerskih ugovora, dok trećina kaže da su već to učinili. Velika većina, 79 posto, kaže da je način na koji tvrtka upravlja rizicima i prilikama povezanim s ESG-em važan čimbenik u donošenju odluka o ulaganju.

Istraživanje PwC 2021 Global Investor ESG Survey obuhvaća stavove 325 ulagača iz cijelog svijeta, prvenstveno aktivnih upravitelja imovinom i analitičara investicijskih društava, investicijskih banaka ili brokerskih tvrtki. Na globalnoj je razini provedeno dodatnih 40 detaljnih intervjua s ulagačima i analitičarima koji su upravljali imovinom u ukupnoj vrijednosti od više od 11,6 bilijuna američkih dolara.

Iako će većina ulagača vjerojatno poduzeti mjere ako tvrtke ne budu činile dovoljno za rješavanje problema ESG-a, većina također kaže da ne žele da djelovanje tvrtke po pitanjima ESG-a značajno, ili uopće, utječe na njihov povrat ulaganja. Velika većina, njih 81 posto, rekla je da za postizanje ciljeva ESG-a ne bi prihvatila smanjenje povrata ulaganja za više od jednog postotnog boda; gotovo polovica (49 posto) nije bila spremna prihvatiti bilo kakvo smanjenje prihoda.

„Naše istraživanje pokazuje istovremenu usredotočenost ulagača na kratkoročne rezultate, kao i na dugoročna društvena pitanja koja mogu stvoriti i rizike i prilike za njihova ulaganja. Jasno je kako investitori očekuju da ESG bude sastavni dio korporativne strategije. To uključuje izdatke za rješavanje pitanja ESG-a, uz jasno komuniciranje obrazloženja i koristi za poslovnu strategiju. Ako investitori ne budu vidjeli tu obvezu, neće oklijevati poduzeti potrebne korake, a to može uključivati odstupanje od svoje pozicije u tvrtki i usmjeravanje novca svojih klijenata negdje drugdje“, tvrdi James Chalmers, globalni voditelj usluga revizije i računovodstvenog savjetovanja iz PwC-a UK.

Ulagači sve više žele čuti od tvrtki o njihovim obvezama vezanim uz ESG - 83 posto ispitanih reklo je kako je važno da izvješćivanje o ESG-u pruža detaljne informacije o napretku prema ciljevima ESG-a. Od ključnog je značaja veći angažman oko investitora, uz transparentno i pouzdano izvješćivanje. Zabrinjava činjenica da u prosjeku samo jedna trećina anketiranih investitora smatra kako je kvaliteta izvješća o ESG-u koja vide dobra. Ulagači stječu veće povjerenje u izvješćivanje o ESG-u koje je revidirano - 79 posto ispitanih reklo je da više vjeruje u informacije o ESG-u koje su prošle reviziju, a 75 posto smatra kako je važno da se mjerni podaci o ESG-u neovisno revidiraju.

Prema istraživanju, dosljedan skup pokazatelja učinka ESG-a bio bi od značajne koristi ulagačima. Gotovo tri četvrtine (74 posto) reklo je da bi se njihovo donošenje odluka zasnivalo na boljim informacijama kada bi tvrtke primijenile jedinstven skup standarda ESG izvješćivanja, a sličan broj njih (73 posto) kaže da je važno moći usporediti ESG izvedbu među tvrtkama.

„Naše istraživanje naglašava potrebu za jedinstvenim skupom globalno usklađenih standarda izvješćivanja o održivosti. Bez globalnih standarda, ocjenjivanje učinka ESG-a ulagačima predstavlja ozbiljan izazov. Tvrtkama je također mnogo teže izvješćivati o uspješnosti ESG-a bez zajedničkih referentnih vrijednosti ili okvira koje treba slijediti. Kao rezultat toga, tvrtke danas moraju iskoristiti najbolje od postojećih standarda, usredotočujući se barem u početku na temu klime, kako bi odgovorile na hitne zahtjeve ulagača“, objašnjava Nadja Picard, globalna voditeljica usluga izvješćivanje iz PwC-a Njemačka.

Klima je ispitanim ulagačima vodeće pitanje ESG-a, pri čemu su najviše spominjali smanjenje emisija stakleničkih plinova (GHG) iz Opsega 1 i 2 (za 65 posto) kao pitanje ESG-a kojemu tvrtke moraju dati prioritet. Štoviše, 82 posto ulagača reklo je kako je važno da izvješćivanje o ESG-u objasni razloge ekoloških obveza, zajedno s detaljnim planovima kako ih postići. Ostala identificirana prioritetna ESG razmatranja su osiguravanje zdravlja i sigurnosti radnika (44 posto) i povećanje raznolikosti radne snage i upravljačke strukture, njihovih udjela i uključenosti (37 posto).

Prema anketiranim ulagačima, strategija ESG-a počinje na vrhu. Velik postotak ulagača (82 posto) rekao je da ESG treba biti ugrađen u korporativnu strategiju, a velik broj ispitanika (66 posto) rekao je kako su najsigurniji da se pitanja ESG-a rješavaju ako je netko u upravi odgovoran. Više od polovice tih ispitanika (53 posto) smatra da bi to trebao biti izvršni direktor.

„ESG ne može biti usputna misao, on mora biti sastavni dio korporativne strategije. Stav uprave prema tome pomaže prenijeti važnost ESG-a kroz cijelo poslovanje. Pokazivanje predanosti i učinka ESG-a također zahtijeva holistički pristup izvješćivanju, s timovima za održivost, rizik i financijsko izvještavanje koji rade zajedno. U konačnici, naše istraživanje pokazuje da tvrtke moraju, kako bi zadovoljile zahtjeve ulagača, svoj učinak vezan za ESG shvatiti jednako ozbiljno kao i sve svoje poslovne i financijske pokazatelje“, ističe Emma Cox, globalna voditeljica usluga povezanih s klimom u PwC-u UK.