Tehnološke tvrtke bore se za investicije

Tehnološke tvrtke bore se za investicije
Fotolia

Investitori nerado preuzimaju dodatne udjele u nestabilnim sektorima sve dok raniji pothvati ne postanu profitabilni, kao što je Spotify koji je postao profitabilan. Europske tehnološke tvrtke su zarobljene u financijskom uskom grlu, zbog toga što venture tvrtke odbijaju dalje investirati svoj novac, dok god se ranija ulaganja ne počnu vraćati, kao što je glazbeni servis Spotify.

Jedan viši investicijski bakar je rekao kako je uspjeh Londonske burze bio ključan za tvrtke kao što su Spotify, Zoopla, Klarna. Sredstva prikupljena u valu inicijalnih javnih ponuda u tehnološkim tvrtkama, se vračaju venture kapitalistima, koji obično ulažu male svote u pokretanje tvrtki, a zatim očekuju nagradu kada tvrtka ispliva na površinu ili ostvari komercijalni uspjeh.

Prema riječima bankara, potrebne su vidljive uspješne tvrtke, koje će isplivati i izdići se na Europskom tržištu. Te je nadodao kako bi te tvrtke morale biti uspješne na after-market tržištu i zaraditi novac za investitore koji kupuju udjele na inicijalnim javnim ponudama, te   će se tako početi graditi održiva klima za financiranje, izgradnju i izlazak tehnoloških tvrtki na Europsko tržište.

Kada bi ulagači ostvarivali povrat od ulaganja u tehnologiju, tada bi više sredstava bilo dostupno za nove investicije. To će na kraju dovesti top-tier venture tvrtke u mogućnost da prodaju svoje udjele kako bi mogli vratiti novac svojim ulagačima.

Kao dobar primjer navode se tvrtke ASOS i Rightmove, koje su ostvarile uspjeh. Asos online trgovina odjećom, pridružila se u listopadu 2001 godine   Alternative Investment Marketu (AIM), te se vrijednost tvrtke sada procjenjuje na 4 milijarde funti, a tvrtka Rightmove se pridružila AIM-u 2006 i sada vrijedi 2,4 milijarde funti.

Iako tehnološke startup tvrtke u Velikoj Britaniji profitiraju od sve većeg broja „Angel“ investitora, koji ulažu u malim količinama, obično nekoliko tisuća funti kako bi se tvrtka mogla pokrenuti, mnogi se bore kako bi osigurali svoje prve institucionalne investicijske runde, poznate kao serija A i B.

Spotify je u rujnu 2012 godine od ulagača uspio dobiti 100 milijuna dolara, potezom koji je ocijenio vrijednost poslovanja na 3 milijarde dolara.No. švedska tvrtka još uvijek ne daje naznake da će se naći na burzi prije 2015 godine. Konkurentnost između tvrtki Zoopla i Rightmove, očekuje se da će pridobiti interes institucionalnih investitora. Za švedsku tvrtku Klarna koja se bavi platnim sustavima za online trgovine, analitičari predviđaju da će vrijediti više od 1 milijarde dolara.

Manish Madhvani navodi da su institucionalni investitori i dalje oprezni s ulaganjima u relativno nezreo i nestabilan tehnološki sektor. Ali da su tehnologije specijalan sektor koji ima potencijal za eksplozivan rast u kratkom vremenskom razdoblju, ali također da su karakteristike ulaganja bitno drugačije od ulaganja u tradicionalnim sektorima.