Što je svrha umjetne inteligencije, poslovni modeli, poslovni procesi i cloud, disruptivnost teme otvaranja WinDaysa 19 u Šibeniku

Što je svrha umjetne inteligencije, poslovni modeli, poslovni procesi i cloud, disruptivnost teme otvaranja WinDaysa 19 u Šibeniku

U drugom dijelu središnje svečanosti održan je okrugli stol na kojem su sudjelovali Haydn Shaughnessy, ugledni ekonomist, konzultant i autor, Anke den Ouden, direktorica Microsofta za regiju Multi-Country Srednje i Istočne Europe, Tomislav Car, direktor tvrtke Infinum, Luka Abrus, direktor tvrtke Five i Samir Baručija, direktor istraživanja i razvoja kompanije Signify. Okrugli stol je moderirao Tomislav Tipurić, CTO tvrtke Nephos.

Haydn Shaughnessy je u razgovoru o umjetnoj inteligenciji zaključio kako je jedan od najvažnijih zadataka umjetne inteligencije zamijeniti ljudske intervencije u inovacijama, kako bismo se sami mogli više usredotočiti na rekonstrukciju društvenih elemenata rada.

Moderator je upitao Anke den Ouden da podijeli nekoliko primjera gdje je Microsoft, zajedno s partnerima, uspješno utjecao na inovacije poslovnih modela svojih klijenata, Ouden odgovara kako su u Hrvatskoj imamo brojne primjere inovacija i promjena poslovnog modela. Proveli smo prvu implementaciju kolaboracijskog okruženja u PBZ prije četiri godine - od tad su velike banke u Hrvatskoj slijedile taj smjer, a isto se dogodilo sa osiguranjem, proizvodnjom, prijevozom.

„Cloud platforma bila je temelj za razvoj prilagođenih rješenja koja su mijenjala različite odjele i poslovne procese - sva ta rješenja razvijali smo s partnerima, tvrtkama Infinum, SPAN, Agrivi, i brojnim drugima. Podravka je jedan od primjera tvrtke u Hrvatskoj koja je u potpunosti prihvatila, ne samo oblak, već i jasnu potrebu za promjenom poslovnog modela“, ističe Anke den Ouden.

Tomislav Car i Luka Abrus uglavnom su odgovarali na pitanja vezana uz njihovo iskustvo u poslovanju i promjene koje ga prate. Car je naglasio kako se poslovni model danas mijenja jer IT tvrtke moraju biti partner klijentu i sudjelovati s idejama u projektu, dok je i Abrus bio na tom tragu i rekao kako nije dovoljno isporučiti lijep proizvod, već treba ostvariti i ciljeve koje klijent zada. Rast obje tvrtke doveo je i do smanjenja ukupnog broja projekata, s obzirom da i Infinum i Five sada radije ciljaju duže i zahtjevnije projekte.

Na pitanje o diverzifikaciji proizvoda iz bivšeg Philips Lightinga, Samir Baručija kaže kako je odluka kompanije bila da se treba odmaknuti od CD i DVD medija prema medicinskom sektoru te odvojiti Philips Lighting u zasebnu diviziju. Komercijalni uspjeh Signifyja kompanija može zahvaliti ulaganju u inovacije i disrupciju poslovanja.