Stiže kraj masnih upumpavanja novca za startup jednoroge

Stiže kraj masnih upumpavanja novca za startup jednoroge
Depositphotos

Facebook, Spotify, Uber, Instagram, Twitter, pa i Google... promijenili su investitorima poimanje stvarnosti te se više nisu usudili propustiti potencijalno sjajne prilike, što ih je dovelo do situacije u kojoj milijunima i milijuna američkih dolara “pumpaju“ neprofitabilne startupe. No, i tome je stigao kraj.

Cijelo prošlo desetljeće trajala je luda utrka kojom se željelo pronaći novu profitabilnu "zlatnu koku" ili jednoroga, kako ih se naziva u investitorskom svijetu. Čini se da tome dolazi kraj jer izlazak na tržište prerijetko završava na pozitivan način, što se u prošloj godini itekako potvrdilo.

Konkretnije, u 2019. je 80 kompanija izašlo na bruzu, njih 28 je u samom startu vrijedilo milijardu ili više dolara, ali tako nešto nije se vratilo. Čak ni u slučaju Ubera i Lyfta, koji su se potvrdili davno prije IPO (inicijalna javna ponuda) ere u koju su zakoračili upravo u 2019., a to je i podosta kasno.

Primjerice, Uber je prikupio 14 milijardi dolara prije izlaska na burzu, a potom je u inicijalnoj javnoj ponudi uspio prikupiti svega osam milijardi dolara. Od tog trenutka, a zbio se u svibnju, cijena Uberove dionice pala je 17 posto. Njegov konkurent Lyft prikupio je pet milijardi dolara po izlasku na tržište, a IPO mu je donio svega 2,3 milijarde dolara. Bilo je to krajem ožujka prošle godine i do danas cijena dionice pala mu je za čak 34 posto.

Ali, postoji i pozitivna priča, kao ona s Progyny, koji je imao uspješan IPO sa 123 milijuna dolara. Prikupio je prije izlaska na burzu 93 milijuna, a dosad mu se cijena dionice gotovo udvostručila.

Sve to samo potvrđuje da investitori više ne idu glavom kroz zid već jako dobro kalkuliraju. Samim time, startup scena će se u Sjedinjenim Američkim Državama, pa i ostatku svijeta, uvelike promijeniti. No, tako nešto moglo se i očekivati prije ili kasnije jer dosadašnja situacija nije bila realna.