Španjolska uvodi porez na digitalne usluge, a SAD-u se to ne sviđa

Španjolska uvodi porez na digitalne usluge, a SAD-u se to ne sviđa
DepositPhotos

Europska unija posljednjih nekoliko godina pokušava uvesti digitalni porez kompanijama koje posluju na njenom tlu, ali nema za to suglasnost svih članica, što znači da one same rade na takvom zakonu. Španjolska je jedna od njih i to se ne sviđa Sjedinjenim Američkim Državama.

Naime, po uzoru na Francusku, španjolska Vlada odlučila se uvesti porez od tri posto na zaradu koja stiže od digitalnog oglašavanja. No, to se odnosi samo na one kompanije koje tim putem na globalnoj razini godišnje zarađuju 750 milijuna eura ili više. Odnosno, da zarađuju godišnje u Španjolskoj tim načinom tri milijuna eura ili više.

Računica pokazuje da bi to Španjolskoj trebalo donositi godišnje oko 850 milijuna eura u državnu blagajnu, što je novac kojeg će se malo tko odreći. Posebno Španjolska kojoj u tom istom proračunu nedostaje oko 1,8 milijardi eura. Umjesto da opterete građane ili dodatnim porezima postojeće kompanije, a još gore da nekome uzmu dio novca, vladajući su se dosjetili digitalnog poreza.

Javno mnijenje oko tog pitanja na strani je vlasti jer kompanije kao Facebook i Google zarađuju bez da išta pritom moraju vraćati natrag. Uz to, krše privatnost korisnika, prate ih, prosljeđuju njihove podatke i zapravo imaju uhodan model zarade bez ikakva troška. Sve im dolazi od onih koji se koriste njihovim uslugama.

Doduše, besplatno u smislu plaćanja neke naknade, pa to u argumentaciji zagovaratelja prikupljanja podataka uvijek "iskače" kao svojevrsna ravnoteža tog odnosa velikih kompanija s korisnicima.

Kako god, Španjolska i Francuska odlučile su krenuti ovim putem, a vrlo brzo će i druge jer zakoni su zastarjeli, navode da se porez plaća samo tamo gdje je kompanija "fizički" prisutna. U digitalno doba, to je uistinu podosta apsurdno i nije pošteno prema industrijama koje prodaju nešto opipljivo.

Riskira se na taj način odnos sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali nakon otkazivanja Mobile World Congressa (MWC) u Barceloni, nekako se čini da su Španjolci izgubili povjerenje u Amerikance. Naime, sve je glasnija teza da su upravo oni pritiskom uspjeli natjerati najveće na otkazivanje dolaska na sajam, što je u konačnici rezultiralo otkazivanjem od strane samog organizatora - GSMA.