Softversko piratstvo - neprimjetan zločin s razarajućim učinkom

Softversko piratstvo - neprimjetan zločin s razarajućim učinkom

U okviru četvrte konferencije o upravljanju i zaštiti intelektualnog vlasništva Intelektiv, u organizaciji Američke gospodarske komore u Hrvatskoj, u Zagrebu je održana edukativna radionica "Utjecaj krivotvorina i piratizacije na gospodarstvo, prepoznavanje krivotvorina".

Andrej Matijević, pravni zastupnik BSA u Hrvatskoj je naglasio kako Hrvatska ima još mnogo posla kako bi dostigla prihvatljiv okoliš u sferi intelektualnog vlasništva. Prema podacima posljednje provedene studije o softverskom piratstvu koju su zajednički proveli IDC i BSA, Hrvatska se sa stopom softverskog piratstva od 53% nalazi na šestom mjestu od ukupno 24 zemlje regije Srednje i Istočne Europe.

U usporedbi rezultata sa zemaljama EU, Hrvatska zauzima 21. mjestu od ukupno 28 zemalja. Unatoč padu stope softverskog piratstva, vrijednost piratiziranog softvera je u porastu, tj. gubici su povećani na 380 milijuna kuna u 2011. godini.

Softversko piratstvo je posebna opasnost za gospodarstvo jer piratski proizvod ne može biti jednostavno prepoznat kao onaj krivotvoreni, stoga BSA u Hrvatskoj čini posebne napore u edukaciji i podizanju svijesti o softverskom piratstvu, naglasio je Matijević.

"U usporedbi s tekstilnom ili farmaceutskom industrijom, krivotvorenje i piratstvo u softverskoj industriji gotovo je nemoguće prepoznati. Ipak, ono ima razarajuć učinak na gospodarstvo, u smislu izgubljene dobiti te smanjenog ekonomskog i društvenog razvitka. U proteklom razdoblju BSA je proveo niz kampanja o nelicenciranom softveru te problemima i rizicima koje donosi, usmjerene k svim poslovnim subjektima u Hrvatskoj. BSA vjeruje kako njegovi edukacijski napori mogu pomoći u povećanju osviještenosti o problemu piratstva, kao i da postoje mnogi menadžeri i donositelji odluka koji jednostavno nisu upoznati s problemima i rizicima nelicenciranog softvera.", izjavio je Matijević opisujući probleme s piratstvom.

BSA u Hrvatskoj sustavno provodi aktivnosti usmjerene k promociji i zaštiti intelektualnog vlasništva, a posebno autorskog prava na softver. BSA redovito provodi i kampanje edukacije i podizanja svijesti koje promiču inovativnost, kibernetičku sigurnosti i elektroničku trgovinu.

Za kraj je istaknuo kako u posljednje vrijeme BSA bilježi značajan porast prijava softverskog piratstva, te da BSA svakodnevno zaprima anonimne prijave o softverskom piratstvu.