Raste američki pritisak na kineske kompanije, Huawei se s tim ne želi pomiriti

Raste američki pritisak na kineske kompanije, Huawei se s tim ne želi pomiriti
DepositPhotos

Trgovinski rat između SAD-a i Kine prilično je utjecao na kineske tehnološke kompanije, što se najbolje može vidjeti na primjeru ZTE-a. Amerikanci najavljuju moguće zabrane i za Huawei, a taj proizvođač smatra kako je riječ o nelegalnom prijedlogu pa će se protiv njega boriti pravnim putem.

Iz Huaweija su objavili kako su ovog tjedna podnijeli formalnu pritužbu Federalnoj komisiji za komunikacije (FCC). U njoj su naveli kako je njihova prisutnost na američkom tržištu "umjetno ograničena zahvaljujući neutemeljenim optužbama i sumnjama koje su bazirane na krivoj percepciji". Upravo je FCC onemogućio kineske kompanije da snažnije uđu na američko tržište.

Tijelo pod ravnanjem Ajita Paija, kojeg je na tu poziciju postavio američki predsjednik Donald Trump, donijelo je odluku da operateri koji budu koristili njihovu opremu neće moći dobiti federalnu novčanu potporu za razvoj mobilnih mreža. Ona se odnosi na Huawei, ZTE i ostale kineske kompanije zbog "prijetnje nacionalnoj sigurnosti".

Huawei je napravio pomalo neočekivan potez te je objavio sažetak nedavnog sastanka na vrhu na kojem je osnivač kompanije Ren Zhengfei govorio o ovisnosti ekonomija dviju gospodarskih velesila. "Ovisnost američko - kineske trgovine je međusobna i velika, stoga ne očekujem velike konflikte. Američka komunikacijska tehnologija svoj je vrhunac dosegla tijekom 60-ih godina prošlog stoljeća, u vrijeme kada smo mi još bili studenti", rekao je Ren, a njegova izjava prenesena je putem servisa WeChat.

Trgovinski sukob dviju zemalja eskalirat će ovog tjedna odlukom SAD-a o uvođenju carinskih tarifa na 34 milijarde dolara vrijedne kineske proizvode. Očekuje se da će Kinezi na to odgovoriti protumjerama, a učine li to, Amerikanci će proširiti carinske pristojbe na sljedećih 200 milijardi dolara kineske robe. Do zastoja u pregovorima djelomično je došlo i zahvaljujući tehnološkim tvrtkama. Naime, SAD su tražile smanjivanje potpora koje tehnološke tvrtke dobivaju od države.

U svom dopisu FCC-u Huawei navodi kako su oni privatna i nezavisna kompanija. Dopuštanjem da se slobodno natječu na tržištu, tvrde, donijet će uštede, dok će zabrana korištenja njihovih rješenja donijeti prevelik profit manjem broju kompanija na već snažno koncentriranom tržištu. Također su ustvrdili da bi donošenje takve odluke bilo štetno za američko tržište jer bi SAD bila jedina država na svijetu koja svojim tvrtkama i građanima neće moći ponuditi najbolja dostupna rješenja.